Doceniać siebie - cytaty o samoocenie, które Ci w tym pomogą

Doceniać siebie - cytaty o samoocenie, które Ci w tym pomogą

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2018

Doceniać siebie to zadanie, które wymaga od nas ciągłego wysiłku. Umiejętność zidentyfikowania całego dobra, które posiadamy, a także naszych mocnych stron i talentów jest ważna, jeśli chcemy poczuć się spełnieni w życiu. Tak więc, cytaty o samoocenie działają jak kompas. Mogą wskazać nam właściwy kierunek, w którym powinniśmy podążać, aby wzmocnić miłość do siebie samych.

Wiemy, że doceniać siebie to niełatwe zadanie. Wiele osób woli się poddać i przestać zajmować się własnymi potrzebami. Wielu, po nieudanych próbach, porzuca siebie samych, ponieważ miłość własna wymaga wysiłku. Oznacza to stawianie czoła własnym demonom. Mimo to warto.

Nie ma nic lepszego niż przylgnąć do siebie samego i zdecydowanie stąpać po obranej przez siebie drodze. Będąc swoim najlepszym przyjacielem i kochankiem, poczujesz, że żyjesz. Poczujesz szczęście.

Wiemy, że sam cytat nie rozpali nagle płomienia miłości własnej. Jednak zachęci do refleksji nad nim. Z tego ćwiczenia można wyciągnąć głębokie i przydatne lekcje. Dlatego można odważnie i bez obaw powiedzieć, że cytaty o samoocenie warto zawsze mieć pod ręką, aby przypominały nam o znaczeniu podchodzenia do siebie z uczuciem. Przypominają nam, aby od czasu do czasu odżywiać naszą miłość własną.

Małe różowe serce w dłoniach

Zasługujesz na swoją własną miłość

„Ty sam, jak każdy w całym wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość i uczucie”.
-Budda-

Jest to jeden z cytatów o poczuciu własnej wartości, o którym wszyscy powinniśmy pamiętać każdego dnia. Jesteśmy godni uczucia i zasługujemy na nie. Podobnie, naszym obowiązkiem jest nie błagać o okruchy i niekompletne formy miłości i uczucia.

Miłość jest dla nas podstawowym pokarmem, a przede wszystkim nasza miłość własna. To ona daje nam siłę, bezpieczeństwo i popycha nas do kochania innych. Jest to podstawowy filar, na którym budujemy nasze życie i nasze relacje. Kto buduje swoje życie z miłości, tworzy fundamenty trudne do zburzenia. Najważniejsza jest świadomość, że mamy prawo otrzymywać miłość, zarówno od innych, jak i od nas samych.

Traktuj się dobrze

„Krytykujesz siebie od lat, ale to nie działa. Spróbuj więc schlebiać sobie i zobacz, co się stanie”.
Louise L. Hay

Mamy zły nawyk krytykowania i ranienia siebie samych własnymi słowami i ocenami. Okrutne osądzanie siebie jest łatwe. Jest to nawyk wielu osób, ale naprawienie szkód, które to powoduje nie jest równie proste.

W rzeczywistości częste praktykowanie takiego zachowania generuje spiralę bólu i cierpienia, które stają się coraz większe i cięższe. Niestety robimy to prawie codziennie, a co gorsza, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Nie można mieć dobrego poczucia własnej wartości, ciągle atakując samego siebie, oszukując siebie i gardząc sobą. Louise Hay proponuje nam alternatywę dla takiego zachowania. Ta pisarka i amerykańska mówczyni zachęca do postawy opierającej się na pochlebstwach i doborze pozytywnych słów wobec siebie. Dlaczego nie spróbujesz?

Zasługujemy na to, aby dobrze się traktować, zasługujemy na własne uznanie. Co jest złego w mówieniu sobie, że robimy wszystko dobrze? Może nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ale zawsze musi być ten pierwszy raz. A okazanie miłości sobie samemu zasługuje na najwyższy priorytet.

Szanuj siebie, aby dokonywać lepszych wyborów

„Nasz szacunek do samego siebie wpływa na nasze wybory. Za każdym razem, gdy działamy w harmonii z naszą autentyczną jaźnią i sercem, zasługujemy na własny szacunek. To takie proste. Każdy wybór ma znaczenie”.

-Dan Coppersmith-

Jest to kolejne stwierdzenie o poczuciu własnej wartości, które pomaga zacząć doceniać siebie. Zawsze powinniśmy o tym pamiętać. Szacunek wobec siebie wpływa na nasze przyszłe decyzje. Pozostawanie lojalnym i wiernym wobec siebie determinuje każdy czyn i każdy wybór w naszym życiu. Co więcej, sposób, w jaki odnosimy się do siebie, nierozerwalnie wiąże się ze sposobem, w jaki odnosimy się do ludzi wokół nas.

Jeśli cenimy i wspieramy siebie, zwiększy się prawdopodobieństwo, że inni również będą nas tak traktować. Jeśli gardzimy sobą, nie bierzemy się pod uwagę i traktujemy siebie źle, inni prawdopodobnie zrobią to samo. To kwestia priorytetyzacji i miłości.

Kobieta patrzy na swoje odbicie w lustrze

Twoje szczęście nie zależy od innych

„Nie powierzaj swojego szczęścia i poczucia własnej wartości komuś innemu. Tylko Ty możesz ponosić za to odpowiedzialność. Jeśli nie potrafisz kochać i szanować siebie – nikt inny nie będzie w stanie tego dokonać”.
-Stacey Charter-

Szczęście nie zależy od innych, nikt go nie rozdaje ani nie oferuje. Prawdziwe szczęście jest postawą i pochodzi z Twojego wnętrza. Dlatego Tylko Ty ponosisz odpowiedzialność za to, jak się czujesz, bez względu na to, jak bardzo okoliczności sprzyjają określonemu stanowi emocjonalnemu.

Przekazywanie klucza do dobrego samopoczucia innym jest błędem. Mamy moc przekształcania sytuacji, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Wszystko zaczyna się od zaakceptowania i kochania samego siebie. Jeśli tego nie zrobisz, nikt nie zrobi tego za Ciebie. Nigdy o tym nie zapominaj.

Pragnij być sobą

„Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś”.
-Marilyn Monroe-

Tysiące ludzi marzy o byciu kimś innym. Fantazjują o tych ideach, porównują się z przyjaciółmi i myślą „gdybym miał…” lub „gdybym był…”. Nie ma niczego złego w marzeniach, ale w tym przypadku jest to marnowanie czasu. Ci ludzie zapominają, że bycie sobą jest czymś wspaniałym i daje tysiące możliwości. Odwracają się od siebie i stają się nieszczęśliwi.

Każdy z nas jest wersją limitowaną. Jesteśmy unikalni i niedoskonali, ale cenni dla siebie samych. Nie ma nikogo takiego jak Ty, ani nikogo takiego jak ja, i to właśnie czyni nas wyjątkowymi i odmiennymi. Nie chodzi o porównywanie się z innymi, ale o odkrywanie siebie. Skieruj wzrok na siebie, aby obudzić cały swój potencjał i cieszyć się sobą i swoją autentycznością.

Naucz się doceniać siebie, aby podjąć działanie

„Dopóki nie nauczysz się doceniać siebie, nie docenisz swojego czasu. Dopóki nie nauczysz się doceniać swojego czasu, nic nie osiągniesz”.
-M. Scott Peck-

To kolejne stwierdzenie o samoocenie, które ma głęboki przekaz. Wszystko zaczyna się od tego, aby umieć doceniać siebie. To trampolina do pełnego, szczęśliwego i udanego życia. Jeśli nie potrafisz doceniać siebie, nie uda Ci się zrobić wszystkiego, o czym marzysz i w konsekwencji nie będziesz się rozwijać.

Kiedy potrafimy doceniać siebie, poznajemy się nawzajem, stawiamy na pierwszym miejscu i poświęcamy sobie część własnego czasu. Przestajemy żyć na autopilocie. Zamiast tego zaczynamy żyć świadomie i odzyskujemy kontrolę nad naszym własnym życiem. Czas jest cennym darem, którego nie powinniśmy odkładać na bok lub przyjmować za pewnik.

Kobieta myśli jak doceniać siebie

Czyjaś opinia nie są Twoją rzeczywistością

„Czyjaś opinia o Tobie nie musi stać się Twoją rzeczywistością”.
-Les Brown-

Jesteśmy istotami społecznymi, a opinia innych wpływa na nas w dużym stopniu. Aby doceniać siebie, musimy nauczyć się odróżniać to, kim jesteśmy i za kogo uważają nas inni. Musimy jasno określić, czego chcemy i czego inni chcą dla nas.

Czy to z dobrymi czy to ze złymi intencjami, inni ludzie wyrażają o nas różne opinie. Ale to są tylko opinie. To subiektywne rzeczywistości, z którymi nie musimy się dzielić ani się z nimi zgadzać.

Musimy jedynie je szanować, nie przechodząc do osobistych ataków. Musimy zapamiętać, że aby nie narażać się na ryzykowne sytuacje i nie stracić kontroli, musimy doceniać siebie. To jest coś, czego tak naprawdę chcemy. Dlatego przede wszystkim musimy traktować siebie dobrze.

Jak widać, miłość do siebie jest skomplikowana, ponieważ obejmuje nie tylko poznanie siebie, ale także akceptację siebie samego. Powyższe cytaty dotyczące poczucia własnej wartości mogą pomóc Ci zrozumieć najważniejsze aspekty wiary w siebie, ale to czy zaczniesz się lepiej traktować zależy wyłącznie od Ciebie. Zafunduj sobie miłość, doceń swoje sukcesy i dostrzeż, że jest wiele rzeczy, które potrafisz zrobić dobrze. Dbaj o siebie i zawsze bierz siebie pod uwagę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.