Jak przezwyciężyć śmierć matki?

Nikt nie jest przygotowany na utratę bliskiej osoby; zwłaszcza śmierć matki. Dla wielu może to być najbardziej traumatyczne doświadczenie w ich życiu. Co możesz zrobić, aby poradzić sobie z tym żalem?
Jak przezwyciężyć śmierć matki?

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Jak przezwyciężyć śmierć matki? Nie ma na to magicznych przepisów ani szybkich strategii. Chociaż wiesz, że to doświadczenie nadejdzie w pewnym momencie, nigdy nie jesteś na to przygotowany. Nie ma znaczenia, że jesteś już dorosły i że wcześniej borykałeś się z innymi stratami, przeciwnościami losu i dramatami emocjonalnymi.

Utrata mamy jest jednym z najbardziej bolesnych i traumatycznych wydarzeń w Twoim życiu. To dlatego, że tak wiele rzeczy zależy od relacji, jaką masz z matką. W związku z tym więź między Wami jest zwykle niezwykle kochająca i znacząca.

Pisarka Joan Didion w swojej znakomitej książce „Rok magicznego myślenia”, w której poruszyła kwestię żałoby, mówi, że życie mija szybko, a czasami może nas zmienić w jednej chwili. Jeśli niedawno straciłeś kogoś bliskiego, będziesz znał ten proces.

Jak jednak poradzić sobie z tą szczególną sytuacją, przez którą wszyscy musimy przejść w pewnym momencie naszego życia?

Utrata matki jest prawdopodobnie pierwszym doświadczeniem, przez które przechodzisz bez jej wsparcia.

śmierć matki

Jak przezwyciężyć śmierć matki – strategie

Nie ma ustalonego czasu żałoby po utracie rodzica. Nigdy do końca się z tym nie pogodzisz, ale nauczysz się żyć ze stratą. Oznacza to, że mogą minąć dwa, trzy lub pięć lat i nagle możesz zacząć płakać z powodu ich nieobecności. To zupełnie normalne.

University of North Texas (USA) przeprowadził badania, w których podkreślał potrzebę wsparcia w tym czasie. Stwierdzili, że każdy człowiek stawia czoła smutkowi na swój sposób, dlatego niektórzy będą potrzebowali więcej czasu, a inni mniej. Każda strata jest również wyjątkowa. Na przykład czasami dzieje się to nagle, a czasami jest wynikiem długiej choroby.

Rzeczywistość każdego z nas jest wyjątkowa. Jednak to, co jest najbardziej potrzebne w doświadczeniu straty, to pomoc i wsparcie w podróży przez żałobę. Tego rodzaju ból jest paraliżujący i sprawia, że chcesz po prostu zwinąć się w kłębek i zostać przez chwilę sam.

Co więcej, w takich chwilach zdajesz sobie sprawę, że po raz pierwszy w życiu musisz radzić sobie z cierpieniem, nie licząc na pomoc matki. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym strategiom, które mogą Ci pomóc.

Pozwól sobie poczuć każde doznanie, emocję i wspomnienie

Wszystko się liczy. Każda emocja, która więzi Twoje ciało i umysł po śmierci matki, jest ważna i musisz ją zaakceptować. Możesz czuć wściekłość, złość, smutek, niezrozumienie, frustrację, tęsknotę, strach i pustkę. Co więcej, pierwsze dni po stracie są zawsze rozmyte i zwykle doświadczasz dziwnego uczucia nierzeczywistości. To całkowicie normalne.

Po stracie ukochanej osoby odczuwanie pewnego rodzaju emocjonalnego odrętwienia jest czymś normalnym. Trudno jest Ci reagować na pewne rzeczy, życie toczy się wolniej i nie jest łatwo pozostać w kontakcie ze światem zewnętrznym i tym, co dzieje się wokół Ciebie. To wszystko jest częścią żałoby.

Każdy odczuwa ból w inny sposób

Twój ból jest wyjątkowy. Inni muszą to uszanować. Na przykład, nawet dwóch braci może inaczej radzić sobie ze swoją stratą, ponieważ ich związek z matką nie był taki sam. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektórzy potrzebują więcej czasu i więcej chwil samotności.

Z drugiej strony możesz potrzebować porozmawiać z przyjaciółmi i rodziną i poczuć stałą bliskość osób wokół Ciebie. Nie ma ustalonej normy. Z tego powodu ważne jest, aby nie zmuszać Cię do jak najszybszego poradzenia sobie z tą sytuacją. Potrzebujesz czasu, aby dostosować własne rytmy i procesy dostosowania emocjonalnego.

Akceptacja: życie już nigdy nie będzie takie samo. Zawsze będzie inaczej

Aby przezwyciężyć śmierć matki, musisz zrozumieć, że Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo. Chociaż inni mogą namawiać Cię do „powrotu do normalności”, tej normalności już tam nie będzie. Akceptacja straty będzie momentem, gdy zrozumiesz, że będzie inaczej, ale nie gorzej.

Dostosujesz się, ponieważ życie potoczy się do przodu i nadal będziesz mieć wokół siebie wspaniałych przyjaciół, rodzinę i partnera. W Twoim sercu będzie pustka, ale nauczysz się z nią żyć. Tęsknota za tymi, których już nie ma z Tobą, powoli przekształca się w coś nowego. Zamienia się w inną formę miłości, taką, która Cię chroni i jest zawsze z Tobą.

Rozmawiaj o swojej matce, pamiętaj o niej i pozwól sobie na złe dni

Musisz mówić o tym, co boli, żeby bolało mniej. Dlatego dobrze jest dzielić się z bliskimi tymi chwilami, które dzieliłeś z mamą. Pamiętanie o niej jest jej uhonorowaniem. Trzymanie jej w pamięci oznacza, że wciąż jest z Tobą, a pamięć o niej nie blokuje Cię, ale raczej napędza. Ona z pewnością chciałaby, żebyś był szczęśliwy.

Dlatego jednym ze sposobów uhonorowania jej jest kontynuacja normalnego życia. Z drugiej strony musisz także zaakceptować, że od czasu do czasu będziesz odczuwać smutek i tęsknotę. Będziesz miał złe dni, ale to jest zupełnie normalne.

Jednym ze sposobów uhonorowania swojej matki jest życie, którego by dla Ciebie pragnęła. Bycie szczęśliwym to sposób na jej uhonorowanie. Jej pamięć na zawsze pozostanie w Twoim sercu i w ten sposób możesz ją uobecniać w swoim życiu każdego dnia.

natura symbolizująca jak przezwyciężyć śmierć matki

Znajdź swój spokój i nadaj nowe znaczenie swojemu istnieniu

Każda strata zmusza Cię do przeformułowania wielu rzeczy. To naprawdę trudne, ale aby przezwyciężyć śmierć matki, musisz stopniowo znaleźć wewnętrzny spokój. Znaleźć równowagę. Każdy robi to na swój sposób. Na przykład możesz zdać sobie sprawę, że musisz dokonać pewnych zmian w swoim życiu, aby miało ono większy sens i znaczenie.

Co więcej, wraz z utratą matki stajesz się świadomy własnej przemijania, a to skłania Cię do szukania sensu życia. Robienie tego jest również sposobem na jej uhonorowanie.

Jak utrzymać rodzinę razem po śmierci matki

Może się okazać, że struktura Twojej rodziny uległa zmianie po śmierci matki. Może to ujawnić problemy w relacjach między Tobą a Twoim rodzeństwem lub między Tobą (lub rodzeństwem) a ojcem lub innymi postaciami. Każda relacja rodzinna ma swoje własne cechy.

Jednak ta traumatyczna strata dotyka wszystkich członków Twojej rodziny i nie byłoby dobrze, gdybyście się rozeszli. Z pewnością nie tego chciałaby Twoja matka. To niewątpliwie zmusza Was wszystkich do wysiłku i chęci zjednoczenia. W końcu wszyscy potrzebujecie siebie nawzajem, tym bardziej w tak bolesnym momencie.

Dlatego staraj się zniwelować różnice i zgasić przeszłe urazy. Odśwież i pielęgnuj więź z bliskimi, aby wszyscy byli silniejsi; aby wszystko, co zbudowała Twoja matka, przetrwało. Wspierajcie się i dbajcie o siebie nawzajem, planujcie częste spotkania. Uczucie wymaga zaangażowania, a spełnione zaangażowanie buduje miłość i zaufanie.

Smutek, który odczuwasz z powodu utraty matki, zawsze będzie uśpiony. Niemniej jednak nauczysz się żyć z tą pustką. Tęsknota za nią, pamiętanie o niej, kiedy robisz lub widzisz pewne rzeczy, to sposób na kochanie jej w obecnej sytuacji. Ponowne odnalezienie radości nie jest zdradą, oznacza prowadzenie życia, którego chciałaby dla Ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ellis, J., Dowrick, C., & Lloyd-Williams, M. (2013). The long-term impact of early parental death: lessons from a narrative study. Journal of the Royal Society of Medicine106(2), 57–67. https://doi.org/10.1177/0141076812472623
  • Hayslip B, Pruett JH, Caballero DM. The “How” and “When” of Parental Loss in Adulthood: Effects on Grief and Adjustment. OMEGA – Journal of Death and Dying. 2015;71(1):3-18. doi:10.1177/0030222814568274
  • Schmitz-Binnall E. Resilience in adult women who experienced early mother loss. All Antioch University Dissertations & Theses.
  • Szanto K, Shear MK, Houck PR, et al. Indirect self-destructive behavior and overt suicidality in patients with complicated grief. J Clin Psychiatry. 2006;67(2):233-239. doi:10.4088/jcp.v67n0209
  • Keyes KM, Pratt C, Galea S, McLaughlin KA, Koenen KC, Shear MK. The burden of loss: unexpected death of a loved one and psychiatric disorders across the life course in a national study. AJP. 2014;171(8):864-871. doi:10.4088/jcp.v67n0209

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.