Jak poprawić życie Twojego dziecka (i Twoje)

Jak poprawić życie Twojego dziecka (i Twoje)

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2022

Kiedy jesteś odpowiedzialny za wychowywanie dziecka, często czujesz się przytłoczony wielkimi wyzwaniami, z którymi musisz się mierzyć na co dzień. Wychowywanie dziecka może być czasami naprawdę trudne. Niemniej jednak, chociaż jest to złożone zadanie, najmniejszy wysiłek z Twojej strony może mieć duży wpływ na rozwój Twojego malucha. Czytaj dalej, aby odkryć trzy małe sekrety, które pokażą Ci, jak poprawić życie Twojego dziecka – i równocześnie Twoje.

Jak poprawić życie Twojego dziecka: trzy niezwykle potężne narzędzia

Rutyna

Małe dziecko, w przeciwieństwie do osoby dorosłej, nie potrafi wyraźnie odróżnić dni od godzin. Dlatego potrzebuje jakiegoś porządku, który pomoże im sprostać ich potrzebom i dostosować się do świata. Maluchy potrzebują pomocy z zewnątrz, aby uporządkować swoje życie.

Rutyny zapewniają im bezpieczeństwo, ponieważ tworzą znane i stabilne środowisko, na którym mogą polegać. Pomaga to zmniejszyć poczucie niepewności i niepokoju. Rutyny dają im również możliwość uczenia się, stymulacji i pomagają im być niezależnymi. Gdy maluchom brakuje struktury, napotykają trudności w przyjmowaniu swoich obowiązków. Powoduje to problemy behawioralne.

Szczęśliwe dziecko.

Zasady i granice

Pomimo strasznych napadów złości, które mogą mieć, gdy mówisz im „NIE” lub ustalasz, co jest zabronione, zasady są fundamentalną częścią wychowania i rozwoju Twojego dziecka. Niemniej jednak czasami możesz nie docenić ich mocy. Sprawiają, że Twoje dziecko czuje się chronione. Jest tak, ponieważ jeśli hierarchia władzy zostanie utracona, a dziecko poczuje się silniejsze od rodziców, dostrzeże, że mama i tata nie będą w stanie się nimi zająć w obliczu jakichkolwiek problemów.

Zasady sprawią, że Twoje dziecko czuje się docenione i będzie wiedziało, że Ci na nim zależy. Co więcej, nauczenie się tolerowania frustracji pomoże im regulować ich lęk i agresywność. Granice należy ustalać stanowczo i z uczuciem, zawsze proporcjonalnie do działań Twojego dziecka i zgodnie z jego możliwościami. Na koniec pamiętaj, że tak samo negatywne jest ustalanie granic, które są zbyt surowe, jak nie ustalanie żadnych.

Wartościowo spędzany czas

Twój napięty harmonogram może wpłynąć na liczbę interakcji z dzieckiem. Niemniej jednak maluchy potrzebują ich do zaspokojenia swoich biologicznych i edukacyjnych potrzeb. Jeśli jednak masz problemy z dyscyplinowaniem dzieci, ich złe zachowanie często może Cię przytłaczać, przez co zapominasz o radościach rodzicielstwa. Podstawową częścią rodzicielstwa jest codzienny czas, którym cieszycie się razem z dzieckiem, bez rozpraszania uwagi. Ważne są także zajęcia, które interesują Twojego malucha. To sprawia, że czują się kochane i doceniane.

Musisz być naprawdę uważny na potrzeby swojego dziecka i nauczyć się udzielać mu odpowiedzi, których potrzebuje, nie przenosząc na niego swoich własnych obaw czy pragnień. Naucz się zaspokajać ich potrzebę odkrywania, pozwalając im na samodzielne eksperymentowanie, kiedy tego chcą. W ten sam sposób wspieraj ich i pocieszaj, gdy szukają Twojej obecności w momentach niepokoju. To zaspokaja ich potrzebę przywiązania.

Zabawa z nimi poprawi życie Twojego dziecka.

Jak poprawić życie Twojego dziecka w praktyce

Ustal rutyny

Aby to zrobić, musisz wygospodarować czas na każdą aktywność, ustalając harmonogram, który pasuje do rozkładu zajęć Twojego dziecka (śniadanie, praca domowa, kąpiel). Ponadto każdą czynność musisz przeprowadzić w określonym miejscu. Powinieneś nauczyć ich, co ma być zrobione w danym miejscu i upewnić się, że utrzymują porządek i czystość. Wreszcie, ważne jest, aby te czynności były zawsze wykonywane w ten sam sposób, z dobrze zdefiniowanym początkiem i końcem.

Właściwie ustalaj granice i zasady

Twoje dziecko musi wiedzieć, jakie są zasady, a także konsekwencje ich przestrzegania lub nieprzestrzegania. Dlatego ustal uczciwe zasady i upewnij się, że są one przez cały czas przestrzegane. Tylko sporadyczne ich stosowanie byłoby ogromnym błędem. Nie zapominaj, że nagrody i wzmocnienia mają lepszy efekt niż kary.

Naucz je tolerować frustrację

Nie poddawaj się żadnym irracjonalnym żądaniom ani napadom złości. Naucz swoje dziecko, aby szanowało innych i ich opinie. Naucz ich osiągania rzeczy, które wymagają wysiłku, pozwól im popełniać błędy i nie dawaj im gotowego rozwiązania każdego napotkanego problemu.

Ciesz się wspólnie spędzonym czasem

W zależności od tego, ile masz czasu, zawsze rezerwuj trochę czasu w ciągu dnia, aby pobawić się z dzieckiem. Baw się z nimi i okazuj im swoje uczucia, bez żadnych innych wymagań dotyczących Twojego czasu. Po prostu ciesz się szczęściem posiadania ich w swoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.