Dzieci i żałoba: poznaj najczęstsze błędne przekonania

Dzieci i żałoba: poznaj najczęstsze błędne przekonania
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Żałoba to bolesny proces, przez który przechodzą nawet dzieci. Jednak dzieci i żałoba to kwestia, która sprawia, że często pojawiają się liczne błędne przekonania. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz trzy z nich.

Żałoba to bolesny proces, którego doświadcza każde dziecko. Jednak nie zawsze rozumiemy w jaki sposób go odczuwa. Mimo tego, że większość dzieci radzi sobie z nim bez większych problemów, należy zrozumieć jak przez niego przechodzą. Dzieci i żałoba to trudne zagadnienia, aby je zrozumieć, należy poznać najważniejsze błędne przekonania na ten temat.

Dzięki temu jeśli Twoje dziecko będzie musiało stawić czoła bolesnym sytuacjom, będziesz w stanie jak najlepiej mu pomóc. Aby lepiej zrozumieć takie błędne przekonania, należy najpierw zdefiniować czym tak naprawdę jest żałoba.

“Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.”

-J.R.R. Tolkien-

Chłopiec na tle morza

Czym dokładnie jest żałoba?

Żałoba to proces o wielu etapach, który zakłada radzenie sobie ze stratą. Zazwyczaj zaczyna się po śmierci kogoś bliskiego. Jednak może również pojawić się choćby po utracie pracy, rozpadzie związku lub śmierci zwierzaka.

Psycholożka Klüber-Ross twierdzi, że istnieje pięć etapów żałoby, przez które dana osoba musi przejść, aby poradzić sobie ze stratą. Każda osoba doświadcza żałoby na swój własny sposób.

Oto pięć etapów żalu:

  • Zaprzeczenie: Podczas tego etapu dana osoba nie może uwierzyć w to, co się stało i wykorzystuje zaprzeczenie, aby bronić się przed bólem. Jej umysł stara się znaleźć jakiś sposób na zachowanie przytomności mimo tego, że osoba w żałobie znajduje się w niezwykle delikatnym stanie psychicznym.
  • Gniew: Ten etap rozpoczyna się, gdy osoba w końcu zaakceptuje stratę. Podczas niego czuje się sfrustrowana i bezsilna w obliczu tego, co się stało.
  • Targowanie się: Osoba w żałobie stara się znaleźć sposób na odwrócenie sytuacji. W przypadku śmierci ukochanej osoby może uciekać się do wierzeń religijnych lub nadprzyrodzonych. Co więcej, ból emocjonalny obecny na tym etapie będzie silniejszy niż w każdym innym.
  • Depresja: Osoba zanurza się w desperację i smutek, ponieważ czuje się bezsilna.
  • Akceptacja: W końcu podczas tego etapu osoba dotknięta żalem akceptuje, że to, co się stało, jest nieodwracalne. Jednak, w przeciwieństwie do poprzednich etapów, rozumie, że jest w stanie żyć ze stratą. Podczas tego etapu patrzy w przeszłość i wyciąga wnioski z zaistniałej sytuacji.

Z drugiej strony należy pamiętać, że dziecko doświadcza tego procesu w inny sposób, zwłaszcza jeśli jest małe. Podczas pierwszych lat życia dzieci są bardzo zależne pod względem fizycznym i emocjonalnym. Dlatego też może nie rozumieć śmierci i jej konsekwencji. Jednak zauważa nieobecność danej osoby. W rezultacie doświadcza uczucia porzucenia i braku ochrony.

Dzieci i żałoba: jakie są najczęstsze błędne przekonania?

Dzieci nie wiedzą co się dzieje

Najbardziej niebezpieczne przekonanie o dzieciach i żałobie to założenie, że dzieci niczego nie wiedzą. Może tak być, że dziecko nie rozumie czym dokładnie jest śmierć. Jednak zauważa zmiany zachodzące w jego środowisku.

Dlatego też będzie tęskniło za osobą, która zmarła. Zauważy także, że otaczający go dorośli przechodzą przez trudny okres.

Główny problem związany z tym błędnym przekonaniem to fakt, że z jego powodu ludzie nie wspierają swoich dzieci w taki sposób, w jaki tego potrzebują. Należy pamiętać, że utrata bliskiej osoby jest trudna również dla maluchów.

Dlatego też w tym okresie potrzebują więcej miłości, uwagi i zrozumienia niż kiedykolwiek wcześniej.

Smutna dziewczynka

Ich żałoba nie trwa zbyt długo

To błędne przekonanie wiąże się z założonym okresem trwania żałoby. Niektórzy zakładają błędnie, że tęsknota za kimś, która ciągnie się przez dłuższy czas, to oznaka słabości. Dlatego też część rodziców uważa, że dziecko powinno jak najszybciej poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby.

Jednak takie nastawienie wywiera nadmierną presję na dziecko. Z tego powodu nie tylko będzie musiało radzić sobie z bólem, ale również ze świadomością, że nie spełnia oczekiwań innych. W takiej sytuacji należy zrozumieć, że dzieci potrzebują odpowiedniej ilości czasu, aby we właściwy sposób wyrazić swój żal.

Nie każda śmierć sprawia, że pojawia się żałoba

Niektórzy uważają, że nie każda śmierć powinna wywoływać ból. Jednak nie jest łatwo kontrolować uczucia. Dlatego też dziecko może przeżywać żałobę, gdy z założenia śmierć danej osoby nie powinna sprawiać mu aż takiego bólu. Na przykład może być to śmierć zwierzątka lub kogoś, kto nie był mu bardzo bliski.

Kluczową rolę w procesie żałoby odgrywa zrozumienie. Musimy pamiętać, że dziecko nie decyduje się na odczuwanie smutku. Dlatego też musimy wykazać się cierpliwością i starać się jak najlepiej mu pomagać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.