Jak przestać reagować na wszystko i prowadzić kreatywne życie?

Kreatywne życie to marzenie większości z nas. Tacy ludzie są odważni i podejmują ryzyko. Kiedy życie uderza ich mocno, nie reagują upadkiem. Zamiast tego działają w innowacyjny sposób i znajdują różne możliwości rozwiązania problemu. Słuchają też swojej intuicji, by znaleźć oryginalne metody zareagowania.

Kreatywne życie

Kreatywne życie na samym początku może wydawać się naprawdę dużym wyzwaniem. Oznacza to przede wszystkim umiejętność przełamywania starych wzorców i nawyków. Kreatywność jest równoznaczna z wynalazczością i jednocześnie powiązaną z nią odwagą.

Obie te rzeczy mogą pomóc Ci zbudować bardziej swobodne i kreatywne życie.

Kiedy ludzie mówią o innowacjach i znaczeniu korzystania ze swojego kreatywnego umysłu, zakładają, że oznacza to zdolność do tworzenia nowych i różnych pomysłów. Ale uwierzenie, że to wszystko, czego potrzebujesz, sprawi, że bardzo szybko poczujesz rozczarowanie.

Kreatywne życie to bowiem coś o wiele więcej niż same tylko Twoje zdolności poznawcze. Obejmuje także podejmowanie odpowiednich działań.

Do takiego właśnie wniosku doszli eksperci podczas ostatniej międzynarodowej konferencji na temat kreatywności, która odbyła się na terenie Marconi Institute for Creativity w Bolonii we Włoszech.

Pomysł sam w sobie nie jest wart zbyt wiele, jeśli nie przyniesie ze sobą żadnego rezultatu. Projekt nigdy nie zostanie ukończony, jeśli nie wniesiesz do niego odpowiedniej dawki zaangażowania, odpowiedzialności i odwagi.

Spróbujmy zaprezentować kilka dobrze przemawiających do wyobraźni przykładów. Sherlock Holmes nie zaistniałby w światowej literaturze, gdyby Arthur Conan Doyle nie pracował skrupulatnie nad swoją twórczością i nie poświęcił jej mnóstwa czasu i wysiłku. Przecież zrezygnował on nawet ze swojej kariery lekarza.

Ludwig van Beethoven to kolejny przykład kreatywności w ujęciu praktycznym. Skomponował on swoją słynną IX Symfonię, kiedy był już prawie całkowicie głuchy.

Te przykłady pokazują, że kreatywne życie oznacza wykraczanie poza granice wyobraźni. Wymaga też wytrwałości, a w wielu przypadkach także i poświęcenia.

„Jeśli usłyszysz w swoim głosie głos który Ci mówi, że nie możesz dalej malować, to z całą pewnością powinieneś malować dalej. W efekcie tego ten wewnętrzny głos zostanie na zawsze uciszony.”
-Vincent van Gogh-

Przestań reagować: podejmij działania, zaryzykuj i prowadź kreatywne życie

Wiele osób decyduje się na życie oparte o reaktywność. Chodzi tutaj o to, że różnego rodzaju rzeczy się mogą wydarzać, a na ich podstawie takie osoby podejmują odpowiednie ich zdaniem działania. Efekt końcowy przypomina jednak suche liście rozwiewane wiatr.

Ludzie tacy zapominają po prostu, że między danych wydarzeniem a ich reakcją następuje pewna przerwa. I nie zdają sobie sprawy z tego, że to właśnie ona jest kluczem do wszystkiego. W tej konkretnej przestrzeni czasowej oddzielającej zdarzenie od reakcji możesz uzyskać uczucie uwolnienia. Daje Ci ona możliwość działania w inny, indywidualny i innowacyjny sposób.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (oryg. American Psychological Association – APA) współpracowało z uniwersytetem w Amsterdamie (oryg. Universiteit van Amsterdam) nad pewnym badaniem. Jego wyniki wykazały niezbicie, że możesz naprawdę poprawić swoje samopoczucie, jeśli zaczniesz prowadzić twórcze i kreatywne życie.

Coś nowego

Kiedy przekształcisz kreatywność w działanie, łatwiej będzie Ci pozostawić negatywne wzorce zachowań za sobą, w przeszłości. Stamtąd możesz zbudować lepszą relację z samym sobą. W końcu pożądanie i zachowanie zawsze idą w parze.

Oba te czynniki są równie ważne, ponieważ oznaczają one, że gdy pojawi się problem, będziesz miał przed sobą po prostu więcej dostępnych opcji. Ostatecznie przecież to właśnie kreatywni ludzie są tymi, którzy popychają nasz świat do przodu.

Kreatywne życie to marzenie większości z nas. Tacy ludzie są odważni i podejmują ryzyko. Kiedy życie uderza ich mocno, nie reagują upadkiem. Zamiast tego działają w innowacyjny sposób i znajdują różne możliwości rozwiązania problemu. Słuchają też swojej intuicji, by znaleźć oryginalne metody zareagowania.

Ale jak możesz zacząć żyć twórczo? Jak to zrobić, gdy Twoja codzienna rzeczywistość jest pełna sztywnych, nieelastycznych struktur i procedur? Oto niektóre z kluczowych rzeczy, które możesz wziąć pod uwagę i następnie wdrożyć w swoją codzienność.

Myślenie lateralne

Myślenie lateralne to koncepcja wprowadzona przez Edwarda de Bono w jego książce z 1967 roku zatytułowanej „Myślenie lateralne: idee na przekór schematom” (oryg. The Use of Lateral Thinking). Pomógł on w niej ludziom zrozumieć podstawy kreatywności.

Oto, co Edward de Bono powiedział na temat myślenia lateralnego:

  • Po pierwsze, może ono pomóc Ci dostrzec problemy z zupełnie nowej perspektywy.
  • Myślenie lateralne oznacza ogólnie rzecz biorąc wyjście poza logikę. Oznacza ono zabawę z rzeczywistością, tworzenie nowych kombinacji, znajdowanie nowych powiązań i łamanie starych wzorców.
  • Ta umiejętność może także pobudzić Twoje procesy myślowe i pomóc Ci znaleźć nowe, niezbadane ścieżki.
  • Oznacza też przejście poza granicę wyznaczaną przez wygodę oferowaną przez Twoją logikę.

Możesz zmienić więcej niż myślisz

W Twoim umyśle tkwi zapewne dużo przekonań typu „powinienem” albo też ”muszę”. Są to Twoi dwaj potężni wrogowie, którzy nie robią nic innego poza utrzymywaniem wygodnego życia opartego jedynie o obowiązki, stres i obawę, że nigdy nie będziesz w stanie zaspokoić tych wewnętrznych wymagań.

Słońce w głowie

Musisz wyłączyć te myśli i stworzyć dla nich nowe wzorce. Oczywiście musisz być też odpowiedzialny i robić to, co musisz. Ale kiedy naprawdę przeanalizujesz każdą gałąź tych nieprzebytych mentalnych lasów, zdasz sobie natychmiast sprawę z tego, że wiele z tych obowiązków i przekonań Ci w niczym nie pomaga.

Jedyny efekt, jaki dają, to powstrzymywanie Cię przed rozwojem i dobrym samopoczuciem. Dlatego właśnie nie wahaj się przycinać tego, co powoduje u Ciebie ten bezsensowny niepokój.

Jak rozpocząć nowe, kreatywne życie?

Dr Scott Barry Kaufman, dyrektor Imagination Institute w Positive Psychology Center na uniwersytecie w Pensylwanii (oryg. University of Pennsylvania), opracował kilka przydatnych wskazówek pozwalających nam prowadzić bardziej kreatywne życie.

Ogólnie rzecz biorąc dr Kaufman twierdzi, że musisz być gotów próbować nowych rzeczy. Kreatywność nie wynika z sytuacji wymagających dużej presji. To właśnie codzienna rutyna zabija Twoją motywację, marzenia, intuicję i chęć do wprowadzania innowacji.

Czasami nie masz innego wyjścia, jak tylko cofnąć się o krok i uzyskać zupełnie nową perspektywę. Możliwość wyjścia z bańki codziennego życia może pomóc Ci znaleźć nowe sposoby patrzenia na wiele rzeczy.

Rzucanie się w nowe doświadczenia może oznaczać wiele ciekawych, nowych kwestii. Doprowadzi Cię do otwarcia umysłu, nauczenia się nowych rzeczy, czytania wszystkiego, co wpada w Twoje ręce, spotykania ciekawych ludzi i łączenia się z rzeczywistością na zupełnie innym poziomie.

Kreatywne życie może pomóc Ci przestać reagować na rzeczy, które Ci się przytrafiają. Jeśli coś Cię mocno uderzy, nie reaguj w sposób typowy dla ogromnej bezwładności. Zrób to w innowacyjny sposób, tak aby lepiej dostosować się do danej sytuacji i stać się bardziej odważnym i odpornym.

To jedyny sposób na ukształtowanie lepszej rzeczywistości, zgodnej z Twoimi wartościami i pragnieniami.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ivcevic, Z., & Hoffmann, J. D. (2019). Emotions and creativity: From process to person and product. In J. C. Kaufman & R. S. Sternberg (Eds.). Cambridge Handbook of Creativity (pp. 273-295). New York: Cambridge University Press.
  • Baas, M., De Dreu, C. K. W., & Nijstad, B. A. (2008). A meta-analysis of 25 years of mood-creativity research: Hedonic tone, activation, or regulatory focus? Psychological Bulletin, 134(6), 779–806. DOI:10.1037/a0012815
  • Ivcevic, Z., & Brackett, M. (2015). Predicting creativity: Interactive effects of Openness to Experience and Emotion Regulation Ability. Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts, 9, 480-487. http://dx.doi.org/10.1037/a0039826
Scroll to Top