Kreatywność - jej zwiększenie jest osiągalnym celem

Kreatywność - jej zwiększenie jest osiągalnym celem

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2018

Einstein, Picasso, Strawiński, Freud, Eliot, Graham, Gandhi. Największe osiągnięcia w całej ludzkiej historii są produktami kreatywności. Na dostrzeganiu rzeczy, których inni nie potrafią zobaczyć… zadawaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi, których nikt inny nie posiada. Właśnie dlatego tak wiele osób jest zainteresowanych tym, jak zwiększyć swoją kreatywność.

Kreatywność to proces, cecha osobowości, a także produkt, który należy do określonego kontekstu lub dziedziny. Ludzie, którzy wytwarzają rzeczy kreatywne (produkty), obrali pewną drogę do tego celu (procesy) i działali w określony sposób (cechy osobowości).

Aby być bardziej kreatywnym, niektórzy badacze twierdzą, że warunkiem koniecznym jest posiadanie umiejętności technicznych i wiedzy w danej dziedzinie (przedmiotu lub miejsca, w którym wykonujesz swoją pracę twórczą). Musisz także być bardzo zmotywowany, aby zrealizować to, co masz zamiar zrobić. Na koniec potrzebujesz pewnych umiejętności, takich jak elastyczne myślenie i umiejętność heurystyki (skróty myślowe).

Kreatywne malowidło.

Jak mogę zyskać więcej kreatywności?

Używana w prawidłowy sposób kreatywność jest umiejętnością, która pomoże Ci lepiej przystosować się do różnych sytuacji życiowych. Oto kilka postaw i technik, które pozwolą Ci obudzić, rozwinąć i zwiększyć kreatywność.

 • Zerwij z rutyną: spróbuj uciec od monotonii, odpuść kilka powtarzalnych nawyków i rzuć sobie wyzwanie, aby robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś.
 • Internalizuj: bądź tak samo świadomy swojej niepewności i lęków jak swojej siły, zmieniaj perspektywę, staraj się być inną osobą…
 • Poszukuj wiedzy i inspiracji: czytaj o rzeczach, które uważasz za interesujące, badaj życie kreatywnych ludzi, wypróbuj różne rzeczy, chodź w nowe miejsca, zadawaj sobie nowe pytania…
 • Wprowadź swoje pomysły w życie: wizualizuj nowe scenariusze, a następnie spróbuj jak będą wyglądały w rzeczywistości.
 • Twórz inspirujące sytuacje: wydostań się ze strefy komfortu, ryzykuj popełnieniem błędów i znajdź nową stymulację (książki, filmy, ludzie, obrazy…).
 • Czerp korzyści z czasu relaksu: szukaj czasu na odpoczynek, marzenia i zabawę.

“Nie ulega wątpliwości, że kreatywność jest najważniejszym zasobem ludzkim ze wszystkich. Bez kreatywności nie byłoby postępu, a my na zawsze powtarzalibyśmy te same wzory.”

Edward de Bono

Techniki, by stać się bardziej kreatywnym

Oto niektóre z najbardziej znanych technik pomagających w zwiększeniu kreatywności

 • Metoda DO IT Roberta W. Olsena: Ustrukturyzowany proces rozwiązywania problemów.
 • SCAMPER stworzona przez Boba Eberlee: technika wspierania kreatywności i twórczego myślenia.
 • Metoda 3-6-5: Prosta technika, która wymaga pracy z innymi ludźmi.
 • Technika mapy mentalnej: bardzo skuteczna metoda podsumowywania informacji i wyrażania pomysłów w sposób logiczny i twórczy.
Kolorowe kulki papieru.

4 narzędzia, których potrzebujesz do uzyskania kreatywnych rozwiązań

Według Guilforda są to główne umiejętności i narzędzia potrzebne do twórczego rozwiązywania problemów:

 • Płynność: wykazano, że im więcej pomysłów przyjdzie Ci do głowy, tym bardziej prawdopodobne, że wymyślisz dobre rozwiązanie. Tak więc burza mózgów jest dobrym przykładem narzędzia do rozwiązywania problemów.
 • Elastyczność: elastyczność w myśleniu pomoże zmienić Twoje pomysły i zbliżyć się do rozwiązania konkretnego problemu lub wyzwania. Mówiąc dokładniej, istnieje grupa narzędzi kreatywnych znanych jako “słowne listy weryfikacyjne”, które pomogą Ci być innowacyjnym.
 • Oryginalność: oznacza wyrwanie się z rutyny i wyjście poza oczywiste odpowiedzi. Stymulacja oparta na obrazie, fotograficzne podróże w terenie i stymulacja obiektowa to bardzo dobrze znane techniki wymyślania oryginalnych pomysłów. Możesz także użyć analogii i metafor.
 • Produkcja: chodzi o budowanie i znajdowanie alternatyw. Jest to proces zbieżny, który następuje po procesie rozbieżnym. Na przykład mapowanie mentalne jest wizualnym i werbalnym narzędziem, za pomocą którego można kojarzyć idee, myśli, obiekty itp.

Kreatywność – zwiększ ją, bo warto

Jesteśmy bardziej kreatywni w ekstremalnych sytuacjach. A najbardziej kreatywni ludzie bardzo szybko rozwiązują problemy. Teraz, gdy masz kilka narzędzi w swoim zestawie kreatywności, użyj ich, aby poprawić jakość życia. Dotyczy to szczególnie osób, które przeżywają trudne chwile w swoim życiu.

Dawno temu kreatywność była postrzegana jako cecha charakterystyczna dostępna tylko dla artystów lub naukowców. Ale w dzisiejszych czasach twierdzenie, że nie jesteś kreatywny, jest jak powiedzenie, że po prostu nie podjąłeś praktycznych działań.

Według Ken Robinson wszyscy mamy jakiś talent, musimy tylko wiedzieć, gdzie szukać. Czy Steven Spielberg byłby geniuszem matematycznym, gdyby skupił się na tym zamiast na filmie? Podejmij wyzwanie, aby stać się bardziej kreatywnym. Jeśli się zdecydujesz, przygotuj się na niesamowitą podróż, która absolutnie będzie tego warta.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.