Negatywne myślenie - zmień je w pozytywne

Negatywne myślenie - zmień je w pozytywne

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2018

Czy potrafisz zamienić negatywne myślenie w pozytywne nastawienie? Barbara Fredrickson, psycholog pracująca na Uniwersytecie Północnej Karoliny (University of North Carolina) w Stanach Zjednoczonych wykazała, w jaki sposób optymistyczne podejście do życia może pomóc Twojemu mózgowi skutecznie zwalczać negatywne myślenie i takie same emocje.

Potwierdziła ona, że dzięki zastosowaniu określonych zestawów ćwiczeń Twój organizm może zostać przeszkolony do podejmowania pozytywnych reakcji, które działają jako naturalny pochłaniacz lub amortyzator w przypadku nadmiernego poziomu stresu i depresji.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć w takim przypadku, jest jednak to, że kiedy wypowiadamy wojnę wszystkiemu temu, co określamy mianem “negatywne myślenie”, będzie ono się usilnie bronić.

Jeśli będziemy opierać się i zaprzeczać każdej negatywnej myśli, która przecina nasz umysł, to myśl ta będzie się w nas utrzymywać. Każdego rodzaju negatywne myślenie wyzwoli dodatkowe myśli o tej samej naturze i wytworzy efekt tak zwanego przeciążenia poznawczego, które nie jest pomocne w żadnym momencie naszego życia.

Proces myślowy

Nasze myśli wpływają na nasze codzienne życie. Jest to wręcz oczywisty fakt. Mogą nawet wpływać na nasze emocje i zachowanie. Ważne jest zatem zrozumienie relacji, jaka łączy negatywne myślenie oraz redukowanie jego niekorzystnych skutków.

Aby to zrobić, musimy najpierw zidentyfikować nasze automatyczne, negatywne wzorce myślowe. To właśnie dzięki sile, jaką stanowią nawyki, myśli te stają się częścią naszego podstawowego systemu wierzeń i nastawienia do otaczającej nas rzeczywistości.

Nasz system wierzeń i przekonań jest pełen uprzedzeń i zniekształceń natury poznawczej. Nadszedł zatem najwyższy czas, aby zidentyfikować te zakłócenia i zacząć z nimi walczyć. Dzięki temu będziemy w stanie nauczyć się generować pozytywne myśli w każdej nowej sytuacji.

Te uprzedzenia i zniekształcenia systemu przekonań zmuszają nasz umysł do pozbycia się informacji, które nie pasują do naszego sposobu postrzegania rzeczywistości. Również powiększają lub nadmiernie interpretują mniej istotne informacje, które wzmacniają nasz sposób widzenia świata.

“Praca nad własną psychiką i myślami jest jak kopanie studni.
Początkowo woda jest mętna,
ale z upływem czasu stopniowo się oczyszcza.”
Stare chińskie przysłowie

Negatywne myślenie jest tą częścią Ciebie, którą możesz dość łatwo zmienić

Zadaniem, jakie stoi przed Twoim mózgiem nie jest poszukiwanie prawdy. Jego misją jest po prostu zapewnienie Ci przetrwania. W prehistorycznym świecie to zachowanie miało ogromny sens. W dzisiejszych czasach jednak, co oczywiste, wiele okoliczności uległo diametralnej zmianie. Szybki czas reakcji nie jest już tak ważny dla naszego przetrwania.

Znacznie istotniejsza jest odpowiednia reakcja na każdą sytuację, jaka nas spotyka. Musimy pamiętać przy tym, że nasz mózg może się mylić. Może pokazać nam daną sytuację tylko w taki sposób, w jaki ją postrzega, a nie jaka jest ona w rzeczywistości. Stąd właśnie w wielu przypadkach bierze się negatywne myślenie.

Nasz umysł próbuje oszczędzać energię, zapewniając nam szybką reakcję na konkretne wydarzenie. Jego celem jest przejęcie kontroli nad daną sytuacją i zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

Większość problemów, z jakim wiąże się negatywne myślenie opiera się właśnie na tej mentalnej drodze na skróty. Nasz dość prymitywny mózg działa szybko. Odbywa się to dokładnie w takim sam sposób, w jaki postępowali nasi przodkowie, aby zapewnić sobie przetrwanie.

W tym systemie szybkiego reagowania mamy tendencję do nadmiernego upraszczania dość skomplikowanej niekiedy rzeczywistości. Z tego może właśnie wynikać negatywne myślenie i dodatkowo także nieugięta postawa.

Problem staje się wyraźnie widoczny w czasach teraźniejszych

Dzisiaj w naszym współczesnym społeczeństwie nie stajemy w obliczu niebezpiecznych dla życia lub zdrowia sytuacji z dnia na dzień, czy godziny na godzinę. Groźne sytuacje, z którymi mamy do czynienia, są prawie zawsze przez nas wyolbrzymiane lub też stanowią zagrożenie odczuwane głównie przez tych, którzy mają tendencję do nadmiernego reagowania.

Szybkie przetwarzanie informacji sprawia, że ​​cofamy się przed naszymi uprzedzeniami. Obraz, jaki w efekcie tworzymy sobie w głowie jest zniekształcony, ponieważ próbujemy go przetwarzać tak szybko, jak to tylko możliwe. Zatem nasz mózg używa uprzedzeń, aby spróbować wyjaśnić to, co nas otacza.

Spokojny umysł

Jednym z największych mimowolnych zniekształceń rzeczywistości jest przekształcenie prawdopodobieństwa lub możliwości w prawdę absolutną. Może to prowadzić do powstania uczucia niepokoju lub nawet depresji w związku z czymś, co nawet się nie wydarzyło.

Negatywne myślenie w głównej mierze opiera się właśnie o przekształcenie obawy w widmo nieuniknionej porażki. Ale przecież tylko około 20% tego, o czym myślimy, faktycznie się wydarzy. Tak więc nasze myśli nie powinny być wykorzystane do sterowania naszym życiem, ale jedynie jako forma jego uzupełnienia.

“Twoje myśli mogą wyrządzić Ci więcej krzywdy niż nawet najgorszy wróg.”

Postaraj się zrozumieć swój umysł, a wtedy i Twój umysł zrozumie Ciebie.

Większość z nas ma tendencję do zwracania tylko częściowej uwagi na to, co robimy w chwili obecnej. W międzyczasie nasz umysł i nasze myśli pracują nad innym problemem. Takie zachowanie potocznie określane jest jako “życie na autopilocie”. Ma ono miejsce wtedy, gdy nasza świadomość dotycząca szczegółów otaczającej nas teraźniejszości jest raczej skąpa.

Bycie całkowicie świadomym tego, co dzieje się tutaj i teraz, jest najlepszym sposobem na zwalczanie niekorzystnego zjawiska, jakim jest negatywne myślenie.

Akceptacja tego, że ​​tego typu myśli są czasami konieczne i jednoczesne skuteczne rozpoznanie błędnego koła negatywnych przeczuć, które nawzajem się napędzają, jest kluczem do zastąpienia ich myślami, które lepiej odzwierciedlają rzeczywistość. Niekoniecznie muszą być one pozytywne – raczej wystarczą, że będą realistyczne.

Możliwe jednak, że istnieją elementy pewnych sytuacji, których nie możemy zmienić. Ból, choroba, trudne okoliczności wymykają na się spod kontroli. Ale przynajmniej możemy być świadomi naszej reakcji na wszystko, co nam się przydarza.

W ten sposób stawiamy się w sytuacji, w której możemy opracować różnego rodzaju strategie, które pozwolą nam zmienić nasze relacje z otaczającą nas rzeczywistością i użyć zupełnie nowych, wykluczających negatywne myślenie filtrów psychicznych, których używamy do przetwarzania impulsów z zewnątrz.

“Myśliwy, który goni za dwoma zającami naraz, nie złapie żadnego z nich.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.