Jak odczuwają pożądanie mężczyźni, a jak kobiety?

Kobiety i mężczyźni w odmienny sposób doświadczają pragnienia seksualnego. Jak zatem wygląda pożądanie u jednych i u drugich?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2023

Gdy w grę wchodzi pożądanie seksualne, pojawiają się stereotypy. Co charakteryzuje ten rodzaj pragnienia? Jak wygląda ono u mężczyzn, a jak u kobiet?

Pożądanie seksualne to impuls skłaniający nas do poszukiwania i podejmowania kontaktów seksualnych. Kierują nim różne aspekty – biologiczne, psychologiczne, społeczne, kulturowe itp. Jest ono więc wielowymiarowe. Mogą je wywoływać następujące rodzaje bodźców:

  • Bodźce zewnętrzne. Na przykład wyjątkowo atrakcyjny ubiór partnerki czy partnera.
  • Bodźce wewnętrzne. Czynniki związane z myśleniem czy biologią.

Gdy mówimy o pożądaniu seksualnym u kobiet i u mężczyzn, różnicujemy je ze względu na płeć kulturową. A ta oznacza zespół społecznie skonstruowanych cech, ról, aktywności, odpowiedzialności i potrzeb przypisywanych płci żeński i męskiej w konkretnych społecznościach i wspólnotach w określonym czasie.

Różnice związane z płcią kulturową obserwujemy w życiu codziennym. Dotyczą one też sfery pożądania seksualnego. Męskie jest zasadniczo mniej skomplikowane niż kobiece.

Przedstawiamy wspomniane różnice na poziomie ogólnym, przy świadomości, że w wielu przypadkach w grę wchodzą różnice indywidualne.

Pożądanie seksualne u mężczyzn i u kobiet zależnie od wieku

Męskie pożądanie seksualne kształtuje się od okresu dojrzewania, czyli mniej więcej od kiedy pojawiają się polucje. Utrzymuje się do około 50 roku życia, po czym stopniowo spada.

Kobiece pożądanie może obudzić się później. Czas maksymalnego pragnienia seksualnego szacuje się na około 35 rok życia, a libido rośnie lub zmniejsza się po menopauzie.

W wielu przypadkach pożądanie seksualne powiązane jest z ogólnym stanem zdrowia danej osoby. Oznacza to, że nasze zdrowie psychiczne i fizyczne ma wpływ na libido.

Podniecenie

Kształtuje się odmiennie u każdej z płci. Badania sugerują, że kobiety podnieca kontekst, podczas gdy mężczyzn treść. Na przykład, kobiety bardziej interesuje połączenie emocjonalne, podczas gdy mężczyźni niekoniecznie go potrzebują. Dla wielu pożądanie seksualne i spełnienie stanowi sposób na wytworzenie takiego połączenia, a nie odwrotnie.

Jednak mężczyźni mają więcej preferencji. Możliwe, że jest tak, gdyż myślą o seksie więcej niż kobiety, więc jest też dla nich jasne, czego chcą, a czego nie.

Czynniki psychologiczne

Czynniki psychologiczne mogą być zapośredniczone przez edukację, kulturę, społeczeństwo czy nawet religię i wpływać na myślenie ludzi. Zwykle uważano, że mężczyźni potrafią oddzielić seks od emocji i doświadczać pożądania w różnych stanach emocjonalnych.

Co więcej, mówi się, że mężczyźni podniecają się treścią, a kobiety kontekstem, co poparte jest badaniami. jednak Rupp i Wallen w artykule Sex differences in Response to a visual sexual stimuli: a review sugerują, że wnioski z badań są chaotyczne i wykazują niekonkretną zależność pomiędzy pożądaniem, zmiennymi bodźców i technikami pomiaru.

Temat ten wciąż się więc rozwija. Brak jednoznacznych wniosków. Zdaje się, że motywacja seksualna, oczekiwania związane z rolami płci i różnice indywidualne tłumaczą, dlaczego pożądanie wygląda różnie u kobiet i u mężczyzn.

Nie możemy zapomnieć o wyjątkowych przypadkach, czyli na przykład kobietach o wysokim libido. Badania na temat kobiecego pożądania kładą nacisk na relację i kontekst. To jednak może się znacznie różnić pomiędzy jednostkami.

Kobiety o wysokim libido doświadczają większej ilości bodźców seksualnych, prowadzą bardziej zorientowaną na seks komunikację i więcej fantazjują. Mogą też być skłonne do przygód seksualnych.

Możliwe, że te różnice wśród kobiet powodowane są aspektami społecznymi i kulturowymi, które ograniczają ekspresję kobiecej seksualności. Kobiety o wysokim libido zwykle czują się negatywnie postrzegane i martwią się tym, co inni o nich myślą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rupp, H.A. & Wallen, K. (2008). Sex differences in response to visual sexual stimuli: A review. Archives of sexual behavior, 31 (2), 206-218.

  • Sierra, J.C., Zubeidat, I., Dios, H.C,, & Reina, S. (2003). Estudio psicométrico preliminar del Test del Deseo Sexual Inhibido en una muestra española no clínica. International Journal of Clinical and Health Psychology, 3(3), 489-504.

  • Hunter  Murray, S. (2020). Cómo manejan las relaciones las mujeres con alto deseo sexual. Psychology Today.

  • Weiss, R. (2020). ¿Qué excita a los hombres? Entendiendo el deseo sexual masculino. Psychology Today.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.