Pozytywna psychologia egzystencjalna według Paula TP Wonga

Choć trudno w to uwierzyć, szczęście można osiągnąć po przejściu przez bardzo trudne okoliczności. Cenne znaczenie mają też negatywne emocje. Tego uczy nas pozytywna psychologia egzystencjalna. Analizujemy to w tym artykule.
Pozytywna psychologia egzystencjalna według Paula TP Wonga
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Dla wielu psychologia pozytywna ma „ciemną stronę”. Takie niemal wyłączne skupienie się na pozytywnie ocenianych emocjach, takich jak radość, entuzjazm czy nadzieja, może spowodować, że zaniedbamy sprawy związane z mniej sprzyjającą stroną życia. W odpowiedzi na ten fakt dopiero kilka lat temu pojawiło się nowe i wartościowe podejście: pozytywna psychologia egzystencjalna.

Pozytywna psychologia egzystencjalna ma swojego promotora, którym jest jest Paul TP Wong, kanadyjski psycholog. Prowadzi on swojego rodzaju „pozytywną psychologię drugiej fali”. Ten nurt, bardziej niż przeformułowanie, ma na celu uświadomienie nam, że nieszczęście również istnieje i doświadczanie go przez pewien czas jest normalne.

W końcu, jak wskazał Albert Camus, „nikt nie osiąga radości życia bez wcześniejszego kontaktu z cierpieniem”.

Dr Wong proponuje w swojej interesującej teorii nowy sposób zrozumienia tego modelu, który Martin Seligman ustanowił w latach 90-tych. Dzięki temu pozwala nam zrozumieć biologiczne podstawy dobrostanu psychicznego i szczęścia.

Nadszedł czas, aby odłożyć na bok te bardziej hedonistyczne i przyjemne emocje, aby nawigować między trudnościami i znaleźć swój kierunek, sens, cel. Wejdźmy głębiej w ten temat.

Wykład

Na czym polega pozytywna psychologia egzystencjalna Paula TP Wonga?

Jest coś, co często komentuje Paul TP Wong w swoich wykładach. To fakt, że obecny świat pogrąża się w chaosie, żyjemy w teraźniejszości pełnej trudności i potrzebujemy innego rodzaju terapeutycznej perspektywy.

Pozytywna psychologia egzystencjalna ma na celu pomóc ludziom osiągnąć stabilność i dobre samopoczucie w tym świecie. Pozwala im radzić sobie z codziennymi trudnościami i wyzwaniami, które napotykamy na bieżąco.

Zatem czymś, co krytykowano w psychologii pozytywnej i u postaci takich jak Seligman czy Mihaly Csíkszentmihályi, było skupianie się wyłącznie na najzdrowszych aspektach człowieka. Czynniki takie jak kreatywność, entuzjazm, nadzieja, a nawet inteligencja emocjonalna, skłaniają nas do wyciągnięcia z nas tego, co najlepsze.

Zatem każdy, kto pracuje i rozwija te zdolności, może osiągnąć sam szczyt, samorealizację, o której mówił Abraham Maslow. Takie podejście miała tradycyjna psychologia pozytywna.

Ale co się dzieje, gdy ktoś czuje się zagubiony? A jeśli mam do czynienia z depresją po stracie członka rodziny lub porzuceniu przez partnera? W takich okolicznościach nie mogę rozpalić iskry entuzjazmu. Nie mogę też obudzić mojej kreatywności, ponieważ mój umysł jest zablokowany, pogrążony w rozpaczy…

Właśnie w tych kontekstach pozytywna psychologia egzystencjalna Paula TP Wonga nabiera szczególnego sensu i znaczenia.

Odwaga i odpowiedzialność w pokonywaniu trudności

Egzystencjalna psychologia pozytywna nie stara się jednak odwracać uwagi od pierwotnej psychologii pozytywnej. Co więcej, rozumie, że czasami dokonywano nieco uproszczonej interpretacji tego modelu w różnych publikacjach.

Stąd wzięło się magiczne myślenie, z którego można wywnioskować, że wystarczy życzyć sobie spełnienia naszych oczekiwań i wszystko się ułoży. Zobaczmy chociaż jeden przykład: książka Sekret Rhondy Byrne.

Dr Wong mówi natomiast, co następuje: każdy z nas ma moc obudzenia swojej odwagi, postawy i odwagi, by stawić czoła przeciwnościom. Jeśli potrafimy rozwinąć psychologiczny mechanizm oparty na odporności, umiejętności znajdowania sensu w każdych okolicznościach, możemy mieć nawet nadzieję, że będziemy szczęśliwi.

Dlatego pozytywna psychologia egzystencjalna bynajmniej nie umniejsza wartości szczęścia ani nadziei. Pozytywne emocje są w rzeczywistości motorem działania człowieka. Jednak czasami, musisz również dać przestrzeń emocjom o znaczeniu negatywnym i je zrozumieć.

Pozytywna psychologia egzystencjalna Wonga przyjęła egzystencjalizm jako kamień węgielny

Istnieje bardzo cenny aspekt w tym podejściu, który powstał w 2011 roku. Chodzi niewątpliwie o włączenie perspektywy egzystencjalnej do samej psychologii pozytywnej. W ten sposób nabiera ona większego znaczenia, celowości i użyteczności.

Tak więc zarówno filozofowie, jak i psychologowie egzystencjalni przypominają nam, że życie składa się z paradoksów, kłopotów i problemów, z którymi musimy się zmierzyć.

Stawienie czoła tym wymiarom wyposaża nas w niezwykłe zasoby psychologiczne. W ten sposób wzmacniamy odwagę, a także angażujemy się w wysiłek, przezwyciężanie i mocne przywiązanie do siebie i życia.

Pozytywna psychologia egzystencjalna zakłada, że ​​autentyczne szczęście ma sens tylko wtedy, gdy się wie, czym jest cierpienie oraz to, jak sobie z nim radzić.

W tym kontekście jednym z filarów psychologii egzystencjalnej jest pośredniczenie i zapewnienie strategii, aby ludzie nauczyli się radzić sobie ze stratą, strachem przed śmiercią, rozczarowaniem, lękiem, strachem, rozpaczą…

Smutna kobieta

Viktor Frankl i poszukiwanie sensu

Według Paula TP Wonga psychologia pozytywna musi wrócić do swoich egzystencjalno -humanistycznych korzeni. Tylko wtedy będzie w stanie odzyskać swój sens, swoje znaczenie.

Co więcej, nie możemy pomóc komuś w odbudowie jego rzeczywistości, w osiągnięciu dobrego samopoczucia i szczęścia, jeśli nie poprowadzimy go najpierw w tym, czego nauczył nas Viktor Frankl: w poszukiwaniu sensu.

Kiedy ktoś żegluje po oceanie niepewności i przeciwności, potrzebuje światła. Potrzebuje skupienia, schronienia, czegoś, co nadaje jego życiu sens i zachęci do walki, a nie do poddawania się. Dlatego dr Wong zachęca nas do zadania sobie następujących pytań:

  • Kim jestem? Co mnie definiuje?
  • Jak mógłbym być szczęśliwszy? Czym jest dla mnie dobre życie?
  • Jakie jest moje powołanie? Czemu powinienem poświęcić resztę życia, żeby czuć się dobrze?
  • Czy podejmuję właściwe decyzje?
  • Gdzie należę? Dlaczego czuję się taki samotny na tym świecie? Gdzie mogę znaleźć akceptację? Gdzie jest mój dom?
  • Co naprawdę ma dla mnie sens?

Podsumowując, pozytywna psychologia egzystencjalna otwiera drzwi do cennego nurtu. Tego, który w rzeczywistości odtwarza koncepcje z wczoraj. Odgrzebuje filary, które były niezbędne w rozwoju psychologii jako takiej. Jednak teraz bardziej niż kiedykolwiek, w tej skomplikowanej teraźniejszości pełnej niepewności i wyzwań, ważne jest, aby pracować z tymi zasadami.

Pamiętajmy o naszych ważnych celach i zróbmy miejsce dla najbardziej skomplikowanych emocji, takich, które mogą odbierać komfort lub ranić. Zrozumienie ich daje nam prawdziwą życiową mądrość. A wiedza o tym, jak sobie z nimi radzić, czyni nas silniejszymi i bardziej zdolnymi istotami ludzkimi


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wong, P. T. P. Meaning-centered approach to research and therapy, second wave positive psychology, and the future of humanistic psychology. The Humanistic Psychologist.
  • Wong, P. T. P., Ivtzan, I., & Lomas, T. (2016). Good work: A meaning-centred approach. In L. G. Oades, M. F. Steger, A. Delle Fave, & J. Passmore (Eds.), The Wiley Blackwell handbook of the psychology of positivity and strengths-based approaches at work (pp. 0-0). West Sussex, UK: Wiley Blackwell.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.