Menopauza ma również swoje dobre strony

Menopauza ma również swoje dobre strony

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2018

Menopauza to ustanie okresu menstruacyjnego, a wraz z nim koniec okresu płodnego w życiu kobiety. Jeśli szukasz informacji na jej temat, większość z nich będzie mówić jedynie o przykrych objawach, trudnościach i negatywnych sytuacjach. Ogólnie rzecz biorąc, postrzega się ją jako zły okres dla kobiety.

W rzeczywistości ta wizja menopauzy ma wiele wspólnego z szowinizmem i konsumpcjonizmem. Społeczeństwo czci młodość nie dlatego, że jest lepszym okresem, ale dlatego, że jest okresem bardziej produktywnym. Kapitalizm ją wywyższa, ponieważ młodzi ludzie są najbardziej żarliwymi konsumentami i oddanymi pracownikami. Nie ma w tym miejsca na zjawiska takie jak menopauza.

Menopauza oznacza bowiem, że czas upływa. Zapowiada, że rozpoczyna się nowy etap, który, podobnie jak inne, przynosi ze sobą negatywne aspekty, ale także pozytywne. Coś tracimy, coś zyskujemy. Wszystko zależy od sposobu, w jaki postrzegasz zmiany i od nastawienia, jakie przyjmujesz w obliczu transformacji. W okresie menopauzy pojawia się wiele pozytywnych zmian. Przedstawiamy siedem z nich.

“Najlepszą wiadomością o menopauzie jest to, że żyjemy w czasach, teraz bardziej niż kiedykolwiek w historii, kiedy kobiety żyją wystarczająco długo, aby jej doświadczyć”

-Estelle Fuchs-

1. Dzięki menopauzie mówimy do widzenia zespołowi napięcia przedmiesiączkowego

Menstruacja to piękny proces, z którym kobiety żyją od niepamiętnych czasów. Każdego miesiąca przypomina nam, że jesteśmy płodne i zdrowe. Aż do tego punktu wszystko brzmi idealnie. Czasami jednak temu cudowi biologicznemu towarzyszy mnóstwo nieprzyjemnych objawów.

kobieta z bólem brzucha

U niektórych kobiet pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego. To te dni, kiedy nic nie jest w stanie poprawić nastroju i wszystko, co mówią inni bierzemy sobie głęboko do serca, nie będąc w stanie tego kontrolować. Pojawiają się też migreny, skurcze i poczucie dyskomfortu. Cóż, dzięki menopauzie pożegnasz się z tym wszystkim.

2. Znika stres związany z zajściem w ciążę

Jedną z najgorszych rzeczy, które mogą się przydarzyć kobiecie, jest niechciana ciąża. Nieważne co mówią inni, sytuacja ta ma znacznie większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn. Ta sytuacja może być bardzo przygnębiająca, a nawet traumatyczna.

To kolejne zmartwienie, które znika wraz z pojawieniem się menopauzy. Nie będziesz już musiała się martwić, ponieważ zapomniałeś wziąć tabletkę, lub dlatego, że spóźnia ci się okres. Wszystko w porządku, po prostu już nie jesteś płodna. Dzięki temu możesz decydować o twoim ciele z większą swobodą.

3. Zmienia się twój sposób doświadczania seksualności

Właśnie dlatego, że teraz nie musisz się martwić o zajście w ciążę, twoja seksualność znacząco się zmienia. Nie jest prawdą, że menopauza niesie ze sobą obniżenie pożądania seksualnego. Wiele razy dzieje się coś zupełnie odwrotnego.

szczęśliwa, dojrzała para

Nawet jeśli nie masz ciągłej ochoty na seks, jak kiedyś, seksualność zaczyna mieć dla ciebie inną wartość. Prawdopodobnie będziesz przeżywała erotyzm z większą spontanicznością. Kiedy zaczyna bić alarm z powodu wieku, postanawiasz szukać nowych doświadczeń. Ponieważ czujesz się też teraz bardziej pewna siebie, możliwe, że doświadczysz najbardziej niezapomnianych chwil w twoim życiu seksualnym.

4. Śpisz mniej i jesteś bardziej aktywna

Udowodniono, że menopauza powoduje skrócenie godzin snu. Nie śpisz tak dużo jak wcześniej. Zaskakujesz samą siebie, budząc się wcześniej niż przedtem. Oznacza to, że masz więcej czasu na zajęcia w ciągu dnia.

Warto wykorzystać tę nową witalność do robienia rzeczy, które Cię interesują. W twoim wieku prawdopodobnie twoje dzieci są już samodzielne i że masz więcej czasu dla siebie. Mając więcej czasu i energii, nie ma nic lepszego niż dobrze je wykorzystać, aby robić to, czego tak bardzo pragnęłaś, a co zawsze musiałaś odkładać na później.

5. Zmienia się sposób, w jaki postrzegasz samą siebie

Menopauza oznacza koniec ważnego cyklu w życiu kobiety. Jak każda wielka zmiana, niesie ze sobą zaproszenie do refleksji. To nieprawda, że wszystkie kobiety w tym wieku stają się nie do zniesienia. Wszystko zależy od osobowości i poprzednich doświadczeń. Mogą pojawić się wahania nastroju, ale nie pojawiają się one u wszystkich. Decydujące jest to, jak oceniasz to, co przeżyłeś.

szczęśliwa kobieta w sile wieku

Ogólnie rzecz biorąc, na tym etapie kobiety na nowo definiują siebie. Określają nowe cele, zmieniają swoje zwyczaje i zaczynają patrzeć na życie z innej perspektywy. Dla wielu jest to wspaniały czas, w którym udaje się zrealizować wiele planów, które odsuwali na bok w młodszych czasach.

Jak widać, z menopauzą przychodzą wielkie przemiany. Ale to ty i tylko ty możesz im nadać znaczenie. Najważniejsze, by zaakceptować tę nową zmianę i zobaczyć ją, jako naturalny etap w życiu, który, podobnie jak wszystkie etapy, przychodzi wraz z nowymi odkryciami i zmianami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.