Problemy okresu dojrzewania – jak pomóc nastolatkowi?

Problemy okresu dojrzewania – jak pomóc nastolatkowi?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Problemy okresu dojrzewania mogą nastręczać wiele kłopotów. Mogą być naprawdę skomplikowane. Zmiany, które zachodzą dezorientują nie tylko środowisko nastolatka, ale także jego samego. Jeśli chcemy lepiej przygotować się na problemy okresu dojrzewania, przydadzą nam się empatia i cierpliwość. Ponadto warto zwracać uwagę na wszelkie oznaki, które mogą wskazywać na pogorszony stan psychiczny, typowy dla tego etapu.

Perspektywa okresu dojrzewania u dzieci przeraża wielu rodziców z uwagi na swoją wątpliwą reputację i wyzwania, jakie stwarza. Okres dojrzewania to także etap, gdy dana osoba jest podatna na różne zaburzenia, takie jak niepokój czy depresja. Czytaj dalej, aby poznać największe problemy okresu dojrzewania i co robić, stojąc w ich obliczu.

1 na 5 nastolatków cierpi z powodu zaburzeń psychicznych.

1. Problemy okresu dojrzewania – depresja i dystymia

Depresja dotyka wielu nastolatków. Potrzeba dopasowania się do grupy, niskie poczucie własnej wartości spowodowane trądzikiem czy powszechnym problemem bullyingu to tylko niektóre z możliwych przyczyn depresji.

Może pojawiać się także dystymia, będąca innym zaburzeniem niż depresja. Jest to łagodna, ​​ale jednocześnie przewlekła forma depresji. Z zasady trwa do 2 lat.

Wsparcie rodziny jest niezwykle ważne. Nie przeocz ani nie lekceważ jako „nastoletnich objawów” żadnych zmian lub znaczących oznak problemów psychicznych. To prawda, że ​​nastolatki niewiele mówią, a rodzina nie jest środowiskiem, w którym odnajdują się najlepiej. Dlatego musisz mieć oczy szeroko otwarte i zwracać odpowiednią uwagę na swoje dorastające dzieci.

Problemy okresu dojrzewania

2. Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe są dziś bardzo rozpowszechnione. Co więcej, w okresie dojrzewania jeszcze bardziej zyskują one na znaczeniu. Oczekiwania wobec nastolatka – jego własne oraz te pochodzące z zewnątrz – mogą być źródłem silnego stresu. Także nacisk na porównywanie się z innymi lub problemy z przyjaciółmi mogą wywoływać niepokój.

Objawy, które mogą ostrzec nas o tym, że u naszego dziecka pojawiły się problemy okresu dorastania są łatwe do dostrzeżenia. Czy dziecko cierpi na bezsenność? Czy jest bardzo drażliwe? Mogą to być zwyczajne zmiany nastroju, które są dość typowe w okresie dojrzewania.

Jednak bóle brzucha bez widocznej przyczyny i napięcie mięśni są objawami, na widok których powinniśmy skierować nasze kroki do specjalisty. Jeśli okaże się, że nie są to problemy okresu dojrzewania – w porządku. W przeciwnym wypadku można zorganizować terapię.

„Strach wyostrza zmysły. Lęk je paraliżuje”

-Kurt Goldstein-

3. Anoreksja, bulimia i zaburzenia z napadami objadania się

Problemy okresu dojrzewania często przyjmują formę zaburzeń odżywiania. Nastolatki często muszą stawić czoła krytyce wobec ich własnego ciała. Jednocześnie ze wszystkich stron są otoczone przez te nierealistyczne obrazy ideału piękna, które krążą w społeczeństwie. Tak więc nastolatki często skupiają się na tym, co jedzą. Traktują dietę jako narzędzie do zdobycia kontroli nad masą ciała.

Jednak źródło problemu może być inne. Często powodem jest fakt, że nastolatki na ogół podejmują działania bez konsultacji z nikim. Czasami ich zachowanie jest bardzo restrykcyjne i stosowane w formie kary lub jako sposób złagodzenia niepokoju. Nie trzeba dodawać, że może to mieć katastrofalne skutki dla ich organizmu.

W niektórych przypadkach zaburzenia odżywania są również przejawem większego problemu. Jednym z przykładów może być trauma z dzieciństwa, która sprawiła, że ​​nastolatek poczuł się winny i zły w stosunku do siebie, więc postanowił kontrolować swoje życie za pomocą jedzenia. Często zdarza się, że te problemy okresu dojrzewania manifestowane są w formie działań autodestruktywnych.

Problemy okresu dojrzewania - anoreksja

Unikaj agresywnych zachowań

Unikanie agresji w stosunku do nastolatka jest niezbędne, jeśli chcemy mu pomóc przezwyciężyć to negatywne zachowanie, które przejawia. Czasami rodzice czują się sfrustrowani, gdy widzą problemy okresu dojrzewania, przez co łatwo im stracić panowanie nad sobą. Trzeba jednak zachować spokój, a przede wszystkim poprosić o profesjonalną pomoc.

Jeśli nastolatek chce stracić na wadze, wystarczy zabrać go do lekarza rodzinnego, który następnie odeśle go do dietetyka. Specjaliści doradzą, co jeść, aby przestrzegać zdrowej diety. Ale ważne jest też, aby mieć oko na nastolatka. Jeśli ma problemy z jedzeniem, prawdopodobnie ukryje to przed Tobą.

4. Fobia społeczna

Fobia społeczna należy do grupy zaburzeń lękowych, a objawy pojawiają się, gdy nastolatek przebywa w środowisku społecznym lub gdy myśli o przebywaniu w tym środowisku. Interakcja z nieznajomymi lub konieczność udania się do miejsca pełnego ludzi może być dla nastolatka żywym koszmarem.

Dlatego wielu młodych ludzi w okresie dojrzewania często przebywa w domach. Niebezpieczeństwa, brak akceptacji swojego ciała, bullying i potrzeba stanowienia części grupy mogą prowadzić do fobii społecznej.

Kiedy częstoskurcz, ból i trudności z oddychaniem występują podczas przebywania w środowisku społecznym, może to oznaczać fobię społeczną.

5. Zachowania antyspołeczne i bunt

Czy nastolatek kradnie? Czy jest agresywny w stosunku do ludzi lub zwierząt? Osobom, które nie są specjalistami w tym zakresie łatwo jest pomylić problemy okresu dojrzewania z antyspołecznymi i buntowniczymi zachowaniami. Prawda jest taka, że tego typu zachowania mogą wskazywać na poważniejszy problem.

Nieposłuszeństwo wobec dorosłych, nieprzestrzeganie zasad, kradzieże i ciągła złość to tylko niektóre z objawów mogących wskazywać na obecność tych zaburzeń.

Młodzi ludzie, którzy nie szanują nikogo, działają bezmyślnie, są bardzo impulsywni i nie biorą pod uwagę znaczenia utrzymywania dobrych relacji z innymi. Czy ta osoba po prostu ma problemy okresu dojrzewania, czy to coś poważniejszego? Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który wie, jak reagować na problemy okresu dojrzewania.

Zasięgnięcie pomocy jest niezbędne. Często zdarza się, że rodzice czują się bezsilni lub szukają wyjaśnień tego typu sytuacji w niewłaściwych miejscach. Mogą nawet wpaść w przekonanie, że nie są w stanie odpowiednio wychować swoich dzieci. Takie błędne założenia mogą sprawić, że rodzice przyjmą bierne i uległe podejście do swoich dzieci, co nie przyniesie korzyści żadnej ze stron.

Na ogół wrogie, trudne zachowania i skłonność do naruszania podstawowych praw innych ludzi mogą wskazywać, że nastolatek boryka się z zaburzeniem, na które musimy zwrócić uwagę.

Problemy okresu dojrzewania – dobrze to znamy

Wszyscy przeszliśmy mniejsze bądź większe problemy okresu dojrzewania. Niektórzy z nas dobrze pamiętają uczucie braku zrozumienia lub poczucie, że rodzice zamiast oferować pomoc, usuwają się na bok.

Rodzice nie powinni zakładać, że kwestie, o których wspomnieliśmy powyżej to po prostu „nastoletnie sprawy”. Działania podjęte na czas mogą powstrzymać drastyczne pogorszenie sprawy.

Problemy okresu dojrzewania - załamany nastolatek

Niestety niektórzy młodzi ludzie tak dotkliwie przeżywają problemy okresu dorastania, że decydują się na popełnienie samobójstwa. Inni cierpią z powodu przerażającej samotności. W tym bardzo trudnym okresie życia konieczne jest wsparcie dorosłych. Dorośli mogą zapewnić bezpieczeństwo tak bardzo potrzebne nastolatkom.

Powinniśmy szukać pomocy, gdy tylko zauważymy znaki ostrzegawcze. Niektórych komentarzy nie powinniśmy lekceważyć – na przykład: „Nie chcę dziś kolacji”, „Ja wiem lepiej” lub „Czuję się dobrze zamknięty(-a) w moim pokoju”. Jeśli przeanalizujemy te komentarze i dotrzemy do źródła problemu na czas, będziemy w stanie powstrzymać wymykające się spod kontroli problemy okresu dojrzewania. Dzięki temu możemy uniknąć bardzo przykrych konsekwencji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.