Rodzaje libido i postacie filmowe, które je reprezentują

Rodzaje libido i postacie filmowe, które je reprezentują
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2018

Zacznijmy od tego, że libido to nie tylko kwestia seksualności, jak uważa wielu ludzi. To właściwie jeden z najbardziej podstawowych ludzkich impulsów. Udowodnimy to dzisiaj, omawiając różne rodzaje libido i ich reprezentacje w filmach.

Jedna z najszerzej akceptowanych teorii związanych z libido mówi, że w dzieciństwie rozwija się niekontrolowany pociąg seksualny do siebie samego (ego-libido). Mówi również, że z czasem poziom ten się zmniejsza. Następnie zaczynamy koncentrować się na innych ludziach, z powodu naszych instynktów reprodukcyjnych. Ale kiedy przejdziemy przez tę fazę, zwykle wracamy do skupiania się na sobie.

Freud wymienił trzy podstawowe rodzaje libido. Wszystkie skupiają się wokół jednego z trzech obszarów naszego aparatu psychicznego (id, ego i superego). Powinniśmy pamiętać, że id ma do czynienia z impulsami (najbardziej instynktowną częścią nas). Ego to nasza świadomość samych siebie i konsekwencje naszych działań. Wreszcie, superego składa się z naszych zasad, moralności i sposobu, w jaki postrzegamy siebie.

Teraz chcielibyśmy przeanalizować różne rodzaje libido reprezentowane przez postacie filmowe. Być może dostrzeżesz, z którą z tych postaci najczęściej się identyfikujesz.

Freud - rodzaje libido

Rodzaje libido: Erotyczny, wieczny romantyk

Osoby z erotycznym rodzajem libido skupiają się całkowicie na miłości. Kochanie i bycie kochanym są najważniejszymi rzeczami w ich życiu. Z tego powodu jednym z ich największych lęków jest utrata osoby, którą kochają. Sprzyja to również tendencji do nawiązywania relacji zależnych. Mają mniejszą kontrolę nad swoimi impulsami, lub innymi słowy, swoim „id”. Typ erotyczny to jeden z najczęstszych typów ludzi w naszym społeczeństwie.

Jednym z przykładów tego rodzaju osobowości jest Madame Bovary. Czuje się opuszczona, ponieważ jej mąż spędza dużo czasu w pracy. Ponieważ nie zwraca na nią uwagi, której ona potrzebuje, madame ciągle szuka kochanka, aby wypełnić emocjonalną pustkę. Zakochuje się w każdym kolejnym mężczyźnie.

Przykład postaci męskiej o osobowości erotycznej to Maximilian Rubin, który jest żonaty z Fortunatą (z hiszpańskiej powieści Fortunata i Jacinta, która doczekała się wielu ekranowych adaptacji). Nigdy nie zdobywa pełni uczuć swojej żony, ale uwielbia ją ponad wszystko na świecie. Drakula to kolejny świetny przykład fikcyjnej postaci o tym typie libido.

„Nie rozumiem, dlaczego jedzenie zabija głód, łóżko zaspokaja zmęczenie, a woda gasi pragnienie, ale pożądanie – to, co mnie ogarnia, kiedy widzę Twoje ręce – musi zostać odepchnięte jako zło do brudnej szuflady mojego umysłu”.

– Ana María Rodas (poetka, powieściopisarka i dziennikarka) –

Scena z filmu Madame Bovary

Obsesyjny, zaniepokojony zachowaniem świadomości

Tego rodzaju ludzie mają bardziej wewnętrzną zależność niż zewnętrzną. Są to niezależni, autonomiczni ludzie, którzy czują się zaniepokojeni rzeczami, które wciąż analizują. Dlatego mają potrzebę zastanowienia się i porozmawiania o tym, co czują. Wiele z tych osób należy również do świata kultury (filmowcy, aktorzy, malarze itp.).

„Superego” kontroluje ten rodzaj libido. Jednym z przykładów jest Howard Beale (Sieć, Sidney Lumet, 1976). Jest analityczną, depresyjną osobą zestresowaną wszystkimi rzeczami, które dzieją się na świecie.

Narcystyczny, zainteresowany swoim „ego”

Narcystyczny typ libido określa ludzi, którzy są pewni siebie i trudno ich zastraszyć. Nie martwią się zbytnio o bycie romantycznym i skupiają się bardziej na pożądaniu. Ich pociąg seksualny do siebie samych zawsze jest widoczny.

Taka osoba może być bardzo towarzyska. Z łatwością może być też liderem grupy lub rewolucjonistą. Jej pewność sprawia, że ​​inni ludzie oczekują od niej wsparcia. Ponadto ma doskonałą zdolność do samodzielnego rozpoczęcia czegoś, ale czasami ma to agresywną formę. Zarówno „ego”, jak i „superego” są ważne dla tego typu ludzi, ale ego jest tutaj przeważającym aspektem.

Jednym z przykładów jest Kommodus z filmu Gladiator. Chce, aby jego ojciec dostrzegał wszystkie jego zalety, myśli tylko o sobie (i to w sposób zniekształcony) i nie waha się spiskować przeciwko swojemu ojcu, gdy rzeczy nie układają się po jego myśli.

Kommodus z filmu Gladiator

Tony Stark z Iron Mana również ma bardzo wygórowany obraz siebie samego. Dlatego nie waha się okazywać swojej przewagi nad innymi ludźmi. Po prostu w taki sposób myśli o sobie.

Mieszane rodzaje libido

Bardziej prawdopodobne jest znalezienie podobieństw w osobowościach ludzi wokół, jeśli połączysz trzy rodzaje libido, ponieważ istoty ludzkie są w rzeczywistości bardzo skomplikowane. Dlatego możesz napotkać osobowości erotyczno-obsesyjne, osoby uzależnione od żon, ojców, matek i nauczycieli, czy stawiające moralność ponad swoim instynktem.

Travis Bickle z Taksówkarza to dobry przykład tego typu mieszanego libido. Ma obsesję wobec tej jedynej kobiety, z którą w rzeczywistości nie może być. Chce być lepszy (kochany, pożądany, podziwiany) i zmienia to, kim jest, aby inni go polubili.

Narcyzi o osobowości erotycznej mają naprawdę wygórowany obraz siebie. Są też ludźmi o skłonności do podejmowania aktywności i do agresji. Podobnie jest z osobowościami narcystyczno-obsesyjnymi. Są to osoby niezależne, zorientowane na cel i stawiające swoją opinię ponad wszystko, ale nigdy nie zapominają o swoim sumieniu. Jednym z przykładów jest Aleksander Wielki, który nieustannie walczył w swoich bitwach, ponieważ chciał zostać bohaterem, który zostanie zapamiętany na zawsze.

Jak wspominaliśmy, libido to coś więcej niż pociąg seksualny. Teraz, kiedy znasz różne rodzaje libido, czy dostrzegasz ich cechy u siebie lub u osób z Twojego otoczenia?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.