Biologiczne wyjaśnienie miłości - czy coś takiego naprawdę istnieje?

Biologiczne wyjaśnienie miłości - czy coś takiego naprawdę istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2019

Lubimy myśleć o miłości jako eterycznym zjawisku kontrolowanym przez siły, które są poza naszym zrozumieniem. Miło jest myśleć w ten sposób – to sprawia, że ​​miłość wydaje się magiczna. Jednak prawdą jest, że istnieje biologiczne wyjaśnienie miłości. Zaloty, pragnienia i pożądanie to po prostu koktajle neuronów, hormonów i miłości.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie jest biologiczne wyjaśnienie miłości, może być to lekko rozczarowujące. U niektórych ludzi to właściwe wyjaśnienie miłości burzy emocje. Mimo to pomoże Ci to lepiej zrozumieć, co się dzieje, kiedy się zakochujesz. Dzięki temu można doświadczyć miłości z większą świadomością. Co więcej, da Ci to większą kontrolę nad sytuacją (jeśli tego chcesz).

Neurony, hormony i miłość zawsze idą w parze. Emocje i uczucia powstają, rosną i umierają w Twoich komórkach. Cóż, mówiąc bardziej konkretnym, w Twoich neuronach. Hormony i miłość wyrażają to samo w dwóch różnych płaszczyznach. Jedna jest fizjologiczna, a druga mentalna. Oba te procesy zachodzą w mózgu. Przyjrzyjmy się bliżej neuropsychologii miłości i poznajmy jej biologiczne wyjaśnienie.

“Kiedy byłeś młody, mówiłeś o “zakochiwaniu się” w takiej zabawnej powadze, jak gdyby to faktyczne było ważne wydarzenie. A co to tak naprawdę było? Związki chemiczne.”

-Liane Moriarty-

Hormony i przywiązanie: biologiczne wyjaśnienie miłości

Przywiązanie jest pierwszą emocjonalną więzią, którą tworzysz w swoim życiu. Doświadczasz tego z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem w okresie niemowlęcym. Dosłownie nie możesz żyć bez tych podstawowych opiekunów. W tym sensie masz ludzi, którzy kochają Cię bezwarunkowo. Ci ludzie są gotowi Cię chronić i prowadzić w podróży poznania świata i siebie.

Przywiązanie nie jest obecne tylko we wczesnych latach życia. Przywiązanie, jak się okazuje, ujawnia się romantyczną miłością i przyjaźnią. Hormony i miłość łączą się, aby stworzyć poczucie, że nie można bez kogoś żyć. Jest podobne do tego, co dzieje się, gdy byłeś mały.

Hormony zaangażowane w przywiązanie to oksytocyna i wazopresyna. Ludzkie ciało uwalnia oksytocynę podczas karmienia piersią, a także podczas orgazmu. Oksytocyna poprawia wiązania dzięki pozytywnym związkom, które inspiruje lub wzmacnia.

Z drugiej strony, wazopresyna jest uwalniana po seksie. Daje poczucie przywiązania do drugiej osoby. Dlatego eksperci uważają, że im więcej seksu ma para, tym silniejsza będzie ich więź. Hormony i miłość są podstawą trwałego związku.

Para - oksytocyna jako biologiczne wyjaśnienie miłości

Wybór partnera

Istnieją spory o to, jakie czynniki wchodzą w grę, jeśli chodzi o wybór romantycznego partnera. Niektórzy uważają, że dzieje się to nieświadomie, podczas gdy inni uważają, że wybór partnera jest wynikiem połączenia hormonów i miłości.

Ci, którzy wierzą, że hormony i miłość są decydującymi czynnikami, uważają, że ostatecznym elementem w wyborze partnera są geny. Każdy z nas wybiera partnera z najlepszymi genami. Jest to oczywiście instynktowny wybór, ponieważ wyraźnie nie wiesz, jaką ktoś ma strukturę genetyczną, gdy zdecydujesz, że Cię pociąga.

Ci, którzy zgadzają się z tą szkołą myślenia, wierzą, że decydujesz, że ktoś Cię pociąga w ciągu 3 lub 4 minut. Nie ma to nic wspólnego z makijażem, markowymi ubraniami ani drogimi samochodami. Najbardziej wpływową częścią tych krótkich, biologicznych zalotów są feromony. Są niedostrzegalne i nie jesteś ich świadomy. Jednak nasze atawistyczne mechanizmy postrzegania są dla nich bardziej wrażliwe. Komunikują seks i płodność i prowadzą do przyciągania i miłości.

Przytulająca się para

Biologiczne wyjaśnienie miłości podaje inne interesujące fakty

Istnieją różne elementy, które odgrywają rolę w romantycznej atrakcyjności. Na przykład, niektóre badania pokazują, że ludzie mają tendencję do wybierania romantycznych partnerów, którzy mają podobną pojemność płuc. To samo dzieje się z rozmiarem ucha, szczególnie z wielkością płatka ucha. Do listy możemy również dodać obwód szyi i rozmiar nadgarstka.

Neuronauka mówi nam również, że kiedy się zakochujesz Twoje hormony przechodzą okres uniesienia. Zasadniczo mózg wytwarza więcej “monoamin”. W szczególności organizm wytwarza więcej noradrenaliny, dopaminy i serotoniny. Każdy z tych hormonów powoduje różne reakcje, które wywołują pewne zachowania. Zobaczmy, jakie one są:

  • Noradrenalina jest tym, co sprawia, że ​​czujesz “motyle w żołądku”. To silna emocja łącząca szczęście i nerwowość. Jest podobna do tego, co ludzie czują, kiedy skaczą.
  • Dopamina daje poczucie siły i dobrego samopoczucia. Jest to hormon odpowiedzialny za tworzenie więzi. Działa również w sytuacjach, w których miłość staje się uzależnieniem.
  • Serotonina sprawia, że ​​czujesz się entuzjastycznie i radośnie. Kiedy masz wysokie poziomy serotoniny w swoim ciele, czujesz się szalenie szczęśliwy.

Jak widać, hormony i miłość zawsze idą w parze. Nie oznacza to jednak, że biologiczne wyjaśnienie miłości jest końcem opowieści. Emocje i wyobraźnia również mogą mieć wpływ na Twoją fizjologię. W końcu jesteśmy ludźmi: materiałem biologicznym i abstrakcją psychospołeczną opakowaną w fascynujące opakowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Suárez-Lledó Alemany, J. (2007). Las hormonas, el pensamiento sexual y el amor. León, Edilesa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.