Jak i dlaczego wzmacniać fale mózgowe alfa?

Fale mózgowe alfa mogą pomóc nam kontrolować nasze emocje i nastrój.
Jak i dlaczego wzmacniać fale mózgowe alfa?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy czujesz się trochę przygnębiony lub brakuje Ci inspiracji? Wierz lub nie, ale wzmocnienie fal mózgowych alfa może pomóc. Ostatnie badania sugerują, że stymulacja fal mózgowych alfa może pomóc w zwiększeniu kreatywności . Co najważniejsze, może nawet pomóc w leczeniu depresji. Ale czym dokładnie są fale mózgowe? Jak możesz je stymulować? W czym jeszcze mogą być pomocne?

Ludzki mózg składa się z miliardów komórek zwanych neuronami, które komunikują się ze sobą za pomocą sygnałów elektrycznych. Innymi słowy, ta komunikacja jest źródłem wszystkich Twoich myśli, emocji i zachowań. Podobnie dzieje się na pewnym poziomie, niezależnie od tego, czy ludzie śpią , odpoczywają, czy są całkowicie rozbudzeni. Impulsy elektryczne wytwarzane z mas komunikujących się ze sobą neuronów tworzą wzory przypominające fale.

Czym są fale mózgowe?

Stąd pochodzi termin fala mózgowa. Fale mózgowe alfa były pierwszym typem, jaki odkrył w 1924 roku niemiecki psychiatra Hans Berger, który również wynalazł elektroencefalografię (EEG). Za pomocą tej techniki można wykryć aktywność elektryczną, która emanuje z tej komunikacji. Lekarze przymocują do skóry głowy czujniki, które dostrajają się do tych wybuchów energii i rejestrują je jako fale.

Ale kształt fali jest inny w spoczynku, niż wtedy, gdy ktoś wykorzystuje całą swoją uwagę i uwagę. Ogólnie życie jest dość wymagające i szybkie. Obecnie poziom stresu jest najwyższy w historii. Co by było, gdybyś mógł całkowicie kontrolować swoje źródło emocji i myśli? Co by było, gdyby istniał sposób na osiągnięcie upragnionego stanu psychicznego?

Kontrola umysłu brzmi trochę bardziej jak serial Stranger Things niż prawdziwe życie. Jednak teraz jesteśmy znacznie bliżej monitorowania aktywności mózgu. Zapoznaj się z naszym artykułem poniżej, aby dowiedzieć się o pięciu rodzajach fal mózgowych i stanie psychicznym, który łączymy z każdym z nich. Czy jesteś gotowy, aby wzmocnić fale alfa tymi środkami relaksacyjnymi?

Rodzaje fal mózgowych

Naukowcy uważają, że istnieje pięć różnych typów fal mózgowych człowieka. Wszystkie poruszają się z różnymi prędkościami (mierzonymi w hercach). Te fale mózgowe zmieniają się nieustannie w ciągu dnia w zależności od tego, co robisz i czujesz. Na przykład, kiedy wytwarzasz przeważnie wolniejsze fale mózgowe, czujesz się spokojny i zrelaksowany. Jednakże, kiedy fale mózgowe o wyższej częstotliwości zdominują Cię, stajesz się bardzo czujny. Sprawdź je poniżej.

Fale mózgowe alfa

Po pierwsze, Twój mózg wytwarza fale alfa (8-12 Hz), gdy nie śpisz, jesteś zrelaksowany i nie przetwarzasz zbyt wielu informacji. Na przykład jako pierwsza rzecz rano, lub tuż przed pójściem spać. Również wtedy, gdy śnisz na jawie lub praktykujesz medytację. Niektórzy naukowcy twierdzą również, że ćwiczenia aerobowe pomagają tworzyć fale alfa. Wiele badań łączy również aktywność alfa ze zmniejszeniem stresu, lęku, dyskomfortu i bólu. Podobnie pomagają one również z pamięcią.

Fale mózgowe delta

Po drugie, ludzie wytwarzają fale mózgowe delta, kiedy śpią głęboko i bez snów. To najwolniejszy rodzaj fal mózgowych, mierzący 0,5-3 Hz. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że fale te dramatycznie stymulują gojenie i regenerację. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy mózg wytwarza głównie fale delta.

Fale mózgowe theta

Po trzecie, mierząc od 3 do 8 Hz, fale mózgowe theta są wytwarzane podczas snu, ale tylko snu płytkiego. Możemy je również wytworzyć podczas bardzo głębokiej medytacji lub ekstremalnego relaksu. Podobnie naukowcy uważają, że są one bardzo przydatne w hipnoterapii, ponieważ mózg jest szczególnie podatny na działanie theta.

Fale mózgowe beta

Po czwarte, biegnąc z prędkością 12-30 Hz, fale beta dominują, gdy ludzie są w pełni rozbudzeni. Kiedy jesteśmy czujni, skupieni i zajęci czynnościami umysłowymi. Na przykład może to być rozwiązywanie problemów lub podejmowanie decyzji. Większość ludzi wytwarza te szybko płynące fale w ciągu dnia. Tak więc również przez większość naszego życia na jawie.

Fale mózgowe gamma

Wreszcie najszybsze fale mózgowe, fale gamma, działają między 25 a 100 Hz. Ostatnie badania wiążą je z przetwarzaniem pamięci i językiem. Podobnie, może to być tworzenie pomysłów i uczenie się. Czy wiesz, że fale gamma znikają, gdy dana osoba jest pod narkozą? Poza tym nasz mózg cały czas generuje wszystkie fale mózgowe. Jednak tylko jeden rodzaj będzie dominował, w zależności od tego, co robisz, myślisz lub czujesz.

Różne rodzaje aktywności fal alfa

Po pierwsze, fale mózgowe alfa łączą się ze zrelaksowanymi stanami psychicznymi. Wielu ekspertów uważa, że zwiększenie aktywności alfa pomaga zmniejszyć stres i niepokój. Co najważniejsze, pomaga ludziom zrelaksować się przez długi czas. Naukowcy piszący w znakomitym czasopiśmie Cortex również dostarczają ważnych dowodów. Na przykład wzmocnienie fal alfa zwiększa kreatywność średnio o 7,4 procent. Rzeczywiście świadczy to o zwiększonej aktywności alfa u osób kreatywnych.

Ci sami badacze twierdzą też coś innego. Tak więc istnieją mocne dowody na to, że osoby z depresją mają zaburzoną aktywność alfa. To, jak mówią, sugeruje, że poprawa wzorców mózgowych alfa ma wiele zalet. Na przykład potencjalny sposób leczenia niskiego nastroju. Podobnie kontrolowanie naszych fal mózgowych pomaga zoptymalizować relaksację i produktywność.

Ale czy jesteśmy w stanie grać we własne umysłowe gry, które pozwalają nam „zmienić kanał”, gdy czujemy się zbyt skoncentrowani i czujni? Dostrajamy się do tych bardziej płaskich fal mózgowych podczas snu i odpoczynku. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmienić swoje fale mózgowe.

Rozważ medytację lub ćwiczenia

Wielu ekspertów twierdzi, że codzienne praktykowanie medytacji może pomóc w zwiększeniu aktywności alfa w mózgu. Podobnie, regularna medytacja może znacznie zredukować fale beta, fale mózgowe aktywnego myślenia i uczenia się. Dlatego eksperci powszechnie zalecają go w celu zmniejszenia stresu. Istnieją techniki, które zwykle wykorzystuje medytacja uważności, aby wzmocnić fale alfa. Na przykład głębokie oddychanie i wizualizacja przy zamkniętych oczach.

Oprócz relaksu, fale mózgowe alfa mogą również pomóc zwiększyć kreatywność . Co najważniejsze, działają również jako naturalny antydepresant, promując uwalnianie neuroprzekaźnika serotoniny. Co zaskakujące, innym sposobem na zwiększenie alfy jest wykonywanie treningów o wysokiej intensywności. W ten sposób uwalniasz endorfiny, które sprawiają, że podczas ćwiczeń czujesz się jak „na haju”. Z drugiej strony promują również fale alfa podczas odpoczynku.

Wypróbuj kilka urządzeń

Czy chcesz przejść na supernowoczesną technologię? Istnieje wiele urządzeń, które wykorzystują neurofeedback. Innymi słowy, sprzężenie zwrotne jest jak prędkościomierze na autostradzie. Rejestrują one szybkość jazdy samochodów. Migają, jeśli przekroczy się ograniczenie prędkości. Ten sygnał przekazuje informacje o Twoim zachowaniu. Po drugie, ostrzega Cię o zmianie. W podobny sposób neurofeedback mierzy fale mózgowe.

W ten sposób urządzenie to przekazuje Ci te informacje. Na przykład, aby wzmocnić pewne wzorce fal, a następnie stany mentalne. Te urządzenia to zasadniczo opaski na głowę. Ale możesz je nosić podczas wykonywania danego zadania, kiedy odczytują one Twoje fale mózgowe. W ten sposób możesz zobaczyć, jak aktywny jest Twój mózg. Dlatego powiedzmy, że medytujesz, a urządzenie rejestruje relaksujące fale alfa.

Niektóre urządzenia będą odtwarzać te informacje w inny sposób. Na przykład w formie muzyki o tej samej częstotliwości. Jednak inne dostarczają rzeczywisty przebieg fal z powrotem do mózgu. Te urządzenia do noszenia nie są zbyt ekonomiczne dla przeciętnego konsumenta. Na szczęście są inne rzeczy, które możesz zrobić. W zaciszu własnego domu wzmacniaj pożądane fale mózgowe i pomagaj sobie w stresie, śnie i produktywności.

Wypróbuj muzykę, aby dostroić swój mózg

Po pierwsze, istnieje obecnie wiele technik, które skutecznie trenują fale mózgowe alfa. Innymi słowy, Twoje fale mózgowe zaczynają dopasowywać się lub synchronizować z częstotliwością bodźca zewnętrznego. Na przykład może to być pulsujący dźwięk lub światło. Możesz użyć tej koncepcji, aby wytrenować fale mózgowe do określonej częstotliwości podczas określonego zadania. Na przykład możesz chcieć, aby fale beta pomogły Ci przygotować się do pracy.

Czy masz problemy z zasypianiem każdego dnia? Możesz także trenować swoje fale delta, aby w końcu móc odpocząć. Aby ustawić mózg na odpowiedniej długości fali, możesz słuchać dudnień różnicowych. Jeśli nie wiesz, czym one są, to tylko dwa rodzaje dźwięków. Zasadniczo dudnienia różnicowe to dwie różne częstotliwości dźwięku odtwarzane w każdym uchu.

Na szczęście możesz łatwo znaleźć te niesamowite dźwięki online. Na przykład, wyszukując dudnienia różnicowe różnicowe lub dudnienia różnicowe alfa w serwisie YouTube. Jeśli jednak uważasz, że dudnienia różnicowe są nieco nudne lub powtarzalne, istnieje wiele innych opcji. Usługi te odtwarzają również muzykę specjalnie zaprojektowaną w celu wzmocnienia niektórych fal mózgowych.

Zamknij oczy, weź głęboki oddech i weź relaksującą kąpiel

Wierz lub nie, ale za każdym razem, gdy zamykasz oczy, Twój mózg wytwarza znacznie wyższy poziom fal alfa, zwłaszcza gdy wykonujesz jakieś ćwiczenia wizualizacyjne. W rzeczywistości są to Twoje relaksujące fale mózgowe, które zapewniają ostateczny relaks. Dlatego, zamykając oczy, weź głęboki oddech.

Ćwiczenia głębokiego oddychania mogą również wzmocnić fale mózgowe alfa. Po pierwsze, spróbuj wygodnie usiąść. Po drugie, wdychaj powietrze delikatnie przez nos i wydychaj przez usta, powoli licząc do pięciu. Na koniec weź relaksującą kąpiel. Po prostu spróbuj zamknąć oczy i wyłączyć się podczas kąpieli w wannie. W ten sposób naprawdę będziesz wiedział, jak to jest generować fale alfa.

Ćwicz jogę i uważność

Joga, medytacja i uważność zapewniają przestrzeń do prawidłowego wyrównania ciała, jednocześnie poprawiając samopoczucie. Podobnie joga wydłuża i tonizuje mięśnie, które wspierają długoterminowe zdrowie. W połączeniu z oddechem ciało może uwolnić się od stresu i wreszcie odprężyć. Co najważniejsze, kiedy mamy czas na jogę i uważność, wykorzystujemy stan mózgu „obudzonego odpoczynku”. Jeśli robimy to aktywnie, możemy przejąć kontrolę nad naszymi myślami.

Wtedy to nie nasz umysł nami kieruje, ale my możemy kierować naszym umysłem. Jeśli jednak nie lubisz jogi, rozważ każdą aktywność, która Cię relaksuje. Na przykład słuchanie kojącej muzyki, malowanie, masaż lub rysowanie. Jeśli nie jesteś artystą, być może możesz wypróbować kolorowanki dla dorosłych.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, fale mózgowe są odpowiedzialne nie tylko za zmianę nastroju. Lekarze i badacze badają fale mózgowe, aby pomóc w diagnozowaniu depresji i zaburzeń mózgu. Na przykład dr Michael Sperling bada złożone wzorce fal mózgowych na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona. Podobnie, monitoruje je, gdy pojawiają się podczas uczenia się i zapamiętywania.

Niedawno dołączył do badaczy obserwujących, w jaki sposób fale mózgowe alfa biorą udział w tworzeniu map poznawczych. Te fale mózgowe są ważne, jeśli chodzi o zapamiętywanie miejsc i wydarzeń. Więc następnym razem, gdy będziesz zestresowany lub zrelaksowany, zmotywowany lub przygnębiony, zastanów się, co robi Twój mózg i jak możesz pomóc mu się uspokoić lub uzyskać energię. Umysł ponad materią.

Czy nadal trudno Ci radzić sobie ze stresem, lękiem, depresją? Skontaktuj się z przeszkolonym doradcą, aby uzyskać wsparcie emocjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Widge, AS, Boggess, M., Rockhill, AP, Mullen, A., Sheopory, S., Loonis, R.,… Miller, EK (2018). Modificación de las oscilaciones cerebrales de frecuencia alfa con una neuroestimulación analógica impulsada por retroalimentación rápida. PLOSOS UNO , 13 (12). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0207781

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.