W jaki sposób zamienić smutek w kreatywność?

W jaki sposób zamienić smutek w kreatywność?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2023

Smutek to emocja, którą możemy odczuwać w danym momencie. Może wywoływać ogromny dyskomfort i towarzyszyć nam w ciężkich czasach. Jednak możemy go również wykorzystać jako narzędzie do samopomocy. Okazuje się, że można zamienić smutek w kreatywność.

Wiele osób uważa, że szczęście to stan permanentny. W konsekwencji są przekonani, że smutek to złe uczucie. Jednak nie zawsze tak jest. Istnieją chwile na odczuwanie każdej emocji. Właśnie dlatego musimy pozwolić sobie samym odczuwać i wyrażać wszystkie z nich.

Tym samym smutek to niezbędna emocja, którą również możemy wykorzystać. Możemy choćby zamienić smutek w kreatywność.

Ponieważ ta emocja stanowi część Twojego życia, możesz nauczyć się wiele jeśli pozwolisz sobie na odrobinę smutku. Wszystko zależy od przyjętej przez Ciebie perspektywy i nastawienia.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak zamienić smutek w kreatywność.

1. Połącz się ze sobą

Często miewamy trudności z zaakceptowaniem smutku ponieważ uważamy, że zawsze musimy być w dobrym stanie. Wierzymy, że smutek to coś złego, co może prowadzić do rozwoju poczucia winy. Jednak jeśli pozwolimy sobie odczuwać tą emocję, możemy połączyć się z naszym wewnętrznym “ja” i stworzyć wiele wyjątkowych rzeczy.

Kobieta na wietrze

Zamiana smutku w kreatywność polega na wykorzystaniu tej emocji w celu przekształcenia naszego wewnętrznego świata poprzez twórczość. Za pomocą sztuki możemy przekształcić tą emocję, wyrażając to, co nas przytłacza. W naszych pracach możemy zwłaszcza wyrazić co czujemy, myślimy lub chcemy naprawić.

“Najpotężniejszą sztuką życia jest uczynienie bólu talizmanem, który leczy. Motyl odradza się pośród festiwalu kolorów!”

-Frida Kahlo-

Kreatywność bierze się z głębi naszego jestestwa. Z tego powodu gdy damy radę połączyć się z samymi sobą, będzie nam łatwiej ją obudzić. Smutek to bardzo często intensywne uczucie, które jest związane z naszymi najbardziej intymnymi aspektami.

Dlatego też gdy uda nam się połączyć z naszymi uczuciami, wyłania się nasza kreatywna strona. Połącz się ze swoimi emocjami i pozwól im płynąć!

Masz moc tworzenia i leczenia swoich ran emocjonalnych. Ten proces nie musi być szybki. Możesz poznawać siebie krok po kroku.

2. Wybierz miejsce, w którym dobrze się czujesz

Łatwiej jest odczuwać inspirację gdy znajdujemy się w miejscu, w którym czujemy się komfortowo. Każda osoba ma swój własny kąt, w którym odnajduje spokój i harmonię. Ponieważ nie ma dwóch takich samych osób, każdy tak kąt jest wyjątkowy i osobisty. Nie ma jednego trafnego wyboru.

Spośród wszystkich miejsc, które znasz, wybierz takie, w którym czujesz się najbardziej swobodnie. Możesz nawet wybrać miejsce, w którym nigdy nie byłaś. Odkryj je i zdecyduj czy jest dla Ciebie przyjemne. Powinnaś przede wszystkim upewnić się, że czujesz się w nim komfortowo i możesz w pełni wyrażać swoją kreatywność.

Wybór właściwego miejsca jest niezwykle prosty i może sprowadzać się do pomyślenia o miejscu, które jest przyjazne. Gdzie czujesz magię? Czy w tym miejscu możesz swobodnie wyrażać wszystko, co w Tobie tkwi?

3. Wybierz medium, które Ci odpowiada

Gdy znalazłaś już swoje miejsce, zacznij myśleć o tym, w jakim gatunku sztuki czujesz się najbardziej komfortowo. Masz liczne możliwości, choćby teatr, taniec, pisanie, malowanie, muzyka, i wiele innych. Co najbardziej Ci odpowiada? W czym czujesz się dobrze?

Oto kilka rzeczy, których możesz potrzebować, aby zamienić smutek w kreatywność:

  • Dobór materiał, na którym będziesz malować. Poza tym będziesz potrzebowała kredek, farb, markerów, węgla, akwareli, itp.
  • Wygodne ubrania do tańca lub aktorstwa, z akompaniamentem ulubionej muzyki. Wygoda jest ważna nawet w przypadku dziedzin sztuki, które nie wymagają zbyt wiele ruchu.
  • Puste strony do stworzenia piosenki, wiersza lub krótkiej historii. Aby stworzyć swoją najlepszą pracę, potrzebujesz jedynie ołówka i papieru. Jeśli wolisz możesz nawet wykorzystać swój komputer.
  • Wykorzystanie własnego ciała do stworzenia sztuki lub sceny z wykorzystaniem wybranych rekwizytów.
  • Instrument. Stwórz własną piosenkę lub zagraj kawałek stworzony przez kogoś innego. Jeśli nie umiesz grać na instrumencie, możesz spróbować swoich sił w śpiewaniu.
  • Tworzenie sztuki na komputerze. Stworzenie filmiku to świetna zabawa.
  • Tworzenie rzeźby przedstawiającej wybraną rzecz.
Kobieta na tle zachodzącego słońca

Pomysłom nie ma końca. Pozwól rozwinąć skrzydła swojej wyobraźni i zabierz się do pracy!

4. Aby zamienić smutek w kreatywność, zacznij wyrażać to, co czujesz

Aby zmienić ból w sztukę, pozwól, aby wszystko, co masz w sobie płynęło i zacznij odkrywać swoje emocje. Kiedy rozpoczniesz już proces, będzie Ci łatwiej kontynuować i się rozwijać.

Chodzi o to, aby cały czas próbować, póki nie poczujesz jak płynie przez Ciebie kreatywność. Wtedy będziesz w stanie wyrazić wszystko, czego pragniesz i potrzebujesz.

Pozwól sobie pomyśleć o tym, co Cię męczy. Odważ się być sobą i wyrażać wszystko, co czujesz.

Bardzo ważne jest odkrywanie tego, co Cię rani. Dzięki temu będziesz w stanie nadać temu nowe znaczenie i wyciągać z tego naukę. Kolejny sposób to pozbycie się tego, co sprawia, że cierpisz.

Jeśli czujesz, że nie możesz zacząć sama, nie martw się. Możesz zamienić smutek w kreatywność korzystając w arteterapii. Ta forma pomocy psychologicznej pomaga osiągnąć dobre samopoczucie poprzez sztukę.

To fantastyczny sposób na lepsze poznanie siebie przez tworzenie. Chodzi w niej o znalezienie odpowiedzi na swoje problemy dzięki artystycznym sposobom wyrażania się.

Jeżeli zamienisz smutek w kreatywność, możesz odkryć to, co Cię przytłacza. Co więcej, sztuka pozwala Ci połączyć się ze swoim wnętrzem i odkryć swoją kreatywność. Przede wszystkim pozwala Ci uchwycić Twoje najbardziej intymne uczucia.

Poczuj smutek i pozwól, aby poniosła Cię kreatywność. Buduj, zmieniaj i wypuść na wolność najgłębsze części samej siebie. Zamiana smutku w kreatywność może być prosta, jeśli otworzysz swój umysł i zaakceptujesz, że ból to emocja, która może Ci przynieść wymierne korzyści.

“Sztuka pozwala nam znaleźć siebie, a jednocześnie się zagubić.”

-Thomas Merton-

To może Cię zainteresować ...
Emocje estetyczne: emocjonalny efekt piękna
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Emocje estetyczne: emocjonalny efekt piękna

Piękno, jakie można znaleźć w sztuce i przyrodzie wywołuje tak intensywne emocje estetyczne, że czasami trzeba po prostu zatrzymać się.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.