Siedem korzyści z wylogowania się na jakiś czas z mediów społecznościowych

Myślisz o przerwie od Instagrama? W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści płyną z odłączenia się od mediów społecznościowych na jakiś czas.
Siedem korzyści z wylogowania się na jakiś czas z mediów społecznościowych
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach media społecznościowe prawdopodobnie stanowią nieodłączną część Twojej codziennej rutyny. Jednak niektóre dowody wskazują na związek między nadmiernym korzystaniem z tych platform a ryzykiem wystąpienia pewnych problemów ze zdrowiem psychicznym. W tym poniższym artykule przedstawimy niektóre korzyści płynące z wylogowania się na jakiś czas z mediów społecznościowych.

Chociaż może wydawać się nie do pomyślenia, aby przestać sprawdzać Instagram lub Facebook przez jeden dzień, może to być dla Ciebie dobre. Takie postępowanie nie tylko pomaga zapobiegać pewnym schorzeniom, ale także pozwala cieszyć się nowymi doświadczeniami.

Korzyści z wylogowania się z mediów społecznościowych

Środki masowego przekazu często publikują alarmujące nagłówki, w których mówią o niebezpieczeństwach mediów społecznościowych. Jednak nie wszystkie informacje publikowane w Internecie są wiarygodne. Powstaje zatem pytanie: czy to stwierdzenie jest prawdziwe?

W 2016 roku opublikowano badanie, w którym oceniono związek między depresją a korzystaniem z mediów społecznościowych przez młodych dorosłych Amerykanów. Wyniki sugerują, że większe korzystanie z sieci społecznościowych wiązało się z wysokim poziomem depresji.

W 2017 roku Twenge przeprowadzili podobne badanie z udziałem amerykańskich nastolatków. Badanie wykazało, że ci, którzy spędzali więcej czasu w sieciach społecznościowych, częściej cierpieli na problemy psychologiczne. Tymczasem ci, którzy podejmowali działania bez towarzystwa ekranów, mieli mniejsze ryzyko zachorowania.

Na tej podstawie możemy śmiało powiedzieć, że korzyści z wylogowania się na jakiś czas z mediów społecznościowych są realne. W rzeczywistości wszystko, co robisz lub spożywasz w nadmiarze, zawsze będzie miało negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego logiczne jest założenie, że sporadyczna przerwa od mediów społecznościowych i internetu będzie dla Ciebie dobra.

Ludzie patrzący na telefony komórkowe w autobusie

Korzyści z wylogowania się na jakiś czas z mediów społecznościowych

Należy zauważyć, że nadal nie ma naukowego konsensusu w sprawie korzystania z mediów społecznościowych i zdrowia psychicznego. W rzeczywistości badania, o których wspomnieliśmy powyżej, pokazują korelację, ale nie przyczynowość.

Z tego powodu należy przeprowadzić więcej badań w celu ustalenia tego powiązania i określenia zaangażowanych mechanizmów. Mimo to nadal nie można zaprzeczyć, że wylogowanie się na jakiś czas z mediów społecznościowych może Ci pomóc. Oto siedem powodów.

1. Może to zapobiec lękom, depresji i innym problemom

Biorąc pod uwagę badania, o których wspominaliśmy wcześniej, jest to jedna z korzyści wylogowania się na jakiś czas z mediów społecznościowych. Rzeczywiście, odłączenie się na krótki czas może być dobrym sposobem na zapobieganie problemom psychologicznym, takim jak lęk i depresja.

Niekoniecznie oznacza to, że media społecznościowe są złe. Rzeczywiście, na tego typu platformie można znaleźć miejsca poświęcone promocji zdrowia psychicznego. W rzeczywistości szkoda niekoniecznie dotyczy samych mediów społecznościowych, ale sposobu, w jaki z nich korzystasz. Dlatego jeśli korzystasz z mediów społecznościowych jako narzędzia do promowania własnego rozwoju osobistego, mogą one okazać się świetnym sprzymierzeńcem.

2. Pomoże Ci to uniknąć uzależnienia

Krach et al (2010) opublikowali artykuł, w którym zwracają uwagę, że udane interakcje społeczne sprzyjają uwalnianiu dopaminy. Ten neuroprzekaźnik bierze udział w odczuwaniu przyjemności. Jest również uwalniany podczas spożywania substancji uzależniających. W ten sposób media społecznościowe otwierają miliony możliwości interakcji stymulujących mózg. Jednak mogą również stać się uzależnieniem behawioralnym.

Z tego powodu jedną z korzyści z opuszczenia mediów społecznościowych na jakiś czas jest to, że nie staniesz się od nich zależny. Ci, którzy rozwijają tego rodzaju uzależnienie, odczuwają niepokój i stres, gdy spędzają czas bez telefonów komórkowych. Pogarsza to ich jakość życia.

3. Zwiększy liczbę interakcji twarzą w twarz

Jednym z problemów związanych z korzystaniem z Internetu jest to, że powiązania, które nawiązujesz z innymi, są często powierzchowne. W rzeczywistości, z powodu ograniczeń nałożonych przez technologię podczas komunikowania się, niektóre umiejętności językowe i inne aspekty interakcji ulegają negatywnemu wpływowi. W konsekwencji więzi mogą stać się bardzo słabe i niezadowalające.

Tak więc odejście od mediów społecznościowych jest doskonałą okazją do komunikowania się w prawdziwym świecie z ludźmi, których lubisz. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że te platformy pomagają Ci pozostać w kontakcie. Minusem jest jednak to, że bez Twojej wiedzy mogą również oddalić Cię od innych.

4. Dowiesz się więcej o swoim środowisku

Czasami ludzie tak bardzo zanurzają się w wirtualnych przestrzeniach, że zapominają, że na zewnątrz jest prawdziwy świat. Powoli rodzina, przyjaciele lub współpracownicy stają się odległymi jednostkami.

Skrócenie czasu spędzanego w Internecie może pomóc w ponownym nawiązaniu kontaktu z bliskimi osobami.

5. Pomoże Ci to uniknąć otyłości i innych problemów fizycznych

Korzyści z opuszczenia sieci społecznościowych na jakiś czas nie ograniczają się do psychologicznych. Są też korzyści fizyczne. Dzieje się tak, ponieważ korzystanie z telefonów komórkowych, tabletów i komputerów oznacza brak aktywności przez dłuższy czas. To właśnie nazywamy siedzącym trybem życia.

Dowody naukowe wskazują, że ten nawyk jest związany z problemami zdrowia fizycznego, takimi jak otyłość, choroby układu krążenia itp. Aby tego uniknąć, spróbuj wykorzystać część czasu, który zwykle spędzasz w mediach społecznościowych, na aktywność fizyczną. Nie oznacza to, że musisz ciężko trenować na siłowni. Wystarczy zwykły spacer.

Kobieta na spacerze

6. Poprawi to Twoją samoocenę

Ludzie często korzystają z mediów społecznościowych w poszukiwaniu ideałów, do których aspirują. To często prowadzi do kompleksów. Rzeczywiście, nie jest tajemnicą, że zwykle starasz się pokazać swoją „najlepszą stronę” w mediach społecznościowych. W rezultacie tworzysz obraz, który w zasadzie tylko sprawia, że czujesz się nieswojo. Wynika to z dysonansu z twoim prawdziwym ja i inwestycją, jaką zwykle kosztuje utrzymanie tego fałszywego obrazu.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma różne sprzeczne doświadczenia. Jednak zawsze pamiętaj, że to, co widzisz na Facebooku lub Instagramie, nie jest rzeczywistością. Dlatego, jeśli skrócisz czas spędzany na tych aplikacjach, jest mniej prawdopodobne, że ucierpi na tym twoja samoocena.

7. Poprawi się Twoja jakość życia

Biorąc pod uwagę poprzednie punkty, z pewnością możemy potwierdzić, że wylogowanie się na jakiś czas z mediów społecznościowych może poprawić jakość życia. Rzeczywiście, jak widzieliście w powyższym artykule, może to mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Niemniej jednak możesz nadal korzystać z mediów społecznościowych, pod warunkiem, że robisz to w sposób odpowiedzialny. Pamiętaj jednak, że jeśli doświadczysz jakiegoś emocjonalnego niepokoju, zawsze powinieneś szukać profesjonalnej pomocy


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arab, L. E., & Díaz, G. A. (2015). Impacto de las redes sociales e internet en la adolescencia: aspectos positivos y negativos. Revista Médica Clínica Las Condes, 26(1), 7-13.
  • Krach, S., Paulus, F. M., Bodden, M., & Kircher, T. (2010). The rewarding nature of social interactions. Frontiers in behavioral neuroscience, 4, 22. https://doi.org/10.3389/fnbeh.2010.00022
  • Lin, L. Y., Sidani, J. E., Shensa, A., Radovic, A., Miller, E., Colditz, J. B., Hoffman, B. L., Giles, L. M., & Primack, B. A. (2016). ASSOCIATION BETWEEN SOCIAL MEDIA USE AND DEPRESSION AMONG U.S. YOUNG ADULTS. Depression and anxiety, 33(4), 323–331. https://doi.org/10.1002/da.22466
  • Twenge, J. M., Joiner, T. E., Rogers, M. L., & Martin, G. N. (2018). Increases in Depressive Symptoms, Suicide-Related Outcomes, and Suicide Rates Among U.S. Adolescents After 2010 and Links to Increased New Media Screen Time. Clinical Psychological Science, 6(1), 3–17. https://doi.org/10.1177/2167702617723376

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.