Skala ilorazu emocji (EQ-i 2.0)

Posiadanie dobrej inteligencji emocjonalnej może być bardziej decydujące niż posiadanie wysokiego IQ. Jak jednak możemy to ocenić? Jak możemy stwierdzić, kto posiada dobre umiejętności emocjonalne?
Skala ilorazu emocji (EQ-i 2.0)
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2023

Wczuwanie się w tych, którzy Cię otaczają. Bycie społecznie odpowiedzialnym. Umiejętność przekazywania tego, co chcesz wyrazić. Umiejętność regulowania emocji w celu podejmowania bardziej skutecznych i przemyślanych decyzji. Wszystkie te kompetencje pozwalają skuteczniej poruszać się po życiowej drodze. Skąd jednak wiesz, czy jesteś biegły w tych możliwościach, czy też musisz nad nimi popracować? Do zbadania tego służy skala ilorazu emocji.

Istnieje wiele narzędzi do oceny inteligencji emocjonalnej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie wszystkie z nich są jednak potwierdzone lub skuteczne. Wiele z tych testów jest zorganizowanych w formie ogólnych pytań, za pomocą których uzyskuje się tendencyjne wyniki. Są to klasyczne testy, które można znaleźć w Internecie, ale brakuje im naukowego rygoru.

Wiele lat poświęcono próbom zrozumienia, czy inteligencja emocjonalna jest konstruktem naukowym, który można zmierzyć. Mayer, Caruso i Salovey opisali to w latach 90., a Daniel Goleman spopularyzował to pojęcie w swoich książkach. Od tego czasu podjęto wiele prób opracowania testu do oceny tej zdolności, aby umożliwić ten pomiar. Dziś służy nam do tego inwentarz EQ-I 2.0. Jest to najczęściej używane i niezawodne narzędzie do pomiaru inteligencji emocjonalnej.

„Inteligencja emocjonalna definiuje „myśliciela z sercem”, który postrzega, rozumie i skutecznie zarządza sztuką relacji społecznych”.

-Mayer i Salovey-

Inwentarz ilorazu emocjonalnego 2.0
Skala ilorazu emocji (EQ-i 2.0) opiera się na ponad dwudziestu latach badań.

Skala ilorazu emocji (EQ-i 2.0) i jej przeznaczenie

Reuven Bar-On jest izraelskim psychologiem. Jest wybitnym pionierem w badaniach nad inteligencją emocjonalną. Jest to jedna z najbardziej znanych postaci w tej dziedzinie, obok Daniela Golemana i Mayera oraz Caruso i Saloveya. Bar-On opracował oryginalny Bar-On Emotional Quotient Inventory (EQ-i) w 1997 roku. Został on następnie zmieniony przez Multi-Health Systems, na EQ-i 2.0. Dziś jest to jedno z najskuteczniejszych i najpopularniejszych narzędzi do pomiaru inteligencji emocjonalnej.

Dr Bar-On opublikował w 2014 roku badanie, w którym opisał swój oryginalny EQ-i jako instrument, który ma na celu ocenę zachowań inteligentnych emocjonalnie i społecznie. Zasób ten był wynikiem ponad 20 lat badań. Ułatwia zrozumienie, w jakich obszarach jednostki są wybitne, a w których muszą się poprawić.

EQ-i 2.0 można stosować od 16 roku życia. Jego wypełnienie trwa nieco ponad pół godziny. Dzięki niemu można uzyskać informacje o zdolnościach emocjonalnych związanych ze związkami, pracą i ogólnie życiem.

„Pogląd na ludzką naturę, który ignoruje siłę emocji, jest niestety krótkowzroczny”.

-Daniel Goleman-

Skale i podskale EQ-i 2.0

Inwentarz EQ-I 2.0 ocenia 15 kompetencji. Są one podzielone na pięć określonych obszarów. Należy zauważyć, że ten model analizy inteligencji emocjonalnej ludzi nie koncentruje się na obszarach, które wprowadził w swojej pracy Daniel Goleman. Reuven Bar-On jest znany ze zdefiniowania trzeciego głównego modelu inteligencji emocjonalnej.

Oto skale, z których składa się ten instrument.

1. Samoocena

Samoocena określa Twoją zdolność rozumienia i bycia świadomym swoich zdolności, umiejętności i kompetencji. Składa się również z wizji, którą masz o sobie. Jest to cecha niezbędna, aby wiedzieć, jak zachowywać się w relacjach i codziennych wyzwaniach. Składa się z trzech podskal:

  • Poczucie własnej wartości: oceny, które masz na swój temat.
  • Samorealizacja. Konieczność posiadania dobrego usposobienia do doskonalenia i osiągania życiowych celów.
  • Samoświadomość emocjonalna. Bycie świadomym i rozumienie tego, co czujesz, co się z Tobą dzieje i czego potrzebujesz, to fundamentalne filary inteligencji emocjonalnej.

2. Umiejętności interpersonalne

Jak możesz poprawić swoje relacje uczuciowe? W jaki sposób możesz odnieść większy sukces w pracy? Jak powinieneś radzić sobie z nieporozumieniami, problemami i różnicami z ludźmi wokół Ciebie?

Umiejętności interpersonalne to elementy tej części w ramach modelu inteligencji emocjonalnej Reuven Bar-On. Składa się ona z następujących podskal:

  • Umiejętność nawiązywania relacji. Kompetencje, które często stosujesz naturalnie podczas interakcji z innymi. Niektórzy ludzie borykają się z tymi zdolnościami.
  • Empatia. Wiedza o tym, jak łączyć i rozumieć emocjonalne realia innych.
  • Odpowiedzialność społeczna. Jednostka odpowiedzialna społecznie posiada umiejętności wzbogacania społeczeństwa. Na przykład, jeśli jesteś odpowiedzialny społecznie, jesteś wrażliwy na dobro innych. Ponadto praktykujesz szacunek, sprawiedliwość i altruizm.

3. Wyrażanie siebie

Wielu z nas potrzebuje poprawy emocjonalnego wyrażania siebie. Nie jest łatwo wyrazić to, co czujesz, poprosić o to, czego potrzebujesz, lub przekazać trudne emocje, nie wyrządzając krzywdy innym. Jest to kompetencja życiowa, która konfiguruje decydującą skalę w EQ-i (2). Składa się z następujących podskal:

  • Pewność siebie. Umiejętność komunikowania tego, co myślisz/czujesz i chcesz z szacunkiem i w konstruktywny sposób.
  • Niezależność. Poziom autonomii. Stopień, w jakim nie jesteś emocjonalnie zależny od innych.
  • Ekspresja emocjonalna. Bycie skutecznym w wyrażaniu swoich emocji, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

4. Podejmowanie decyzji

Zwykle nie uczymy się, jak podejmować dobre decyzje. Mamy tendencję do ustalania tego rodzaju uczenia się metodą prób i błędów, z dużą dozą refleksji i samoświadomości.

Umiejętność podejmowania decyzji poprzez refleksję, analizę, a nawet intuicję stanowi decydujący wymiar EQ-i (2.0). W tym przypadku podskale są następujące:

  • Rozwiązanie problemu. W obliczu wyzwań lub trudności ważne jest, aby wiedzieć, jak regulować zarówno swoje impulsy, jak i emocje. Tylko wtedy będziesz w stanie skutecznie poradzić sobie ze swoimi problemami, niezależnie od tego, czy są one duże, czy małe.
  • Sterowanie impulsami. Niektórzy ludzie, ze względu na swój typ osobowości, przyzwyczajają się do impulsywnego reagowania na niemal wszystkie dziedziny swojego życia. Prowadzi to do dyskomfortu. Dlatego, jeśli posiadasz inteligencję emocjonalną, opanujesz ten wymiar.
  • Wiedza, jak kontrastować z rzeczywistością. Musisz rozwinąć dobrą kompetencję do obiektywnego filtrowania rzeczywistości.

Reuven Bar-On jest jedynym psychologiem, który sformułował i uwzględnił optymizm jako krytyczną zmienną w swoim modelu inteligencji emocjonalnej. Twierdzi, że ten wymiar jest niezbędny do radzenia sobie z problemami.

5. Zarządzanie stresem

Fakt, że EQ-i 2.0 obejmuje ten wymiar, wzbogaca to narzędzie i czyni je niezwykle użytecznym. W dzisiejszym świecie wszyscy musimy wiedzieć, jak rozumieć i regulować nasze stany stresu.

Inteligencja emocjonalna uczy, jak łagodzić irracjonalne myśli. Ponadto pomaga regulować stany wewnętrzne, które sprawiają, że tracisz kontrolę nad swoim życiem.

  • Elastyczność. Elastyczny umysł wie, jak przystosować się do niepewności i każdego wyzwania. Unika blokad lub zachowań unikowych.
  • Tolerancja na stres. Czy Ci się to podoba, czy nie, stres jest częścią życia. Kluczem jest wiedzieć, jak go uregulować, zanim przytłoczą Cię okoliczności życia.
  • Optymizm. Pozytywne i pełne nadziei nastawienie pozwala lepiej stawić czoła każdemu problemowi.
Mózg z sercem symbolizujący Inwentarz Ilorazu Emocjonalnego 2.0
Narzędzia do oceny inteligencji emocjonalnej pozwalają nam odkryć, nad którymi obszarami powinniśmy jeszcze popracować.

Niezawodność EQ-i (2.0)

EQ-i 2.0 został po raz pierwszy opracowany i zastosowany USA. Jednak na przestrzeni lat inwentarz został zatwierdzony we wszystkich krajach. Obecnie jest to najczęściej używane narzędzie do pomiaru inteligencji emocjonalnej.

EQ-i (2.0) jest spójnym testem o dobrej trafności, skutecznym w każdej kulturze. Ponadto jest często używany w placówkach edukacyjnych, a zwłaszcza w środowiskach pracy. Ułatwia, między innymi, doskonalenie umiejętności przywódczych pracowników. Może nawet zoptymalizować wydajność zespołów roboczych.

Podsumowując, EQ-i (2.0) jest narzędziem łatwym w zastosowaniu i dostarczającym niezwykle przydatnych informacji. Przede wszystkim informuje, w jakich obszarach powinieneś się poprawić, aby inwestować w swoje dobre samopoczucie i szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bar-On, R. (2004). The Bar-On Emotional Quotient Inventory (EQ-i): Rationale, description and psychometric properties. In G. Geher (Ed.), Measuring emotional intelligence: Common ground and controversy. Hauppauge, NY: Nova Science.
  • Bar-On, R. (2006). The Bar-On model of emotional-social intelligence (ESI). Psicothema, 18 , supl., 13-25.
  • Butler, C. J., & Chinowsky, P. S. (2006). Emotional intelligence and leadership behavior in construction executives. Journal of Management in Engineering, 22(3), 119-125.
  • Day, A. L., Therrien, D. L. & Carroll, S. A. (2005). Predicting psychological health: Assessing the incremental validity of emotional intelligence beyond personality, Type A behaviour, and daily hassles. European Journal of Personality19(6), 519-536.
  • Van Zyl, Casper. (2014). The psychometric properties of the Emotional Quotient Inventory 2.0 in South Africa. South African Journal of Industrial Psychology. 40. 10.4102/sajip.v40i1.1192.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.