Pozytywna samoocena - jak wpływa na człowieka?

Osoby o dobrej samoocenie wiedzą, jak ważne jest to dla ich godności i zdrowia. Dlatego codziennie ćwiczą ten psychologiczny mięsień i robią to ze świadomością, wartością, szacunkiem i odpornością.
Pozytywna samoocena - jak wpływa na człowieka?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Pozytywna samoocena. Osoby, które się nią odznaczają, mają tendencję do dzielenia pewnych cech behawioralnych, które pozwalają im na zdrowsze życie. Nie są stworzeni inaczej niż inni, to tylko mężczyźni i kobiety, którzy w pewnym momencie świadomie lub nie, postanawiają wzmocnić swoje wartości i przyjąć odżywcze podejście do własnego dobrobytu.

Wiele osób prawdopodobnie pomyśli, że przesadą jest stwierdzenie, że poczucie własnej wartości jest kluczem do przetrwania. Jednak nie mają racji. Carl Rogers stwierdził, że pozytywna samoocena to jądro osobowości. Psychoterapeuci i uznani eksperci w tej dziedzinie, tacy jak Nathaniel Branden, uważają ją za ludzką konieczność, która przyczynia się do rozwoju na każdym etapie życia.

Pozytywna samoocena daje kontrolę nad własnym życiem. Jeśli twoja samoocena jest zaniżona, wpływa to na twój nastrój, pewność siebie i tożsamość. Skończysz na łasce życiowych wyzwań, bez możliwości stawiania im czoła.

Zapewne wiesz, co się dzieje, gdy zaniedbujesz ten psychologiczny „mięsień”. Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno na trening i wzmocnienie poczucia własnej wartości. Nie ma znaczenia, ile masz lat ani na jakim etapie życia się znajdujesz. Zawsze jest dobry moment, aby skupić się na rozwijaniu tego wewnętrznego mięśnia, który Cię motywuje i sprawia, że idziesz do przodu.

„Najwspanialszą rzeczą na świecie jest umiejętność przynależności do samego siebie”.

-Michel de Montaigne-

Mężczyzna z zamkniętymi oczami.

Pozytywna samoocena – co zmienia w człowieku?

Zaledwie kilka miesięcy temu Wydział Psychologii Uniwersytetu Stanowego Michigan przeprowadził interesujące badanie dotyczące samooceny. Kierownik badania, dr Brent Dollentan, odkrył, że ludzie z dobrą samooceną mają zwykle dobrą jakość życia, gdy osiągają starość. Zwykle mają szczęśliwsze relacje, cieszą się lepszym zdrowiem i znajdują więcej radości w swojej pracy i czasie wolnym. Naukowcy odkryli również, że osoby powyżej 60. roku życia mają zwykle wyższą samoocenę niż osoby młodsze.

Eksperci w tej dziedzinie chcą zwrócić uwagę na fakt, że nastolatki i młodzi dorośli zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości, co może mieć poważne konsekwencje dla ich dobrego samopoczucia. Przyjrzyjmy się niektórym rzeczom, które wydają się mieć wspólne dla osób z poczuciem własnej wartości.

Osoby o dobrej samoocenie są skromne

Jest to ważny fakt, ponieważ wiele osób ma tendencyjne wyobrażenie o tym, co to znaczy mieć zdrową samoocenę. Tak naprawdę nie chodzi o rozwijanie wysokiej, intensywnej samooceny. To może poprowadzić cię zupełnie inną (zupełnie niepożądaną) ścieżką. Osoby o bardzo wysokiej samoocenie często angażują się w zachowania narcystyczne.

Zdrowa samoocena to umiejętność pokory. Wykorzystuje zdrową, elastyczną postawę, która wie, jak zachowywać się w sposób prosty i bezpośredni. Osoby z dobrą samooceną doceniają proste rzeczy i zwracają uwagę na to, co naprawdę się liczy.

Czują się kompetentne

Albert Bandura, znany psycholog społeczny, zdefiniował termin, który moglibyśmy zastosować w naszym codziennym życiu: samowystarczalność. Poczucie, że jesteś kompetentny w tym, co robisz, i możliwość uczenia się na własnych błędach, aby pokonywać wyzwania, jest ćwiczeniem mądrości i rozwoju osobistego.

Samowystarczalność wspiera i wzmacnia poczucie własnej wartości. Motywuje cię do próbowania rzeczy, otrząsania się z krytyki i ignorowania pesymistów i negatywnej mowy.

Kobieta myśląca o swojej pracy.

Pozytywna samoocena sprawia, że się nie boją

Ludzie z dobrą samooceną pozbyli się strachu, który ogranicza ich pragnienia i działania. Wiemy, że strach jest ważną emocją, która gwarantuje ludzkie przetrwanie. W nadmiarze jednak staje się przeszkodą uniemożliwiającą życie w pełni. Zaczynasz przywiązywać nadmierną wagę do bezużytecznych i bezpodstawnych lęków.

Posiadanie dobrej samooceny oznacza między innymi stosowanie w życiu osobistym następującego podejścia:

  • Nie bój się mówić prawdy, kiedy musisz, nawet jeśli zawiedziesz innych.
  • Spróbuj zracjonalizować lęki, które powstrzymują Cię przed byciem sobą. Ubieraj się w to, co lubisz, bądź autentyczny, realizuj hobby, które lubisz. Buduj dla siebie życie, które odzwierciedla to, kim naprawdę jesteś. Wszystkie te rzeczy pomogą ci pozbyć się lęków.

Biorą odpowiedzialność za to, co mówią i co robią

Inną rzeczą, która pomoże ci na drodze do samorealizacji, jest bycie konsekwentnym w tym, co mówisz i robisz. Weź odpowiedzialność za swoje działania i ich potencjalne konsekwencje.

Osoby o dobrej samoocenie mają również podwyższone poczucie odpowiedzialności. Rozumieją, że są jedynymi właścicielami swojego przeznaczenia i rzeczywistości. Każdy błąd, który popełniają, jest na nich. Ich triumfy i osiągnięcia są efektem ich wysiłków.

Teraźniejszość to wszystko, co mamy

Aby ćwiczyć mięśnie samooceny, musisz skupić się na tu i teraz. Daniel Goleman w swojej książce Focus zachęca ludzi do praktykowania uważności. Jeśli to zrobisz, będziesz w stanie określić, co jest naprawdę ważne w danej chwili. Jest to klucz do rozwoju tej wartości psychologicznej. Jeśli tego nie zrobisz, pogrążysz się we wczorajszym bólu i niepowodzeniach lub sparaliżuje cię niepokój o przyszłość.

Kobieta spacerująca po wiejskim polu. Pozytywna samoocena

Podsumowując, jeśli chcesz być silny, musisz być aktywną częścią chwili obecnej. Musisz przejść przez życie, wiedząc, dokąd zmierzasz i czego chcesz. Ludzie z dobrą samooceną nie są naśladowcami. Nie pozwalają innym dyktować swojej ścieżki lub przekonywać ich o niczym, co nie jest zgodne z ich wartościami.

Zamiast tego bez lęku myślą i decydują za siebie. Ludzie z pozytywną samooceną wiedzą, że aby być szczęśliwym, czasami trzeba podejmować decyzje, które nie podobają się innym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.