Gonitwa myśli – czy możemy ją jakoś zatrzymać?

Nie ma łatwego sposobu na powstrzymanie swoich myśli. Zamiast tego możesz przejąć nad nimi kontrolę, nie oceniając tego, co pojawia się w Twojej głowie. Dowiedz się więcej!
Gonitwa myśli – czy możemy ją jakoś zatrzymać?
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nie chcąc myśleć – już myślisz. Gonitwa myśli pojawia się w Twojej głowie czy tego chcesz, czy nie. A potem staję się niezwykle trudna do zatrzymania. Czasami mogą Ci w tym pomóc leki. Jednak ponieważ tak naprawdę nie możemy całkowicie zatrzymać swoich myśli (a przynajmniej nie jest to łatwe), możesz zacząć spróbować je obserwować i przejąć kontrolę nad tym, co pojawia się w Twoim umyśle.

Kiedy umysł jest obudzony, pojawiają się w nim gonitwa myśli i emocje. Około 90% z nich lub więcej jest niezamierzonych. Czasami, gdy utkniesz w myślach lub emocjach, błędnie odczytasz je jako własne przemyślenia. Jednak dwie lub trzy sekundy później, gdy skupisz się na innej rzeczy, myśli te znikają.

Skupienie uwagi na przedmiocie mentalnym zwykle powoduje ruminacje i niepokój, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo uprzedzeń poznawczych, takich jak efekt potwierdzenia. Stronniczość potwierdzająca to tendencja do szukania informacji, które potwierdzają nasze przypuszczenia, uprzedzenia lub hipotezy, bez względu na to, czy są prawdziwe, czy nie.

Nie ważne jak się starasz, nie możesz zmienić tego, czego doświadczasz. Możesz jednak przestać z tym walczyć. Ludzie są obecnie tak przyzwyczajeni do radzenia sobie z niektórymi aspektami życia, że stało się ono dla nas prawie automatyczne. Wiedza o tym, jak powstają myśli, może pomóc Ci pozbyć się wewnętrznego konfliktu i poprawić relację z innymi.

„Uczucia przychodzą i odchodzą, jak chmury na wietrznym niebie. Świadome oddychanie jest moją kotwicą.”

– Thich Nhat Hanh –

Gonitwa myśli i metafora pociągu sushi

Wyobraź sobie czarnego psa. Jest to po prostu czarny pies. Jednak w swoich myślach dodajesz do niego własne elementy. Może wyobrażasz sobie, że wygląda jak pies Twojego byłego partnera. Zaczynasz więc tęsknić za Waszymi wspólnymi podróżami i żałujesz, że się rozstaliście.

Gonitwa myśli

Nie możesz zatrzymać swoich myśli, ale możesz na nie spojrzeć z boku. Jest to równoznaczne z wypuszczeniem ich. Zasadniczo, powinnaś dążyć do tego, by przychodziły i odchodziły, nie goniąc i nie przyspieszając ich. Oto film, który wyjaśnia metaforę pociągu sushi. Metafora ta może pomóc Ci odczepić się od bezużytecznych i powtarzających się myśli.

Co więcej, bycie empatycznym również pomaga zmniejszyć wpływ negatywnych zdarzeń. Nie chodzi o usunięcie negatywnych emocji, które pojawiają się w trudnych momentach. Chodzi o zmniejszenie ich intensywności.

„Główną przyczyną nieszczęścia nigdy nie jest dana sytuacja, tylko myśl o niej.”

– Eckhart Tolle –

Myśli nie są niczym więcej, niż tylko myślami

To, co myślisz, wpływa na Twoje postrzeganie świata. Jeśli spróbujesz nie osądzać swoich myśli, na pewno zmieni się Twój pogląd na świat, co może sprawić, że będziesz bardziej asertywny w wyborze swojej ścieżki życiowej.

Zastanów się nad tym przez chwilę. Jakie informacje wysyłasz swojemu mózgowi, gdy myślisz o nieprzyjemnej sytuacji? Jeśli przetworzysz te informacje emocjonalnie, znajdziesz się w bardzo delikatnej pozycji, w której Twoje myśli będą zniekształcone.

Jak powiedzieliśmy powyżej, nie możesz automatycznie powstrzymać swoich negatywnych myśli, ponieważ często są one wynikiem zniekształconego obrazu. Ale możesz je zidentyfikować i zrozumieć, w jaki sposób działają, aby ograniczyć ich powtarzalność.

„Większość ludzkiego bólu jest niepotrzebna. Tworzy się on sam, dopóki nieobserwowany umysł rządzi Twoim życiem.”

– Eckhart Tolle –

Gdy za dużo myślimy

Wszystkie Twoje problemy są iluzjami umysłowymi. W rzeczywistości problemy nie istnieją – są tylko sytuacje, z którymi musisz się zmierzyć lub zaakceptować, dopóki się nie zmienią lub nie będziesz w stanie sobie z nimi poradzić. Gonitwa myśli będzie Ci często towarzyszyć. Nie możesz zatrzymać swoich myśli, ale możesz poświęcić im tyle uwagi, na ile zasługują.

Wszystkie sytuacje życiowe sprawiają, że Twój umysł ewoluuje. Być może zadajesz sobie pytanie: „Skąd będę wiedział, które doświadczenie sprawi, że się rozwinę?” Odpowiedź jest prosta: każde z nich.

„Z mojego doświadczenia wynika, że wiele rzeczy nie jest tak złych, jak się spodziewałam.”

– Mary Doria Russell –


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moix Queraltó, J. (2006). Las metáforas en la psicología cognitivo-conductual. Papeles del psicólogo27(2).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.