Negatywne emocje - czy ich akceptacja daje szczęście?

Negatywne emocje - czy ich akceptacja daje szczęście?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Chociaż negatywne emocje mogą być nieprzyjemne, to ich akceptacja może przynieść wiele korzyści.

Doświadczanie ich nie jest przyjemne, a czasami może być nawet bolesne. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasz mózg dąży do odczuwania przyjemności i unika bólu. Dlatego akceptacja tego, czym są negatywne emocje, może być skomplikowana, chociaż prawdą jest, że może to mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Emocje, takie jak strach, smutek lub gniew – zaklasyfikowane jako negatywne – są zazwyczaj tłumione. Problem polega na tym, że ich tłumienie na dłuższą metę ma swoje konsekwencje, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. A to dlatego, że unikanie lub odrzucanie ich nie oznacza, że znikną, wręcz przeciwnie. W pewien sposób gromadzą się w nas i generują więcej cierpienia.

Smutna kobieta przy oknie
Zatem konstruktywne radzenie sobie z naszymi negatywnymi emocjami może pomóc nam ewoluować, osiągać kluczowe cele w naszym życiu, utrzymywać zdrowe relacje z innymi, a przede wszystkim poznać siebie samych. Zagłębmy się w ten temat.

„Nie przestanę podkreślać znaczenia uczenia się wykorzystywania negatywnych emocji dzięki temu, czym są: wezwaniem do działania i zobowiązaniem do kultywowania pozytywnych emocji”.

-Tony Robbins

Akceptuj negatywne emocje bez osądzania ich

Gniew, strach lub smutek to emocje, które są częścią naszego codziennego życia. Chociaż próbują powiedzieć nam coś o nas i naszych potrzebach, kiedy ich doświadczamy mają też tendencję do wywoływania stresu lub niepokoju, jeśli nie wiemy, jak nimi zarządzać. Dlatego często decydujemy się na ich unikanie, ignorowanie, a nawet odrzucenie.

W rzeczywistości negatywne emocje mogą być dla nas zdrowe. Tak naprawdę zarządzanie tymi emocjami bez ich uciszania lub osądzania może być lepsze niż ich ignorowanie.

Nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami może być złożona, ponieważ wymaga zmierzenia się z nimi, przeanalizowania ich i zastanowienia się nad tym, co chcą nam przekazać. Nie oznacza to, że musimy im ustępować. Ale musimy wiedzieć, jak działać, być świadomymi tego, czego doświadczamy i dlaczego i po co tak się czujemy.

Zarządzanie negatywnymi emocjami oznacza nie pozwalanie im na przejęcie kontroli, ale kontrolowanie ich bez zaprzeczania, że istnieją.

Różnica między akceptacją a cierpieniem

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z różnicy między akceptacją negatywnych emocji, które mogą sprawić, że cierpimy, a doświadczaniem cierpienia z własnej woli.

Akceptacja jest ściśle związana z równowagą. Dzisiejsza kultura Zachodu dąży do tego, abyśmy starali się być ciągle szczęśliwi, co może być nierealistycznym oczekiwaniem. Może ono zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu.

Równowaga polega na prowadzeniu życia, które ma pozytywny i negatywny charakter we właściwych proporcjach. Dlatego połączenie obu tych skrajności może pomóc nam w osiągnięciu życiowej satysfakcji.

Jest to jednak proces, który wymaga czasu i pracy. Akceptacja negatywnych emocji nie jest łatwa, ponieważ akceptacja, jak każdy inny nawyk poznawczy jest umiejętnością udoskonalaną i rozwijaną w czasie.

«Ból jest nieunikniony. Cierpienie jest opcjonalne.»

-Budda-

Strategie zarządzania negatywnymi emocjami

Istnieje wiele strategii, które zostały zbadane i które są zalecane, aby zaakceptować i radzić sobie z negatywnymi emocjami. Chociaż istnieje pewna strategia, która ostatnio zyskuje na popularności. W badaniach Ceri Simsse autorka odnosi się do nich jako TEARS (of) HOPE.

TEARS

  • T – Teach and learn (nauczaj i ucz się). Strategia ta obejmuje pracę nad samoświadomością i zwiększanie wiedzy o ciele i umyśle oraz o tym, jak reagują oni na różne stany emocjonalne. W ten sposób łatwiej będzie nam zrozumieć, kiedy jesteśmy zdenerwowani i dlaczego i będziemy w stanie odczytywać sygnały wysyłane przez ciało.
  • E – Express and enable sensory and embodied experiences (wyrażaj i włącz doświadczenia sensoryczne i cielesne). Ta technika opiera się na zachęcaniu do otwartości i ciekawości od wewnątrz, aby wpłynąć na akceptację tego, co dzieje się na co dzień.
    Medytująca kobieta
  • A – Accept and befriend (zaakcptuj i zaprzyjaźnij się). Chodzi o zwiększenie współczucia dla samego siebie i tolerancji frustracji.
  • R – Re-appraise and re-frame (ponowna ocena i ponowne kadrowanie). Ta technika polega na nauce postrzegania rzeczy w inny sposób. W tym celu można wykorzystać behawioralne podejścia poznawcze.
  • S – Social support (wsparcie społeczne). Strategia ta podkreśla próbę wzmocnienia poczucia związku z innymi i współczucia dla samego siebie jednocześnie inwestując wysiłki w poprawę relacji. Medytacja i mindfulness mogą w tym pomóc.

(of) HOPE: „(z) nadziei”

  • H – Hedonic wellbeing/happiness (hedoniczne dobre samopoczucie/szczęście). Badania na ten temat pokazują, że korzystne jest utrzymywanie stosunku na poziomie 3 do 1 jeśli chodzi o pozytywne i negatywne emocje. Ważne jest, aby na co dzień skupiać się na pozytywnych doświadczeniach, szczęśliwych wspomnieniach i rozkoszować się sukcesami, aby zwiększyć czas w pozytywnym stanie psychicznym i próbować kompensować negatywne emocje.
  • O – Observe and attend to (obserwuj i bierz udział). Ta technika skupia się na ćwiczeniu uważności i nie zwracaniu tak dużej uwagi na rzeczy, które nie są tak naprawdę ważne.
  • P – Physiology and behavioral changes (zmiany fizjologiczne i behawioralne). Koncentracja na relaksacji, ćwiczeniach oddechowych i trosce o siebie przynosi wiele korzyści.
  • E – EudajmoniaOznacza poczucie autentyczności i walkę o osobiste cele w życiu.

Negatywne emocje: ich akceptacja pomaga poczuć się lepiej

Większość specjalistów ds. zdrowia psychicznego zgadza się ze sobą, że akceptacja negatywnych emocji bez oceniania ich może być jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia psychicznego w ogóle. Dlatego często psycholodzy zalecają pełne przeżywanie ich, aby móc nimi zarządzać.

Dlatego ważnym kluczem do poprawy emocjonalnego samopoczucia jest, po pierwsze, akceptacja walki z negatywnymi emocjami. W związku z tym Iris Mauss, profesor psychologii na Uniwersytecie w Berkeley, wyjaśnia, że ​​„osoby, którzy częściej akceptują swoje negatywne emocje doświadczają ich mniej, co oznacza lepsze zdrowie psychiczne”.

Ponadto, według wielu badań ludzie, którzy nie przejmują się zbytnio negatywnymi emocjami, których doświadczają mogą mieć lepsze samopoczucie niż ci, którzy są bardziej skłonni do zaprzątania sobie nimi głowy.

Jak widzimy, akceptacja negatywnych emocji i praca nad nimi ma fundamentalne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cacioppo JT, Gardner WL, Berntson GG. El sistema de afecto tiene componentes de procesamiento paralelos e integrativos: la forma sigue la función. Revista de Personalidad y Psicología Social. 1999; 76 (5): 839-855.
  • Cámaras R, Gullone E, Allen NB. Regulación emocional plena: una revisión integradora. Revisión de la psicología clínica. 2009; 29 (6): 560–572.
  • Sims, C. (2017). Second wave positive psychology coaching with difficult emotions: Introducing the mnemonic of ‘TEARS HOPE’. The Coaching Psychologist, 13(2), 66-78.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.