Franz Kafka: czy wiesz jak wyglądało życie tego słynnego pisarza?

Franz Kafka: czy wiesz jak wyglądało życie tego słynnego pisarza?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Pod koniec XX wieku sondaż poprosił ludzi o wybranie tego, kto ich zdaniem był najważniejszym pisarzem tysiąclecia. Franz Kafka, dziecko Szekspira, Goethego i Cervantesa, wygrał miażdzącą przewagą głosów. Franz Kafka dotknął ludzkości bardziej niż jakikolwiek inny autor.

Wpływ Kafki jest tak wielki, że termin „kafka” lub „kafkowski” istnieje w kilku językach. Odnosi się do sytuacji absurdalnych, uciążliwych i denerwujących. Był jednym z tych pisarzy, którzy potrafili stworzyć świat literacki z własną atmosferą i unikalnymi szyframi. W jego świecie logika jest zarówno przekonująca, jak i poetycka.

„Poezja jest zawsze ekspedycją w poszukiwaniu prawdy”.

Franz Kafka

Jednym z najbardziej niezwykłych aspektów jego twórczości jest intelektualna uczciwość. Franz Kafka nie był pisarzem retorycznym ani pretensjonalnym. W rzeczywistości sam Kafka poprosił swojego przyjaciela Maxa Broda o spalenie całej jego twórczości.

Na szczęście Brod tego nie zrobił i dzięki niemu możemy dziś podziwiać arcydzieła Kafki. Kafka nie stał się sławny dzięki dobremu marketingowi lub bogatemu sponsorowi. Jest sławny dzięki wyjątkowej jakości każdego zdania, które napisał.

Franz Kafka – jego młode lata

Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 r. w Pradze, w obecnej Republice Czeskiej, ale w tym czasie była ona częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Jego ojciec, Hermann pochodził z rodziny rzeźników. Był samozwańczym biznesmenem i miał dobrze płatną pracę gdy Franz się urodził. Jego matka Julie, pochodziła z bogatej rodziny. Była lepiej wykształcona niż jej mąż, ale miała niewielki wpływ na edukację własnych dzieci.

Franz Kafka

Kafka był najstarszy i miał pięcioro rodzeństwa. Jednak jego dwóch braci zmarło przed pierwszymi urodzinami. Franz i jego trzy siostry przeżyli. Może dlatego jego ojciec był szczególnie autorytarny i surowy w stosunku do Franza. Wiemy, że relacje Franza z jego ojcem były niepokojące, ponieważ jest on ważną i powtarzającą się funkcją w jego pisanej pracy.

Franz Kafka studiował w dwóch ważnych i wymagających szkołach żydowskich. Zaczął pisać w wieku trzynastu lat. Nie mamy jednak wielu informacji na temat jego wczesnego pisania, ponieważ młody Kafka spalił większość ze swoich prac. Był członkiem antyklerykalnej grupy o nazwie Free School Group. Tam zaczął czytać o filozofii, socjalizmie i ateizmie.

Edukacja Kafki

Kafka rozpoczął studia na kierunku chemii, ale szybko zdał sobie sprawę, że to nie dla niego. Dlatego postanowił zmienić kierunki. Jednak jego ojciec kazał mu studiować prawo, chociaż Franz tego nie chciał. W czasie studiów poznał swojego przyjaciela Maxa Broda. Kafka i Brod pozostali bliskimi przyjaciółmi aż do śmierci Kafki.

Po ukończeniu studiów Kafka pracował w kilku kancelariach prawnych. Później dostał pracę w niepełnym wymiarze godzin w firmie ubezpieczeniowej. Tam ledwo mógł zarabiać na życie, ale miał wystarczająco dużo czasu, aby robić to co kochał najbardziej: pisać. Dlatego pracował tam do 1917 roku, kiedy dostał gruźlicy. Historia mówi, że mógł zarazić się chorobą, ponieważ lubił pić niepasteryzowane mleko.

Romans i późniejsze życie pisarza

W tych latach Franz Kafka miał burzliwe relacje z kobietami, które pojawiały się w ​​jego życiu. Jego romanse często zaczynały się od listów, a potem kończyły się nagle bez wyjaśnienia. Kafka był złożoną osobą o złożonych relacjach. Na przykład nigdy nie mógł się pogodzić z faktem, że jego kochanka Felice Bauer zareagowała obojętnie, kiedy pokazał jej Metamorfozę.

Stara księga

Od 1917 r. aż do śmierci. Franz Kafka przebywał w szpitalach i poza nimi. Próbując zdystansować się od rodziny mieszkał też w Niemczech od 1920 do 1923 r. . Jednak poważny przypadek zapalenia płuc zmusił go do powrotu do domu rodzinnego w 1924 roku.

Stan Franz pogorszył się po przybyciu do rodziców. Został ponownie przyjęty do szpitala, a gruźlica rozprzestrzeniła się na jego krtań. Stan jego gardła spowodował, że jedzenie było zbyt bolesne, a po kilku tygodniach, w czerwcu 1924 roku, Kafka zmarł. Miał zaledwie 41 lat.

Franz Kafka pozostawił po sobie wiele opowiadań i kilka powieści. Jego najbardziej znane dzieła to Proces, Metamorfoza i Zamek. Pozostawił także piękne świadectwa w postaci listów między innymi do swojej siostry Ottli, Maxa Broda i Felice. Jego dziedzictwo z pewnością wpłynie na przyszłe pokolenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kafka, F. (1998). Carta al padre (Vol. 34). Ediciones Akal.
  • Kafka, F. (2006). El proceso. Ediciones Colihue SRL.
  • Kafka, F. (1991). La metamorfosis y otros cuentos. Ediciones Lea.
  • Wagenbach, K. (1970). Franz Kafka: una biografía. Franz Kafka, Obras Completas I.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.