Silne poczucie własnego ja: co mówił Freud o jego rozwijaniu?

Silne poczucie własnego ja: co mówił Freud o jego rozwijaniu?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zygmunt Freud wierzył, że jeśli masz silne poczucie własnego ja (ego), jesteś w stanie zrozumieć swoje własne potrzeby, a także wyczuwać ograniczenia jakie społeczeństwo na Ciebie nakłada. Jeśli masz silne poczucie własnego ja, możesz swobodnie poruszać się przez życie. Nie będziesz miał problemu z rozpoznaniem swoich wewnętrznych represji i będziesz zadowolony i spełniony w codziennym życiu.

Powinniśmy zacząć od stwierdzenia, że ​​wiele podstawowych idei psychoanalitycznych nie jest już ważnych. Pojęcia takie jak zazdrość o członek lub kobieca histeria są przestarzałe. Niemniej jednak, psychoanalizie udało się utrzymać znaczenie, przyjmując nowe pomysły i dostosowując się do współczesności.

Wiedeński znachor, a silne poczucie własnego ja

W tamtych czasach idee Freuda były nowe i ryzykowne. Jednym z jego pseudonimów był „wiedeński znachor”, ponieważ ludzie uważali jego techniki za zbyt szalone. Mimo to ogień, który stworzył przed laty wciąż płonie, chociaż stracił już trochę ciepła. Badania takie jak to z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji pokazują, że głównym problemem psychoanalizy w dzisiejszych czasach jest czas trwania leczenia.

Ten rodzaj terapii wymaga czterech sesji tygodniowo przez tyle miesięcy lub lat, ile potrzebuje pacjent. W dzisiejszych czasach ludzie mają trudności z podejmowaniem tego rodzaju zobowiązań czasowych. Współczesne życie jest wymagające i jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowego zaspokojenia. Dostosowanie się do tak długiego planu leczenia nie zawsze jest możliwe. Dlatego właśnie nowocześni terapeuci polegają bardziej na znacznie szybszych terapiach.

Żarówka w kształcie głowy

Sigmund Freud byłby całkowicie temu przeciwny. Uważał, że jednym z kluczowych celów każdego psychoanalityka powinno być pracowanie nad poczuciem własnego ja pacjenta (ego). Psychoanalityk musi przekształcić tę siłę umysłową w zdrową jednostkę i uzdrowić każdy konflikt, który staje na drodze ich wolności i dobrobytu.

Aby to zrobić, Freud był przekonany, że wymagane jest zaangażowanie, czas i pacjent, który był skłonny pójść tak daleko, jak tylko będzie trzeba.

“Bycie całkowicie szczerym wobec siebie to dobre ćwiczenie.”

Sigmund Freud

Silne poczucie własnego ja w środku ograniczających sił mentalnych

Jedną z najciekawszych prac Freuda jest zdecydowanie jego książka „Zarys psychoanalizy”. Co ciekawe, jest to właściwie niedokończona praca. Kiedy ją pisał, Freud był na wygnaniu z powodu II wojny światowej. Był już dość stary, a jego zdrowie nie pozwoliło mu ukończyć tego, co okazało się pracą odkrywczą, choć opublikowaną po jego śmierci.

Książka była syntezą tego, o czym już pisał. Jednak użył jej także, aby zagłębić się w swoje najbardziej trafne teorie. Niektóre przykłady to aparat mentalny, interpretacja snów i technika psychoanalityczna. Najważniejszą częścią tej książki jest dalsza definicja pojęć „id, ego i superego”.

Po raz pierwszy słynny wiedeński psychoanalityk zagłębił się w ideę silnego poczucia własnego ja i ludzkiej potrzeby umacniania tego poczucia własnego ja w mentalnej architekturze. Freud powiedział również, że skomplikowane jest rozwijanie zdrowego poczucia własnego ja. Wierzył on, że dlatego wielu z nas nie jest spełnionych, szczęśliwych ani wolnych.

Powody, dla których nie rozwinęło się silne poczucie własnego ja

Istnieją dwie przeciwstawne siły, które współistnieją wewnątrz Ciebie. Z jednej strony jest id, z jego podstawowymi i elementarnymi potrzebami. Z drugiej strony, masz superego, które odzwierciedla internalizację ścisłych zasad społeczeństwa. Superego ogranicza Twoje pragnienia, aspiracje i marzenia.

Kule niszczące rzeźbę głowy - silne poczucie własnego ja
  • Według Freuda, id zawsze czegoś potrzebuje i zawsze czuje się w jakiś sposób niezadowolone. Id jest niespokojne, nerwowe i nie rozumie przeszłości ani przyszłości.
  • Z drugiej strony, superego jest złożoną jednostką, która sprawia, że ​​powstrzymujemy pewne rzeczy. Ogranicza naszą wolność, kontroluje nasze zachowanie i miażdży nasze marzenia. Superego to społeczna i kulturowa jednostka, która kształtuje i tłumi id.
  • Ego, poczucie jaźni jest w środku tego wszystkiego. Nie zawsze możesz spełnić swoje potrzeby dzięki obowiązkom, marzeniom i pragnieniom, które pasują do społeczeństwa. To może być powodem, dla którego często nie chcemy rozwijać silnego poczucia siebie. Co więcej, czasami czujemy się z tego powodu podzieleni i zagubieni.

Jak mogę rozwinąć silne, zdrowe i szczęśliwe poczucie własnego ja?

W książce Zarys Psychoanalizy Freud wyjaśnił, że istnieje szereg czynników decydujących o tym, czy można rozwinąć silne poczucie własnego ja. Zaproponował następujące przyczyny:

  • Nadmierna zależność od rodziców: Freud wierzył, że dzieci coraz dłużej dojrzewają i stają się niezależnymi ludźmi. Rozwijają rozwiązania i inicjatywy znacznie później w życiu.
    Kobieta w polu
  • Posiadanie dzieciństwa i dorastania pełnego zasad, kar i surowego wychowania.
  • Dorastanie bez bliskich i czułych wzorów do naśladowania, które ułatwiają optymalny rozwój.

Jak widać, Freud uważał, że dzieciństwo jest bardzo ważnym czasem w życiu człowieka. Niemniej jednak, naprawdę cenną częścią jego pośmiertnej pracy jest rada, którą udziela, aby rozwinąć silne poczucie własnego ja:

Jak posiadać silne poczucie własnego ja

  • Aby mieć silne poczucie własnego ja (ego), nie walcz ze swoim id lub superego.
  • Chodzi o utrzymanie równowagi między tymi siłami. Powinieneś starać się osiągnąć harmonię między swoimi potrzebami a obowiązkami.
  • Aby te dwie energie mogły się dogadać, musisz rzucić światło na wszystko co stłumiłeś lub ukryłeś w środku.
  • Podczas pracy nad tym aspektem siebie wyjdą na jaw Twoje ukryte potrzeby, motywacje i lęki. Powinieneś także poradzić sobie z lękami, traumą i wspomnieniami z dzieciństwa, których jeszcze nie przetworzyłeś.
  • Freud mówi także o tym jak ważna jest praca nad niezależnością. Gdy wszystkie Twoje różne wymiary są dostępne dla całego świata, musisz sobie z nimi poradzić w dojrzały sposób.
  • Możliwe, że wierzysz, że nigdy nie dostałeś tego na co zasługujesz. Ten nierozwiązany niepokój podąży za Tobą, dokądkolwiek się udasz. Jednym ze sposobów na silne poczucie własnego ja jest uwolnienie się od tej potrzeby. Ostatecznie, konieczność prowadzi do uległości i choroby.

Podsumowując, wiele idei Freuda jest nadal aktualnych i zachęca nas do zastanowienia się nad kilkoma ważnymi pojęciami. Wzmacnianie poczucia własnego ja jest czymś, nad czym musisz pracować codziennie i przez całe swoje życie. Dlatego po prostu nad sobą pracuj. To naprawdę jest tego warte!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freud, Sigmund (1998) Esquema del psicoanálisis. Madrid: Debate

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.