Wisława Szymborska: 5 ważnych cytatów do refleksji

Wisława Szymborska: 5 ważnych cytatów do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2019

Wisława Szymborska potrafiła jasno i inteligentnie wyrażać swój sposób myślenia i postrzegania świata. Bez wątpienia należy do najlepszych głosów współczesnej poezji.

Polska poetka i eseistka, Wisława Szymborska, często pisała o rzeczach, które zawsze powinny być obecne w naszych myślach, ale o których mamy tendencję zapominać. Obdarzona była naprawdę imponującą wrażliwością, która pozwoliła jej w bardzo szczególny sposób postrzegać i opisywać zwyczajny świat.

Cytaty Szymborskiej są proste i autentyczne. Oddają poetycką duszę autorki jednocześnie trafiając do serca czytelnika. Co ciekawe, Wisława Szymborska nie ukończyła studiów. Ponieważ urodziła się w biednej rodzinie, zawsze towarzyszyły jej kłopoty finansowe. To nie przeszkodziło jej jednak stać się jedną z najlepszych polskich poetek.

„Nic darowane, wszystko pożyczone.
Tonę w długach po uszy.
Będę zmuszona sobą
zapłacić za siebie,
za życie oddać życie”.

-Wisława Szymborska-

Wisława Szymborska i jej niezapomniane słowa

1. To okrutny świat

Ile razy słyszeliśmy to zdanie? Prawdopodobnie nawet sami wypowiedzieliśmy je kilka razy. To jedna z tych stereotypowych fraz, które rozprzestrzeniają się i stają się wytłumaczeniem negatywnych zdarzeń.

Wisława Szymborska mówiła o tym:

„Świat jest okrutny, ale zasługuje także na inne, bardziej miłosierne określenia”.

Wspaniałe w tym cytacie jest to, że wskazuje on na sprzeczność między utartym określeniem a jego ukrytym okrucieństwem.

Kule ziemskie trzymane w dłoniach

2. Czas

„Każdy przecież początek
to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń
zawsze otwarta w połowie”.

Tymi słowami Wisława Szymborska stwierdziła, że ​​czas nie ma początku ani końca. Kiedy coś zaczynasz, po prostu nadal żyjesz rzeczywistością, która już istnieje. Każda narodzona rzecz ma swoją przeszłość. Dlatego też nic się nie kończy. Każde zdarzenie i fakt są częścią osi czasu, która je poprzedza i trwa po nich.

3. Przyszłość należy do przeszłości

To kolejna z jej refleksji na temat czasu:

„Kiedy wymawiam słowo Przyszłość,
pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości”.

Autorka przypomniała nam tymi słowami, że ostatecznie każda chwila jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Czas płynie i nic nie jest takie jak wcześniej. Czas nie wraca, a to, co było, już nigdy nie wróci.

4. Prawdziwa miłość

Wisława Szymborska poświęciła ten cytat tym, którzy twierdzą, że prawdziwa miłość nie istnieje:

„Niech ludzie nie znający miłości szczęśliwej
twierdzą, że nigdy nie ma miłości szczęśliwej.

Z tą wiarą lżej im będzie i żyć, i umierać.”

Tymi słowami poetka zakwestionowała przekonania tych, którzy nie wierzą w miłość. Ponieważ wierzą, że prawdziwa miłość nie istnieje, nie jest i nigdy nie będzie w stanie się zdarzyć.

Serce ze sznurem lampek

5. Poezja i więcej poezji

Wisława Szymborska uczyniła z poezji styl życia. Nie była odległą pisarką. Wręcz przeciwnie, zawsze komunikowała się ze swoimi czytelnikami i słuchała ich pytań i myśli. Rozumiała, że ​​bycie poetą to o wiele więcej niż szukanie rymów.

“Wolę śmieszność pisania wierszy od śmieszności ich niepisania”.

W 1996 roku wiele osób świętowało, kiedy Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wielu też płakało, gdy zmarła w 2012 roku, ponieważ świat stracił bardzo utalentowaną poetkę, w pełni zasługującą na to miano.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Szymborska, W., Poniatowska, E., & Beltrán, G. (2008). Poesía no completa (No. 821.162. 1). Fondo de Cultura Económica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.