Pozytywni ludzie stanowią paliwo pozwalające na utrzymywanie zdrowych relacji

Pozytywni ludzie stanowią paliwo pozwalające na utrzymywanie zdrowych relacji
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niektórzy ludzie wypełniają Twoje serce najczystszą radością. To ludzie, którzy starają się uczynić Twoje życie mniej skomplikowanym i zawsze myślą o Twoim dobrym samopoczuciu. To właśnie pozytywni ludzie, którzy po prostu poprawiają nasze życie.

Ci ludzie są w stanie wywołać pozytywne emocje, myśli i zachowania u innych ludzi swoją autentycznością. To jest powód, dla którego gdy pozytywni ludzie są obok, Ty czujesz się lepiej, ponieważ wypełniają każde miejsce radością i ułatwiają życie.

W tym artykule zagłębimy się w świat pozytywnych ludzi. Opowiemy Ci wszystko o ich cechach charakterystycznych, sposobach na ich przyciągnięcie i korzyściach związanych z posiadaniem ich w naszym życiu.

Pozytywni ludzie popierają zdrowe relacje. Odżywiają Cię swoją empatią, tolerancją, altruizmem i miłością. Dbają o Ciebie i o siebie. Są istotami ludzkimi, które zawsze oferują to co najlepsze.

Pozytywni ludzie: jacy oni są?

 • Znają samych siebie: dzięki temu właściwie radzą sobie z emocjami. Są bardziej zręczni, jeśli chodzi o różne sytuacje.
 • Empatyczni: pozytywni ludzie stawiają się w Twoim miejscu i są w stanie zrozumieć co myślisz i czujesz.
 • Tolerancyjni: chętnie słuchają różnych opinii.
 • Uczciwi: potrafią powiedzieć co myślą i czują, ponieważ uczciwość jest dla nich ważna.
 • Altruistyczni Dbają o dobro innych, nie oczekując niczego w zamian.
 • Autentyczni: bez względu na wszystko, zawsze będą sobą.
Przyjaciele to pozytywni ludzie

Pozytywni ludzie zawsze starają się szanować granice i wiedzą co jest dla nich wygodne. Są w stanie powiedzieć „nie”, choć nie zawsze jest to dla nich łatwe. To sprawia, że ​​są bardziej stanowczy w swoich relacjach.

Jednakże, oczywiście nie są idealni. Popełniają błędy tak jak reszta z nas. Chodzi o to, że sposób w jaki stykają się ze swoimi problemami i rozwiązania, które wybierają są inne, ponieważ zawsze mają na uwadze siebie i innych.

Jak możesz przyciągnąć do siebie pozytywnych ludzi?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, pozytywni ludzie na pewno sprawią, że poczujesz się lepiej. Oto jak przyciągnąć ich do swojego życia:

 • Naucz się ustalać granice: jeśli wiesz gdzie postawić linię i powstrzymać ludzi przed przekraczaniem jej, znajdziesz więcej pozytywnych ludzi, ponieważ te toksyczne osoby będą po prostu trzymać się z dala od Ciebie. Zdrowi i pozytywni ludzie rozumieją Twoje granice i punkty widzenia a także je szanują.
 • Pożegnaj się z współzależnością: relacje, w których jedna osoba potrzebuje drugiej, aby poczuć się dobrze stają się toksyczne. Lepiej po prostu być z kimś tylko dlatego, że sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy a nie dlatego, że potrzebujesz ich szczęścia.
 • Jak się zachowujesz? Czasami inni ludzie nie są toksyczni. Zamiast tego to Ty jesteś toksyczny. Aby to zmienić, zacznij od poznania siebie i pracy nad swoimi osobistymi problemami w celu zaoferowania światu najlepszej wersji siebie.
 • Zastanów się, jak się czujesz: jeśli zaczniesz myśleć o swoich relacjach, zrozumiesz jakie uczucia, pomysły i zachowania są w Tobie. Czy druga osoba jest problemem, czy może to Ty nim jesteś? Identyfikacja tego jest kluczowa. Jeśli nie czujesz się dobrze wokół nich to znak, że jesteś w toksycznym związku.
  Przyjaciele i zachód słońca

Jak widać, istnieje kilka sposobów na przyciągnięcie pozytywnych osób. Ważne jest, abyś zwracał uwagę na siebie i na drugą osobę a także zmieniał w sobie rzeczy, które uważasz, że nie sprzyjają zdrowemu środowisku, a jeśli nadal cierpisz będąc z drugą osobą, powinieneś rozważyć wyjście z tej toksycznej relacji.

Korzyści wynikające z bycia blisko pozytywnych ludzi

Pozytywni ludzie mają moc sprawiania, że ​​czujemy się żywi. Przebywanie z nimi przyniesie wiele korzyści, takich jak:

 • Dojrzałe związki
 • Jakość życia
 • Spokój
 • Uczucie równowagi
 • Bardziej pozytywny obraz świata i Twoich problemów
 • Więcej wolności
 • Autentyczne relacje

Neva Millic i Ana Maria Aron z Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu w Chile przeprowadziły badanie, w którym odkryły, że pozytywni ludzie pomagają tworzyć optymalne środowisko do nauki i zdrowych relacji międzyludzkich. Podsycają te środowiska potencjałem socjalizacji, inspirując ludzi do bycia najlepszymi wersjami samych siebie.

Tak więc, jeśli przestaniemy analizować różne konteksty stwierdzimy, że toksyczni ludzie sprzyjają negatywnej atmosferze. Dlatego zawsze lepiej jest otoczyć się pozytywnymi ludźmi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Milicic, N. & Arón, A.M (2017). Climas sociales tóxicos y climas sociales nutritivos para el desarrollo personal en el contexto escolar. Universidad Católica de Chile.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.