Kino to sztuka, która wykracza poza zwykłe opowiadanie historii. Odzwierciedla również wartości społeczeństwa, a także ludzkie emocje i naukę. Służy jako narzędzie edukacyjne i społeczne. Powracającym tematem w filmach jest strata i to, jak nią zarządzają doświadczające ją postacie. Dlatego też dzisiaj przestawimy znane filmy o żalu, abyśmy mogli zagłębić się w ten naturalny i bolesny proces.
Smutek jest całkowicie naturalny i jest uczuciem, którego wszyscy doświadczamy, gdy stajemy w obliczu straty. Pozwala nam dostosować się i zmierzyć z naszą nową rzeczywistością. Żal pojawia się, gdy umiera ukochana osoba, ale także wtedy, gdy doświadczamy rozstania czy utraty pracy. Jednak w tym konkretnym przypadku wybrane przez nas filmy dotyczą żałoby związanej ze śmiercią.
Filmy o żalu
Poniższe siedem filmów o żalu sprawi, że zastanowisz się nad życiem i śmiercią, emocjami i ludzką kruchością, a także nad tym, jak ludzie radzą sobie z żałobą. Wszystkie postacie w tych filmach mają swój własny sposób radzenia sobie ze stratą. Filmy te uświadamiają nam również, że żałoba nie jest procesem liniowym.
21 gramów (2003)
Ile tracimy na wadze, gdy umieramy? Podobno jest to 21 gramów. Pierwszy film na naszej liście wyreżyserował Alejandro González Iñárritu. Opowiada on o nadziei, człowieczeństwie, nieszczęściu i przetrwaniu.
Poznajemy trzy postacie, które przeżywają intensywne emocje i które staneły twarzą w twarz ze śmiercią. Są to Paul, Jack i Cristina, których połączył nieoczekiwany wypadek.
Siedem dusz (2008)
Kolejnym filmem o żałobie jest Siedem dusz z Willem Smithem. To kolejny amerykański film opowiadający historię inspektora IRS z Los Angeles, który postanawia zmienić życie siedmiu osób. Dlaczego to robi? To tajemnica, która ostatecznie zostaje ujawniona. Pewnego dnia główny bohater poznaje Emily, młodą pielęgniarkę obserwowaną przez Skarb Państwa, w której się zakochuje. Emily jest jednak bliska śmierci.
Camino (2008)
Camino to kolejny naprawdę poruszający obraz o żałobie. To hiszpański film wyreżyserowany przez Javiera Fessera, który pokazuje nam przygody 11-letniej Camino, pochodzącej z rodziny Opus Dei.
Camino poważnie choruje na raka. Poprzez jej historię widzimy, jak członkowie jej rodziny radzą sobie z tym procesem na bardzo różne sposoby. To film, który sprawi, że zastanowisz się nad życiem i śmiercią, religią, wiarą, bólem, wiarą i miłością.
W imię brata ( 2010)
Ten film wyreżyserował Rick Bieber. Opowiada historię Luke’a Abbate’a, popularnego gracza w lacrosse i piłkę nożną. Kiedy 15-letni Luke ginie w wypadku samochodowym spowodowanym przez lekkomyślnego kierowcę, jego brat Jon postanawia oddać mu hołd poprzez grę w piłkę nożną. To film, który uczy nas, że nie ma jednego sposobu na żałobę.
Strasznie głośno i niesamowicie blisko (2011)
Strasznie głośno i niesamowicie blisko, wyreżyserowany przez Stephena Daldry’ego i oparty na powieści Jonathana Safrana Foe, to kolejny z polecanych przez nas filmów o żałobie i żalu.
Opowiada historię Oskara Schella, uroczego 11-letniego chłopca, wynalazcy, projektanta biżuterii, astrofizyka i pacyfisty. Jego ojciec ginie w zamachach z 11 września, po których Oskar znajduje tajemniczą kopertę z kluczem w środku. Rozpoczyna poszukiwania, aby znaleźć zamek, do którego klucz ten będzie pasował.
Jedna prawdziwa rzecz (1998)
Film z gatunku dramatu, w którym poznajemy Ellen Gulden, ambitną dziennikarkę żyjącą tylko po to, by pracować. Pewnego dnia Ellen otrzymuje wiadomość, że jej matka jest poważnie chora, i postanawia wrócić z nią do ich rodzinnego miasta.
W wyniku tej podróży kobieta odnajduje się w intensywnej koegzystencji z rodzicami, która pozwala jej dogłębnie ich poznać. To sprawia, że film jest dojrzałą i inspirującą refleksją na temat śmierci i żałoby.
Między światami (2010)
Ostatni z naszych filmów o żałobie został wyreżyserowany przez Johna Camerona Mitchella i grają w nim Nicole Kidman i Aaron Eckhart. Opowiada historię małżeństwa próbującego przeboleć śmierć ich czteroletniego syna, który zginął w wypadku samochodowym.
Film jest adaptacją sztuki o tym samym tytule autorstwa Davida Lindsay-Abaire, zdobywcy nagrody Pulitzera (kategoria dramatu). Zdaniem krytyków to dobry film, który pokazuje nam „dewastację straty oraz powolny i cichy powrót nadziei”.
Kino pozwala nam poznać nowe realia i zdobywać nową wiedzę. Zrozumienie naszych emocji i własnych procesów poprzez kino pozwala nam zdobywać nowe perspektywy, a nawet rozwijać się jako ludzie.
Jeśli masz ochotę poznać nowe filmy o żalu, które opowiadają o śmierci i wszystkim, co to doświadczenie może nam przynieść, wypróbuj którąś pozycję z naszej listy.