Korzystanie z mediów społecznościowych a depresja

Jak media społecznościowe wpływają na nasze nastroje? W którym momencie może stać się niebezpieczne? Dowiedz się tutaj.
Korzystanie z mediów społecznościowych a depresja
José Padilla

Napisane i zweryfikowane przez psycholog José Padilla.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2022

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 280 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że jest to powszechne zaburzenie nastroju rozpowszechnione na całym świecie. W rzeczywistości dotyczy to około 3,8 procent ludzi. Należą do nich 5,0 procent dorosłych i 5,7 procent dorosłych w wieku powyżej 60 lat.

Naukowcy z różnych dyscyplin, próbujący zrozumieć rozpowszechnienie tego zaburzenia, stwierdzili, że korzystanie z mediów społecznościowych może być kluczowym czynnikiem ryzyka. Według badań opublikowanych w Journal of Social and Clinical Psychology może to być nawet czynnik przyczynowy. Badanie to wykazało, że im mniej czasu ludzie korzystali z mediów społecznościowych, tym mniej byli przygnębieni i samotni.

Co więcej, ostatnie badania wykazały, że ludzie, którzy stale korzystają z mediów społecznościowych, są bardziej narażeni na rozwój depresji w ciągu następnych sześciu miesięcy, niezależnie od ich osobowości.

Kobieta z telefonem komórkowym na kanapie
Według badań osoby, które uzyskały wysokie wyniki w skali ugodowości, rzadziej popadają w depresję.

Korzystanie z mediów społecznościowych związane z depresją

Jak już wspomnieliśmy, korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z depresją. Jednak liczba badań, które miały ustalić, w jaki sposób cechy osobowości mogą wchodzić w interakcje z tymi dwoma elementami, znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Na przykład badanie opublikowane w Journal of Affective Disorders Reports miało na celu rozwiązanie tego problemu.

Dane uzyskano na próbie 978 osób w wieku od 18 do 30 lat w USA. Zastosowane miary obejmowały PHQ-19 (Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta), który ocenia depresję oraz Inwentarz Wielkiej Piątki, który ocenia otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyzm. Aby zmierzyć wykorzystanie mediów społecznościowych, wykorzystano raport własny dotyczący dziesięciu najpopularniejszych mediów społecznościowych wykorzystywanych przez uczestników.

Wyniki badania

Wśród ustaleń było to, że osoby o wysokim poziomie ugodowości były o 49 procent mniej narażone na depresję niż osoby, które uzyskały niskie wyniki w tej kategorii. Z drugiej strony osoby z wysokimi wynikami neurotyzmu były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój depresji niż osoby z niskim neurotyzmem.

Związek między neurotyzmem a depresją jest zgodny z wcześniejszymi badaniami. Rzeczywiście, eksperci opisują tę cechę osobowości jako silny predyktor zaburzeń depresyjnych (Kotov i in., 2010; Noteboom i in., 2016). Dodatkowo neurotyczność wiąże się ze zmniejszoną satysfakcją z życia i zmniejszonym pozytywnym afektem.

Najistotniejsze z tych wyników było to, że niezależnie od typu osobowości korzystanie z mediów społecznościowych zwiększało ryzyko przyszłych diagnoz depresji. Ponadto w przypadku każdej cechy osobowości korzystanie z mediów społecznościowych było silnie związane z rozwojem depresji.

Dlaczego media społecznościowe prowadzą do problemów ze zdrowiem psychicznym?

Wyjaśnienia powiązania są takie, że w mediach społecznościowych ludzie częściej porównują się z innymi, którzy wydają się wyglądać jak najlepiej. Rodzi to urazę, niską samoocenę i inne problemy związane z obrazem siebie i samooceną.

Innym wyjaśnieniem jest to, że paradoksalnie media społecznościowe mogą izolować ludzi i sprawiać, że czują się samotni. Dzieje się tak, ponieważ czas, który na to poświęcają, zabiera miejsce na interakcje społeczne w prawdziwym życiu. Ponadto media społecznościowe wpływają na sposób, w jaki ludzie utrzymują swoje relacje i wchodzą w interakcje z innymi.

„Nawiązywanie kontaktów z ludźmi wirtualnie może zwiększać ryzyko nieporozumień lub błędnego postrzegania, prowadzące do trudności w związku i potencjalnego ryzyka rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym” – twierdzi Merril, jeden z autorów badania.

To badanie jest jednym z wielu, które mówią o negatywnym wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Rzeczywiście, kilka badań już wykazało, że długotrwałe korzystanie z platform mediów społecznościowych może być związane z negatywnymi oznakami i objawami depresji, lęku i stresu (Berryman i in., 2018; O’Reilly i in., 2018). Mogą również wywierać presję na ludzi, aby dostosowali się do pewnych stereotypów lub byli tak popularni jak inni.

Smutna dziewczyna uzależniona od mediów społecznościowych
Media społecznościowe zachęcają do porównań z innymi, co wpływa na samoocenę.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom mediów społecznościowych?

Po pierwsze, musimy podkreślić, że media społecznościowe nie są takie złe. Przynoszą też pewne korzyści. Najważniejsze, aby wiedzieć, jak z nich korzystać. Aby zapobiec niepożądanym skutkom, ważne jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób używasz ich na co dzień (ile i w jakim celu).

Sugerujemy instalowanie aplikacji na telefonie komórkowym, które pomogą Ci śledzić, na jaką skalę i jak korzystasz z mediów społecznościowych. Jeśli stanie się to zbyt denerwujące, rozważ wyłączenie powiadomień na jakiś czas lub usunięcie aplikacji z telefonu, aż poczujesz się lepiej.

Miecz obosieczny różnych platform cyfrowych polega na tym, że chociaż mogą one pomóc ci w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, gdy czujesz się przygnębiony, mogą również pogorszyć twoje niezdrowe wzorce myślowe. Wreszcie, jeśli uważasz, że nie masz kontroli nad korzystaniem z mediów społecznościowych lub pojawiają się u Ciebie objawy depresji, rozważ skontaktowanie się z terapeutą. Wyszkolony specjalista ds. zdrowia psychicznego pomoże Ci opracować plan dostosowany do Twoich własnych problemów i potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berryman, C., Ferguson, C. J., & Negy, C. (2018). Social media use and mental health among young adults. Psychiatric quarterly89(2), 307-314.
  • Hunt, M. G., Marx, R., Lipson, C., & Young, J. (2018). No more FOMO: Limiting social media decreases loneliness and depression. Journal of Social and Clinical Psychology37(10), 751-768.
  • Ivie, E. J., Pettitt, A., Moses, L. J., & Allen, N. B. (2020). A meta-analysis of the association between adolescent social media use and depressive symptoms. Journal of affective disorders275, 165-174.
  • Jensen, R. A., Kirkegaard Thomsen, D., O’Connor, M., & Mehlsen, M. Y. (2020). Age differences in life stories and neuroticism mediate age differences in subjective well‐Applied Cognitive Psychology34(1), 3-15.
  • Karim, F., Oyewande, A. A., Abdalla, L. F., Ehsanullah, R. C., & Khan, S. (2020). Social media use and its connection to mental health: a systematic review. Cureus12(6).
  • Kotov, R., Gamez, W., Schmidt, F., & Watson, D. (2010). Linking “big” personality traits to anxiety, depressive, and substance use disorders: a meta-analysis. Psychological bulletin136(5), 768.
  • O’reilly, M., Dogra, N., Whiteman, N., Hughes, J., Eruyar, S., & Reilly, P. (2018). Is social media bad for mental health and wellbeing? Exploring the perspectives of adolescents. Clinical child psychology and psychiatry23(4), 601-613.
  • Merrill, R. A., Cao, C., & Primack, B. A. (2022). Associations between social media use, personality structure, and development of depression. Journal of Affective Disorders Reports10, 100385.
  • Noteboom, A., Beekman, A. T., Vogelzangs, N., & Penninx, B. W. (2016). Personality and social support as predictors of first and recurrent episodes of depression. Journal of affective disorders190, 156-161.
  • University of Arkansas. (2022, 3 de octubre). Social media use linked to developing depression regardless of personality. https://news.uark.edu/articles/62109/social-media-use-linked-to-developing-depression-regardless-of-personality
  • Depression Fact Sheet. (2020). Retrieved from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression (accessed March 09, 2021).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.