Fast food i jego negatywny wpływ na mózg

Kilka badań ujawniło moc, którą mamy nad zdrowiem naszego mózgu. Albo stosujemy zdrową dietę i poprawiamy stan swojego mózgu, albo spożywamy fast foody i niszczymy nasz umysł. Przeczytaj wszystko na ten temat w tym artykule.
Fast food i jego negatywny wpływ na mózg

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2020

Fast food to jedno z największych zagrożeń dzisiejszych czasów. Kiedy masz świadomość tego, co jesz, możesz dbać o swoje zdrowie. Ważne jest, aby zrozumieć, jak potencjalnie szkodliwy dla Twojego mózgu może być fast food.

Jako daleki od odżywiania Cię, ten rodzaj „jedzenia” niszczy funkcjonowanie Twojego organizmu. Naukowcy odkryli niedawno, że wysokokaloryczne potrawy o niskiej wartości odżywczej utrudniają funkcjonowanie Twojego ciała i umysłu. Dlatego też w dzisiejszym artykule przeanalizujemy wpływ, jaki fast food ma na Twój mózg.

Czasopismo Brain, Behavior and Immunity opublikowało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii, które ujawniło, że dieta bogata w cukier i tłuszcze upośledza zdolności poznawcze mózgu.

Naukowcy zauważyli, że dzieciństwo jest pod tym względem krytycznym okresem. Oznacza to, że jeśli człowiek przestrzega diety o niskiej zawartości niezbędnych składników odżywczych w pierwszych latach życia, będzie to miało na niego duży wpływ w dłuższej perspektywie.

„Jedzenie, które spożywasz, może być najbezpieczniejszą i najsilniejszą formą leku lub najwolniejszą formą trucizny.”

– Ann Wigmore –

Wpływ jedzenia typu fast food na Twój mózg

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Nowej Południowej Walii wykazało, że śmieciowe jedzenie ma szkodliwy wpływ na mózg. Aby to zweryfikować, przeprowadzono eksperyment z dwiema grupami myszy.

Fast food

Jedna z grup żywiła się wysokokalorycznymi pokarmami, ubogimi w składniki odżywcze. Były to produkty bogate głównie w cukier i tłuszcze nasycone. Chociaż druga grupa przestrzegała zdrowej diety, wolno im było sporadycznie pić wodę z cukrem – czyli napój podobny do tych słodzonych, które możemy znaleźć w sklepach.

Wyniki zaskoczyły naukowców. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu eksperymentu pierwsza grupa myszy wykazała znaczne pogorszenie w obszarze mózgu związanym z pamięcią. Niepokojące było to, że druga grupa również uległa pogorszeniu prawie w takim samym stopniu.

Fast food i kolejne badania

Dowody dotyczące szkodliwego wpływu śmieciowego jedzenia na mózg nie kończą się na tym. Inne badanie, opublikowane przez czasopismo Cell Metabolism, pokazuje, że grupa amerykańskich naukowców doszła do tego samego wniosku w inny sposób.

Naukowcy rozpoczęli od informacji, że komórki układu odpornościowego mózgu, zwane również komórkami mikrogleju lub hortensji, ulegają stanom zapalnym, gdy badana osoba spożywa wysokokaloryczne i odżywcze pokarmy. Odkryto, że gdy tak się dzieje, wzrasta także uczucie głodu.

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy pracowali także z grupą myszy. Lekarze wywołali zapalenie mikrogleju za pomocą sztucznych środków. Zwierzęta zaczęły spożywać więcej jedzenia niż wcześniej. Myszy ważyły także około 4 razy więcej.

Jesteś tym, co jesz

To stwierdzenie jest w pełni poparte nauką. Fakt, że to, co spożywasz, wpływa na Twoje zdrowie psychiczne, daje nam bezwarunkową okazję bycia architektem własnego losu. Czy to nie cudowne?

Wiemy, że pokarmy o niskiej zawartości składników odżywczych i o wysokiej kaloryczności wytwarzają wzorce fizjologiczne podobne do uzależnienia. Kiedy spożywasz więcej tych pokarmów, pragniesz ich jeszcze więcej. Tak więc, jak w przypadku większości uzależnień, pokusa natychmiastowej gratyfikacji przewyższa pragnienie długotrwałego dobrobytu.

Galen i inni starożytni lekarze na przestrzeni wieków byli przekonani, że jedzenie i dobre zdrowie idą w parze. Wierzyli w to tak bardzo, że zasadą Hipokratesa było: „Niech Twoje jedzenie będzie Twoim lekarstwem, a Twoje lekarstwo Twoim pożywieniem.”

Jedzenie dla mózgu

Kiedy jesz, dbasz o swoje zdrowie psychiczne lub wpływasz na nie. Tak więc, podobnie jak istnieją dowody na negatywny wpływ fast foodów na mózg, zdrowa dieta ma pozytywne skutki zdrowotne.

Zdrowa dieta

Nie jest to takie trudne. Po prostu włącz zdrową żywność do swojej codziennej diety. Nawet zjedzenie garści orzechów dziennie to dobry sposób na zaspokojenie apetytu i dbanie o mózg.

Produkty takie jak lufar, jagody, owies, jogurt, czekolada i awokado są również doskonałe dla mózgu. Jeśli ich nie lubisz, jedz co najmniej małą porcję któregoś z nich każdego dnia. Twój mózg z pewnością Ci za to podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez, J. R., González, M. J., & Miranda, J. (2008). Deficiencias nutricionales y comportamientos inadaptados: un posible nuevo paradigma para la prevención de conductas agresivas. Psicología y Salud, 18(2), 199-206.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.