Otyłość: czy zwróciłeś uwagę na to, jak jest przedstawiana w telewizji?

Otyłość: czy zwróciłeś uwagę na to, jak jest przedstawiana w telewizji?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Otyłość nie jest dobrze reprezentowana w telewizji. Ogólnie rzecz biorąc, postacie prezentowane na małym ekranie są zgodne z konwencjonalną definicją piękna. Badania pokazują, że ten brak reprezentacji określonego typu ciała może przełożyć się na nękanie osób, które cechuje otyłość.

W ostatnich latach producenci seriali telewizyjnych zaczęli włączać bardziej zróżnicowane rasowo i etnicznie postacie. Ta różnorodność prawie nigdy nie obejmuje reprezentacji osób, które ważą więcej.

Czym jest otyłość?

Otyłość to masowa akumulacja tkanki tłuszczowej w organizmie. Wzrost tkanki tłuszczowej oznacza również zwiększenie masy całkowitej. W niektórych przypadkach przyczyną wzrostu masy ciała są problemy z tarczycą lub inne zaburzenia równowagi hormonalnej. Jednak najczęstszą przyczyną nadwagi jest brak równowagi żywieniowej.

Kiedy spożywasz więcej kalorii niż ich spalasz, Twoje ciało przechowuje dodatkowe kalorie w postaci tłuszczu. Dlatego sportowcy są w stanie jeść diety bogate w węglowodany i tłuszcze. Z drugiej strony osoby prowadzące siedzący tryb życia muszą upewnić się, że ich dieta odpowiada liczbie spalonych kalorii.

Osoba z nadwagą - otyłość

Badania ostrzegają, że nadwaga powoduje wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Otyłość zwiększa również ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, niektórych rodzajów nowotworów, zakrzepów krwi i zawałów serca.

Otyłość występuje częściej w krajach uprzemysłowionych. To dlatego, że tempo życia w tych krajach pozostawia niewiele czasu na gotowanie lub jedzenie. Osoby z nadwagą preferują fast foody, które mają wysoką zawartość cukru.

Piękno i moda nie oferują miejsca dla osób z nadwagą

Z czasem zmieniła się koncepcja piękna. Na początku XX wieku ludzie myśleli, że „doskonała” kobieta ma kształt klepsydry. Aby osiągnąć idealną sylwetkę, kobiety używały bardzo obcisłych gorsetów. Po drugiej wojnie światowej bycie chudym i bladym stało się nową definicją piękna.

Wraz z pojawieniem się komercyjnego kina, styl wielkich gwiazd filmowych stał się popularny. Czarne włosy ścięte na boba i spodnie były manią kobiet. Ciemne brwi i czerwone usta na bladej skórze stały się standardem piękna.

W XX wieku chude ciała uważano za piękne. Moda i ubrania zostały zaprojektowane z myślą o chudych mężczyznach i kobietach.

Możliwe, że tak się stało, ponieważ nikt nie miał większych szans na przybranie na wadze. Kraje, które uczestniczyły w wojnie cierpiały z powodu okresów głodu i niedostatku. Ich gospodarki nie odrodziły się wystarczająco, by zapewnić wystarczającą ilość pożywienia swoim obywatelom.

Jednak kiedy ludzie zaczęli przybierać na wadze, standard piękna pozostał taki sam. Kobiety z małymi taliami i szczupłymi udami reprezentowały piękno większości społeczeństwa.

Od tego czasu cała branża skupiła się na idei odmowy normalnego rozmiaru ciała. Przemysł odrzuca normalne, prawdziwe ciała. Projektanci mody nadal tworzą ubrania dla ludzi, którzy istnieją tylko na wybiegu podczas tygodnia mody.

Piękno, a otyłość w telewizji

Przemysł telewizyjny i filmowy przestrzegał standardu piękna w branży mody. Choć telewizja i filmy są stosunkowo nowymi branżami, mają znaczący wpływ na sposób budowania społeczeństw. Materiał audiowizualny oferuje przykłady i wzory do naśladowania dla widzów.

Przemysł filmowy postanawia unikać pokazywania ludzi, których waga różni się od „konwencjonalnej” wagi. W tym sensie otyłość staje się niewidzialna, podobnie jak różne grupy rasowe. Otyłość rzadko pojawia się w filmach, a tym bardziej w telewizji.

Otyłość w telewizji

Gdy w telewizji pojawiają się postacie otyłe lub z nadwagą, zwykle są karykaturami. Mają obsesję na punkcie utraty wagi lub są żartem. Osoby otyłe są często nękane i wyśmiewane za swoją wagę. Mimo to w XXI wieku widzieliśmy subtelne, ale zdecydowane zmiany w branży telewizyjnej.

Prawie nie widzisz otyłości w telewizji ani w filmach. Była ona niewidzialna od wieków.

Otyłość w telewizji oznacza prawdziwe postacie

Obecnie telewizja powoli się zmienia. Bardziej zróżnicowane rasowo postacie pojawiają się w programach telewizyjnych. Najpopularniejsze programy telewizyjne mają bardziej wiarygodne postacie, które odnoszą się do stereotypów. Pomimo tego pozytywnego kroku naprzód, wciąż jest bardzo mało reprezentacji otyłości w telewizji.

Więcej producentów próbuje reprezentować rzeczywiste ciała w telewizji, jednak są grupy, które są przeciwne pokazywaniu otyłości w telewizji. Istnieją czasopisma internetowe, członkowie prasy, a nawet grupy medyczne, które uważają, że to złe.

Ludzie, którzy sprzeciwiają się reprezentowaniu otyłości twierdzą, że to z powodów zdrowotnych. Mówią, że nie należy pokazywać otyłych ludzi w pozytywnym świetle. Jeśli ludzie zaczną to robić, uważają, że znormalizuje to otyłość dla widzów. Widzowie mogą wierzyć, że otyłość jest nieszkodliwa, a nawet pożądana.

Niemniej jednak wielu producentów uważa, że pokazywanie otyłości w telewizji jest sposobem na większą integrację. Pokazywanie osób otyłych oznacza, że ich postacie są prawdziwym odzwierciedleniem prawdziwego życia. W tym sensie zgadzamy się z nimi. Ważne jest, aby pokazać różnorodność naszego społeczeństwa. Tylko w ten sposób będziemy mogli kiedyś osiągnąć równość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.