Powieści historyczne, które poszerzą Twoje horyzonty

Powieści historyczne, które poszerzą Twoje horyzonty
Guillermo Bisbal

Napisane i zweryfikowane przez antropolog Guillermo Bisbal.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Powieści historyczne to podgatunek literacki znany na całym świecie, który pozwala nam podróżować do miejsc odległych w czasie. W tym artykule przedstawimy Ci pięć kultowych powieści historycznych.

Powieści historyczne mogą przenieść nas do innego miejsca i innej epoki. Dobra powieść historyczna może sprawić, że będziemy podróżować poza naszą rzeczywistością. Może pomóc nam poznać nieznane kultury, egzotyczne potrawy, niesamowite krajobrazy i ciekawe postaci.

Powieści historyczne to podgatunek narracyjny, który odtwarza okres historyczny i przedstawia postacie oraz wydarzenia niefikcyjne przy użyciu fikcyjnych wątków, jak każda inna powieść. Ten podgatunek powstał w XIX-wiecznej Europie dzięki epoce romantyzmu i szybko zyskał popularność na całym świecie.

Zebraliśmy dla Ciebie pięć kultowych powieści historycznych, od prehistorii po średniowiecze, przez feudalną Japonię i starożytny Rzym.

The Clan of the Cave Bear (Jean Marie Auel) to przykład znakomitej powieści historycznej

To historia Ayli, dziewczyny odizolowanej od swojego plemienia w powodu trzęsienia ziemi. Musi więc ona przetrwać i zdobyć akceptację innego plemienia. Problem polega na tym, że plemię to pochodzi od neandertalczyków. Dlatego po udowodnieniu swojej wartości jest akceptowana przez niektórych członków plemienia. Podczas gdy inni nadal próbują ją zranić.

Ta historyczna powieść jest pierwszą książką z sagi Dzieci Ziemi, która została wydana w 1980 roku. Historia Ayli sprawia, że czytelnicy przenoszą się do prehistorii. A konkretnie do ostatniej fazy epoki lodowcowej, kiedy homo sapiens i neandertalczycy żyli w konflikcie, walcząc o zasoby i terytoria.

Malowidła ścienne

Autorka doskonale przygotowała się nie tylko w temacie niektórych najważniejszych hipotez dotyczących początków ludzkości, ale także teorii przetrwania naszych przodków. W powieści zostało opisanych wiele nowatorskich technik łowieckich i zbieractwa, zwyczajów, metod budowy itp.  tych prymitywnych społeczeństw.

Ja, Klaudiusz (Robert Graves), jedna z najlepszych powieści historycznych

Wśród powieści historycznych nie może zabraknąć również klasyka Ja, Klaudiusz. Powieść ta jest przedstawiona jako autobiografia Tyberiusza Klaudiusza, który został czwartym cesarzem Rzymu w dynastii julijsko-klaudyjskiej.

Tak więc powieść opisuje czasy Cesarstwa Rzymskiego od zabójstwa Juliusza Cezara (44 p.n.e.) do czasów Kaliguli (41 p.n.e.). Jest reprezentacją wielkości, okrucieństwa i wypaczenia wielu przywódców Rzymu.

Cezar August

Tę powieść napisał Robert Graves w 1934 roku. Jest ona uważana za jedną z najlepszych powieści XX wieku. Powieść przedstawia wiele sytuacji obejmujących kilka gatunków literackich.

Jest pełna zdrad, nieszczęśliwych miłości, humoru, szaleństwa, a nawet bitew. W ten sposób w bardzo kompletny sposób opisuje życie i kluczowe postaci gorączkowego okresu rzymskiej historii klasycznej.

Filary ziemi (Ken Follet)

Ta powieść skupia się na budowie majestatycznej katedry gotyckiej. Opowiada historię wielu postaci, które bezpośrednio lub pośrednio są związane z budową świątyni. Pokazuje życie, trudności i śmierć wielu pokoleń, od budowniczych po królów.

Katedra
Ta powieść, napisana przez znanego pisarza Kena Folleta, odniosła wielki, międzynarodowy sukces i jest pierwszą książką z trylogii. Autor przenosi nas do średniowiecznej Anglii, do fascynującego świata zmagań rządów i dramatów między szlachtą. Jest to sieć opowiadań, którym nie dorównują inne powieści historycznych.

Pachnidło: historia pewnego mordercy (Patrick Süskind)

To historia młodego mężczyzny Jean-Baptiste Grenouille, który ma niesamowity zmysł węchu i ma obsesję na punkcie znalezienia idealnego zapachu. Tak więc z wielką determinacją wspina się po drabinie społecznej stając się sławnym perfumiarzem.

Tworzy perfumy, które mają niesamowite zdolności, takie jak zmiana nastroju, wzbudzanie współczucia, miłości lub współczucia. Jednak aby stworzyć te zapachy, zaczął zabijać młode dziewice, aby móc używać do produkcji perfum ich płynów ustrojowych.

Ta historia, napisana przez Patricka Süskinda w 1985 roku, rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji. Jest dość dokładnym opisem tej epoki. Doskonale opisuje mieszaninę wspaniałych zapachów pochodzących z perfumerii z nieprzyjemnymi zapachami, który wydobywały się z kanałów ściekowych na ulicach.

Perfumy były używane przez szlachtę, która mieszkała na dworach, podczas gdy zwykli ludzie musieli znosić odory, które wydobywały się ze ścieków.

Shogun (James Clavell), jedna z najpiękniejszych powieści o świecie wschodnim

To fascynująca historia, w której spotykają się świat zachodni i wschodni. Głównym bohaterem jest XVII-wieczny angielski żeglarz, w którego ciało wchodzi samuraj. Wraz z rozwojem powieści żeglarz ze zhańbionego więźnia zamienia się w samuraja w służbie wielkiego Shoguna.

Dzięki tej postaci dwa tak różne światy jak kultura zachodnia i wschodnia łączą się. Dzieję się to, ponieważ żeglarz w końcu akceptuje różnice i zaczyna szanować japońską filozofię i duchowość epoki feudalnej.

Bitwa samurajów według powieści

Shogun to powieść pełna przygód i refleksji filozoficznych, napisana przez Jamesa Clavella i opublikowana w 1975 roku. Powieść szczególnie polecana wszystkim, którzy są zakochani w Dalekim Wschodzie i chcą dowiedzieć się więcej o życiu samurajów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.