Dbanie o siebie to doskonały lek na wszelkiego rodzaju zaburzenia lękowe

Kiedy ogarnia cię niepokój, masz wrażenie, że teraźniejszość nie ma sensu, a przyszłość jest przerażająca. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z niepokojem jest zadbanie w siebie i własne potrzeby. Dowiedz się z naszego artykułu, jak to zrobić.
Dbanie o siebie to doskonały lek na wszelkiego rodzaju zaburzenia lękowe
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dbanie o siebie to doskonały sposób na lepsze samopoczucie, szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Jest to szczególnie ważne, kiedy w Twoim umyśle panuje chaos i gdy dręczą Cię niespokojne myśli. W takich sytuacjach trudno jest uciec przed wszechogarniającą słabością i smutkiem. Dlatego też niezwykle ważne jest wypracowanie w sobie zwyczaju wsłuchiwania się we własne potrzeby i zaspokajanie ich.

Życie może przynieść wiele niemiłych niespodzianek i nie możemy za każdym razem pozwalać niespokojnemu umysłowi zawładnąć naszymi emocjami. Im bardziej wpadamy w wir zmartwień, tym mniej mamy energii na rozwiązywanie problemów. Przemęczony umysł z kolei ma trudności z odpoczynkiem. Jest nastawiony na nieustanną walkę, zamiast na chwilę relaksu właśnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujesz.

Według statystyk, jedynie 35% osób cierpiących na zaburzenia lękowe szuka pomocy u specjalisty, mimo że schorzenie to jest uleczalne. Jeżeli wiesz, że ten problem dotyczy również Ciebie, spróbuj zacząć od małych kroków, takich jak dbanie o siebie, a przekonasz się, że proste zmiany mogą znacznie podnieść jakość Twojego życia.

“Dzięki uważności pozwalasz swojemu umysłowi być takim, jaki jest, bez plątania się w nim.”

-Eckhart Tolle-

Dbanie o siebie to nie egoizm

Dbanie o siebie jest koniecznym elementem w świecie, który nieustannie od nas czegoś wymaga. Koncept ten powstał w latach 80., kiedy specjaliści zaczęli zwracać uwagę na to, jak ważne są zdrowe nawyki w życiu każdego człowieka. Pozwalają one bowiem zbudować poczucie stabilności i zniwelować wpływ stresu na danego człowieka.

Umysł rozpadający się na kawałki

Po pewnym czasie świat reklamy wykorzystał tę ideę, przez co dbanie o siebie nabrało charakteru raczej zewnętrznego niż wewnętrznego. Przemysł kosmetyczny przedstawiał dbanie o siebie jako proces związany z kąpielami, pachnidłami i kremami. Nawet przemysł spożywczy zaczął reklamować jedzenie jako produkt, który ma poprawić nasze samopoczucie.

Nie o to jednak chodzi, kiedy mówimy, że dbanie o siebie to dobra droga do lepszego samopoczucia. Psychologia interpretuje ten koncept w nieco inny sposób.

Na czym polega dbanie o siebie?

  • Dbanie o siebie to coś więcej, niż dbanie o ciało czy kupowanie sobie prezentów. To raczej robienie rzeczy, które pomagają Ci odzyskać spokój i zniwelować poziom stresu.
  • Dbanie o siebie oznacza spokój. Pomaga osiągnąć wewnętrzną równowagę, podładować baterie i nabrać sił do działania.
  • Codzienne dbanie o siebie to rytuał, który pomaga uspokoić myśli. To plan, który realizujemy systematycznie krok po kroku, aby osiągnąć dobre samopoczucie, na które wszyscy zasługujemy.
    Kobieta medytuje

Specjaliści z Queen’s University w Kingston określili dbanie o siebie jako zestaw zajęć, które wykonuje dana osoba w celu wywołania pozytywnej zmiany. Są to wszelkie działania, które przybliżają nas do obniżenia poziomu stresu i polepszenia samopoczucia, a tym samym do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób.

Dbanie o siebie i spokojny umysł

Pesymizm, nadmierne zamartwianie się, brak poczucia kontroli nad własnym życiem czy psychiczne przemęczenie to najczęstsze sygnały, że Twój umysł skłania się ku zaburzeniom lękowym.

Wiele osób nie próbuje nic z tym zrobić i mówią, że po prostu tacy już są. Inni od razu szukają pomocy w postaci leków. Jest jednak jeszcze pośrednie wyjście polegające na zmianie niektórych nawyków.

Spokojny umysł potrzebuje bezpiecznej przestrzeni

Bezpieczną przestrzenią może być fotel, ławka lub krzesło przy oknie, za którym jest uspokajający widok. To Twoja strefa komfortu, w której powinieneś spędzać 15-20 minut dziennie. Niech to będzie czas, który poświęcisz na połączenie się z własnym wnętrzem i sprawdzenie, jak się tego dnia czujesz i czego Ci potrzeba.

Taka bezpieczna przestrzeń pozwala nacieszyć się momentem samotności. Tylko wtedy mamy szansę na przeprowadzenie pozytywnego dialogu wewnętrznego. To chwila, kiedy Twoje potrzeby są na pierwszym miejscu i możesz zadbać o nie i o samego siebie. Masz okazję wysłuchać swoich zmartwień i powiedzieć sobie, że wszystko będzie dobrze. Ten czas pomaga zracjonalizować obawy i złagodzić uczucie lęku.

Zaplanuj dobre momenty

Dobre samopoczucie wypływa z zadowolenia z życia takim, jakie jest, bez oczekiwania na coś więcej. Dbanie o siebie oznacza dawanie sobie każdego dnia czasu na robienie czegoś dla przyjemności. Codziennie potrzebujemy godziny lub dwóch na odpoczynek i rozrywkę, dzięki czemu nasz umysł może lepiej pracować, a myśli mogą wolniej płynąć.

Pamiętaj, że nie musi to być nic czasochłonnego ani drogiego. Każda rzecz, która jest zgodna z Twoją pasją i osobowością będzie pomocna. Wystarczy pójść na spacer, posłuchać muzyki, spotkać się z przyjaciółmi albo nauczyć się czegoś nowego. Jest mnóstwo możliwości w zasięgu ręki.

Znajdź coś, co cię relaksuje

Każdy powinien mieć jakiś sposób na to, by się wyżyć i zredukować napięcie w ciele i umyśle. Wypróbuj jogę, medytację sport albo jakąś formę sztuki. Każda z tych technik jest doskonałym sposobem na zresetowanie ciała i umysłu.

Zainwestuj w swoje zdrowie

Dbanie o siebie to również troska o swoje zdrowie fizyczne. Pamiętaj, że wymaga to regularności i zaangażowania. Rzeczy tak podstawowe, jak zdrowa dieta, mają niezwykle duży wpływ na zdrowie każdego człowieka. Najlepiej jest stworzyć plan i trzymać się go bez względu na wszystko.

Raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na odstępstwa i to również może stanowić element dbania o siebie. Trzeba jednak robić to ze świadomością, jak często możemy sobie pozwolić na małe szaleństwo kulinarne. Najważniejsze jest, aby większość naszych wyborów w kwestii pożywienia służyła naszemu zdrowiu.

Dbanie o siebie - kobieta uprawia sport

Dbanie o siebie to zapobieganie problemom. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakiejś choroby jest wsłuchiwanie się we własne ciało. Nie czekaj, aż ból zacznie cię ograniczać. Jeżeli będziesz zamiatać wszystko pod dywan, skumulowane problemy mogą Cię kiedyś przerosnąć.

Pamiętaj, że powracające zaburzenia lękowe obniżają jakość Twojego życia i nie pozwalają Ci w pełni wykorzystać twoich możliwości. Jeśli zadbasz o siebie i potrzeby własnego ciała, i umysłu, szybko zauważysz, o ile przyjemniejsze może być życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.