Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym - jak ją osiągnąć?

Wiedza o tym, jak ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz jak osiągnąć ten stan, jest naprawdę istotną kwestią. I chociaż jej nabycie może wymagać sporej dozy wysiłku, to jednak to może sprawić, że będziesz dzięki temu szczęśliwszy i bardziej produktywny w obu tych sferach swojego życia.
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym - jak ją osiągnąć?
Andrés Navarro Romance

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Andrés Navarro Romance.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Osiągnięcie tego delikatnego stanu, jakim jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie zawsze jest łatwym zadaniem. W dzisiejszych czasach możesz być nawet „podłączony” do pracy zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki nowoczesnej technologii. Jeśli tak właśnie wygląda Twoja codzienna sytuacja, może Ci ona znacząco utrudnić znalezienie tego złotego środka.

Dlatego właśnie ważne jest, aby ustalić sobie odpowiednie limity tak, aby ponownie pojawiła się u Ciebie równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Na początek koniecznie musisz zdać sobie sprawę z tego, że większa dostępność dzięki nowoczesnej technologii nie oznacza automatycznie wyższej wydajności. W związku z tym przeznaczanie na pracę czasu pierwotnie należącego do Twojej rodziny lub hobby niekoniecznie oznacza, że będziesz bardziej produktywny w sferze zawodowej.

W rzeczywistości obsesja na punkcie życia zawodowego może nawet często powodować stresujące sytuacje, które w wielu wypadkach prowadzą do narastającego poczucia niezadowolenia i nieszczęścia. Dlatego też znalezienie równowagi między wszystkimi dziedzinami życia jest podstawowym kluczem do uzyskania dobrego samopoczucia.

„Wierzę w to, że szczęście w życiu oznacza zrównoważenie historii wszystkich sukcesów w wielu dziedzinach życia. Nie możesz naprawdę uważać się za odnoszącego sukcesy w życiu zawodowym, jeśli Twoje życie prywatne znajduje się w stanie rozkładu”.
Zig Ziglar

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – oznaki, że musisz ją znaleźć

W jednej ze swoich licznych publikacji Tom Fryers zidentyfikował trzy typy osób, które po prostu pracują za dużo:

  • Ci, którzy prowadzą swój własny biznes i uważają w efekcie, że bez ich udziału firma nie odniesie pożądanego sukcesu na rynku.
  • Osoby, które są zatrudnione przez kogoś, ale są jednocześnie całkowicie pochłonięte swoją pracą i nie mogą się od niej oderwać. Na przykład niektórzy naukowcy i pracownicy służby zdrowia mają często ten właśnie problem, jakim jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
  • Ci, którzy pracują wiele godzin, ponieważ ich kultura lokalna, firma, w której pracują lub społeczeństwo tego od nich oczekuje. Często uważają oni, że aby utrzymać swoją posadę lub uzyskać awans, muszą dać z siebie 150% możliwości.

Dwie pierwsze grupy składają się z osób, które zwykle wolą pracować więcej od innych, ze swojej własnej woli. Trzecia grupa jednak obejmuje osoby, które jednak nie robią tego z własnych chęci. W związku z tym bardziej prawdopodobne jest, że ta trzecia grupa bardziej odczuje negatywne skutki braku tego istotnego stanu, jakim jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Zestresowana kobieta w pracy

Dzieje się tak, ponieważ ludzie z dwóch pierwszych grup w taki czy inny sposób wybierają ten właśnie styl życia. Taka sytuacja natomiast nie występuje praktycznie nigdy w przypadku osób należących do tej trzeciej grupy. Właśnie dlatego ci ludzie mają mniejszą szansę na poczucie spełnienia w tym, co robią. To z kolei powoduje, że czują oni, że ich życie nie jest tak przez nich kontrolowane, jak by tego sobie życzyli.

Oznaki wskazujące na to, że Twoja równowaga między życiem zawodowym a prywatnym daleka jest od doskonałości

Oto kilka oznak wskazujących na to, że Twoja równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może być mniej lub bardziej zachwiana:

  • Spędzasz więcej czasu w pracy niż Twoi współpracownicy.
  • Nie jesteś w stanie całkowicie się oderwać od pracy pod koniec dnia.
  • Czujesz też, że Twoja osobista wartość zależy wyłącznie od sukcesu w pracy.
  • Twoje osobiste relacje cierpią na Twoim zaangażowaniu w pracę.
  • Twoja praca negatywnie wpływa na Twoje zdrowie.
  • Zapominasz o hobby i rekreacji, które zawsze tak lubiłeś.
  • Czujesz, że zawsze jesteś w tyle, bez względu na to, ile czasu spędzasz nad pracą.

Pięć pomysłów, dzięki którym Twoja równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może powrócić na właściwe miejsce

Kluczem do przywrócenia tego delikatnego stanu, jakim jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, jest uważne kontrolowanie czasu spędzanego na pracy. W końcu ta część Twojego życia ma największy wpływ na wszystko inne. Czas, który spędzasz w pracy, zadania, które wykonujesz po zakończeniu godzin spędzanych w pracy oraz decyzje o tym, co najważniejsze, są w pełni pod Twoją kontrolą.

W związku z tym równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest czymś, co jak najbardziej możesz osiągnąć bez pomocy z zewnątrz. Musisz po prostu się postarać. Jak już powiedzieliśmy nieco wcześniej, znalezienie stanu równowagi z innymi dziedzinami życia poprawi również Twoje ogólne samopoczucie.

Wyniki badań naukowych przeprowadzonych nad tym zagadnieniem pokazują, że bardzo długie tygodnie pracy niekoniecznie zwiększają produktywność. W rzeczywistości praca przez ponad 49 godzin tygodniowo może mieć negatywny wpływ na wydajność danego pracownika.

1. Zacznij prowadzić swój prywatny dziennik, aby mieć dane na temat tego, jak spędzasz kolejne dni.

Jak spędzasz dzień za dniem? Czy korzystasz z trybu „autopilota”, czy zdajesz sobie sprawę ze wszystkiego, co się dzieje z Tobą i z Twoim życiem? Ważne jest, aby dokładnie się nad tym zastanowić.

Pisanie pamiętnika

Pierwszym krokiem do zmiany wszystkiego na lepsze jest zaakceptowanie tego, gdzie jesteś, co robisz i jak to na Ciebie wpływa. I chociaż istnieje wiele narzędzi i technik, które mogą Ci pomóc w tym zadaniu, jednym z najprostszych rozwiązań jest rozpoczęcie prowadzenia własnego pamiętnika.

W ten sposób możesz uzyskać szczegółowy opis tego, co sprawia, że czujesz się źle przez cały dzień. Będziesz wtedy mógł rozpocząć projekt nad optymalizacją swojego czasu pracy.

2. Organizuj, ustalaj priorytety i odrzucaj zbyteczne elementy

Zrozumienie, na co spędzasz czas, to kolejny ważny aspekt znalezienia celu, jakim jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Następnie musisz wykonać kolejny ważny krok. Jego celem zdecydowanie, co konkretnie jest warte Twojego czasu i co musisz wyrzucić ze swojego planu zajęć.

Dobrym podejściem do zastosowania w praktyce jest tak zwana „przydatność”. Oznacza ona, że powinieneś nadać priorytet tym rzeczom, których potrzebujesz. A następnie powinieneś pozbyć się tych wszystkich spraw, które pozbawiają Cię energii lub nie przynoszą Ci żadnych korzyści.

„Nie wystarczy być czymś zajętym. Bo w końcu mrówki też są nieustannie w ruchu. Zasadnicze pytanie brzmi: czym jesteś zajęty? ”
-Henry David Thoreau-

3. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – zapewni Ci ją cyfrowy detoks.

Kiedy Twoja praca jest ściśle związana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pomocnym rozwiązaniem może być regularne odłączanie się od świata cyfrowego. Na przykład możesz odłożyć zupełnie swój telefon komórkowy zawsze o określonej godzinie w ciągu dnia.

Jedno z ostatnich badań naukowych łączy dostępność dodatkowych godzin pracy ze zmniejszeniem subiektywnego poczucia spokoju. Naukowcy odkryli również związek między nastrojami badanych osób, a ich poziomem energii.

Relaks na trawie, a równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Coś tak przyziemnego jak myślenie, że być może będziesz musiał odpowiedzieć na wiadomość e-mail związaną z pracą, może sprawić, że poczujesz się, jakbyś nadal był w pracy.

Jak wskazują autorzy tego badania, godziny spędzone poza pracą, podczas których pracodawcy oczekują od pracowników rozwiązywania problemów zawodowych, tak naprawdę nie liczą się jako czas wolny.

Głównym źródłem stresu związanego z pracą może być właśnie ta niezgodność ze stanem faktycznym.
Możesz w efekcie czuć się tak, jakbyś musiał oderwać się całkowicie od technologii, która wiąże Cię z pracą. A przynajmniej powinieneś zmniejszyć skutki bycia zawsze dostępnym, zawsze online.

4. Zapomnij o perfekcjonizmie

Duża część tego, co powoduje, że pracujesz zbyt wiele i zbyt długo, niszczy równowagę między pracą a życiem prywatnym, to konieczność wykonywania swojej pracy w najlepszy możliwy sposób. W rzeczywistości mnóstwo osób uważa, że jeśli nie pójdziesz o krok dalej, jeśli chodzi o oczekiwany wynik Twojej pracy, poniesiesz porażkę lub zostaniesz ukarany. Niektórzy nawet myślą, że mogą z tego powodu stracić pracę.

Jednym z problemów, który mają ludzie o cechach perfekcjonistów, jest to, że postrzegają wszystkie błędy jako wady osobiste. Zamiast tego powinni oni uważać je za naturalną i normalną część uczenia się i rozwoju. Właśnie dlatego osoby takie mogą stać się ofiarami następujących złych nawyków:

  • Odwlekanie czegoś ze strachu przed niemożnością wykonania zadania na poziomie, którego się od siebie oczekuje.
  • Poczucie, że aby właściwie ukończyć dany projekt, musisz włożyć w niego więcej wysiłku, niż oczekują od Ciebie inni ludzie.

5. Ogranicz działania i relacje, które marnują Twój czas i energię

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym polega nie tylko na oddzieleniu pracy od tego, czym ona nie jest. Polega także na uzyskaniu poczuciu satysfakcji zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym.

To prawda, że dobra wydajność może pomóc Ci poczuć, że wykonujesz ważniejszą pracę. Mimo to stosunkowo łatwo jest wpaść w pewne szkodliwe nawyki związane z życiem domowym i zaniedbaniem życia osobistego, starając się być po prostu bardziej produktywnym.

Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest to, abyś poświęcił trochę czasu na wszelkiego rodzaju zajęcia rekreacyjne. To powinny być działania, które naprawdę lubisz i chcesz robić. Z tego samego powodu powinieneś spędzać czas z ludźmi, z którymi naprawdę uwielbiasz się spotykać i którzy sprawiają, że czujesz się dobrze w ich towarzystwie.

Wszelkiego rodzaju działania i relacje, które sprawiają, że tracisz czas i energię, mogą Cię po prostu zmęczyć. Ponadto nie zapominaj, że jeśli czujesz, że marnujesz czas, będziesz miał ochotę powrócić jak najszybciej do czynności związanych z Twoją pracą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.