Fantazje seksualne - masz je kiedy się kochasz?

Fantazje seksualne - masz je kiedy się kochasz?
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy kiedykolwiek uprawiając seks miałeś fantazje seksualne o kimś innym? Wiele osób robi to aby zwiększyć podniecenie w czasie stosunku seksualnego. Dzięki fantazjom seksualnym i myśleniu o innej osobie niż ta, z którą faktycznie uprawiasz seks, przeżywasz silniejsze emocje. W ten sposób twoja wyobraźnia pomaga w lepszym przeżywaniu samego aktu seksualnego.

Do jakiego stopnia fantazje seksualne można postrzegać jako coś negatywnego, a nawet chorobę?

Wbrew temu co myślisz, ten rodzaj fantazji seksualnej nie jest chorobą, a przynajmniej nie jeśli fantazjujesz sporadycznie. Posiadanie fantazji na temat innej osoby, która jest dla ciebie bardziej atrakcyjna nie oznacza, że ​​nie kochasz swojego partnera.

Zdaniem ekspertów, możesz użyć tego jako alternatywy by spróbować urozmaicić życie seksualne, które straciło część swojej ekscytacji. Jednakże, jeśli robisz to ciągle może to być szkodliwe, ponieważ może spowodować pewnego rodzaju separację i brak zaufania w związku.

Jakie fantazje seksualne są klasyfikowane jako zaburzenia chorobowe?

Fantazjowanie na temat innej osobą podczas seksu ze swoim partnerem jest dość powszechne. Wiele osób robi to aby utrzymać stopień podniecenia seksualnego, którego nie mogą znaleźć w inny sposób. Jednak nie jest to derywacja seksualna. Jak powiedzieliśmy jest to normalne i powszechne.

para w łóżku

Jednak zaburzeniami seksualnymi są akty seksualne lub fantazje, które trwają co najmniej przez 6 miesięcy. Oto kilka z nich:

  • Wojeryzm: Ludzie osiągają podniecenie seksualne obserwując innych, którzy są nadzy lub uprawiają seks – bez ich zgody i przyzwolenia.
  • Ekshibicjonizm: ta niekontrolowana fantazja seksualna i pragnienie skłania ludzi do eksponowania swoich narządów płciowych innym ludziom.
  • Froteryzm: występuje wtedy, gdy ludzie osiągają podniecenie seksualne poprzez dotykanie lub tarcie innej osobie bez jej zgody. Ludzie ci fantazjują na podstawie tylko tych działań.
  • Masochizm seksualny: w tym przypadku ludzie osiągają podniecenie seksualne i odczuwają pożądanie poprzez uczucie poniżenia, bicia, ataku lub podporządkowania się innym.
  • Sadyzm seksualny: W przeciwieństwie do masochizmu seksualnego, w tym zaburzeniu pożądanie seksualne i podniecenie osiąga się przez fizyczne lub psychiczne wyrządznie krzywdy innej osobie.
  • Pedofilia: Ta perwersyjna choroba obejmuje fantazje seksualne, podniecenia lub pożądania dotyczące relacji seksualnych między dorosłym a dzieckiem.
  • Fetyszyzm: w tej praktyce osoba doznaje podniecenia obserwując i manipulując nieożywionymi przedmiotami lub częściami ciała. Części ciała zazwyczaj nie zawierają narządów płciowych.
  • Transwestytyzm: fantazje i nawracające impulsy seksualne wynikające z samego aktu transwestytyzmu.

Wyobraźnia w twoim życiu seksualnym

Jak widać tego typu fantazje seksualne nie są zawarte w klasyfikacji stworzonej przez DSM-5. I nie jest to nawet pełna lista. Zidentyfikowano i desygnowano kilkadziesiąt różnych parafilii i prawie wszystkie z nich mogły znaleźć się w kategorii zaburzeń.

Głównym graczem jest tutaj twoja wyobraźnia. Wielu ludzi marzy o znanych osobistościach, sportowcach, ale inni ukierunkowują swoje fantazje na współpracowników lub nieznajomych.

Są ludzie, którzy nie akceptują tego ponieważ myślą, że fantazjowanie o kimś innym niż własnym partnerze może być szkodliwe dla związku. Inni, którzy uważają tę praktykę za formę niewierności. Jednak to nie pasuje do tej kategorii. Posiadanie fantazji seksualnych na temat innych osób podczas seksu może spowodować zwiększenie bliskości i więzi między kochankami.

Fantazje te są po prostu procesami mentalnymi, które mogą pomóc w wygenerowaniu większego podniecenia. Nie ma powodu, dla którego powinieneś postrzegać je jako coś negatywnego lub tabu. Biorąc to pod uwagę, one naprawdę ujawnią twoje najintymniejsze pragnienia.

intymność pary

Fantazje seksualne: Twoje koło ratunkowe

Istnieje wiele par, które narzekają na swoje życie seksualne. Z jakiegoś powodu z biegiem czasu zakleszczyły się w rutynie codzienności. Na początku wszystko było seksualną pasją i namiętnością. Ale w miarę rozwoju związku, seks zaczyna być spychany na dalszy plan.

Fantazje na temat innych mogą służyć fanowi seksualnego pożądania, nudzie lub pozbawionej życia seksualnego relacji. Mogą być kołem ratunkowym dla tych, którzy popadli w monotonię seksualną. Może to być fantastyczne narzędzie do odzyskania pożądania seksualnego. Nie mówimy oczywiście, że wszystkie pary odczuwają brak pożądania seksualnego i że muszą uciekać się do tego rodzaju seksualnych fantazji. Jest to całkowicie dowolne i zależne do każdej pary indywidualnie.

Carolina Schwengel, ekspert w dziedzinie seksualności, wyjaśnia, że ​​te fantazje można swobodnie wykorzystywać. Twierdzi, że mogą one pomóc parom w dopasowaniu się do siebie na początku związku seksualnego. Oczywiście, jak podkreśla, fantazje te są korzystne tak długo dopóki nie rozwiną się w chorobę. Może się tak zdarzyć jeśli używasz ich ciągle i jeśli są one jedynym sposobem kiedy możesz odczuć satysfakcję. W ten sposób para nadal będzie się od siebie oddalać, zarówno pod względem seksualnym jak i emocjonalnym.

Nie czuj się winny

Ta praktyka jest tylko procesem mentalnym i symbolicznym. Nie wolno Ci czuć się winnym ponieważ może to być szkodliwe dla samego aktu seksualnego. Osoba, która fantazjuje niekoniecznie fantazjuje o nieosiągalnych ludziach (takich jak gwiazdy filmowe, piosenkarze, artyści itp.). Mogą też fantazjować o kimś kogo znają osobiście.

para i ich problemy

Uczucie winy sprawi, że trudno będzie ci doświadczyć przyjemności i może nawet uniemożliwić osiągnięcie orgazmu. Fantazje seksualne są nieszkodliwe o ile nie zrażają pary. Jednak ciągłe życie w świecie fantazji może wpływać na Ciebie i osobę, z którą się kochasz.

Jak widać fantazje seksualne mogą być wykorzystane do wzbogacenia twojego życia seksualnego lub wzniecnia płomienia, który zgasł. W żaden sposób nie są chorobą, o ile nie powodują problemów osobistych i nie oddalają od siebie partnerów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Estadounidense de Psiquiatría. Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales, 5ª ed.
  • Montejo, Á. L. (Ed.). (2005). Sexualidad, psiquiatría y cultura. Editorial Glosa, SL.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.