Częstszy seks jest dobry dla Twojej relacji

Relacje seksualne są podstawowym aspektem intymności par. Bardziej niż dla czerpania przyjemności z przyjemności, dla korzyści, jakie może ona przynieść parze.
Częstszy seks jest dobry dla Twojej relacji
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2024

Pary, które często uprawiają seks wzmacniają więź miedzy sobą oraz wierność. Niektóre badania pokazują, że częsty seks prowadzi to bardziej stabilnych relacji. Chemia wyjaśnia niektóre przyczyny tego fenomenu.

Naukowcy dowodzą, że częsty seks spaja związek w czysto chemiczny sposób. Dwoje ludzi czuje się bliżej siebie z powodu oksytocyny, którą wydziela nasz mózg podczas podniecenia i orgazmu. Jedne badanie z Uniwersytetu Bonn w Niemczech pokazało, że hormon ten stymuluje kontakt między partnerami. Seks pomaga utrzymać oksytocynę na wysokim poziomie, co buduje emocjonalną więź oraz wzmacnia związek i monogamię.

Dlatego to ma sens, kiedy nazywamy oksytocynę hormonem miłości i przywiązania. Seksuolog Joserra Landarroitajauregi wierzy, że “ewolucja wprowadziła tą substancję, gdzie więzi mają znaczenie – podczas porodu oraz karmienia piersią, co wzmacnia relację między matką a dzieckiem, oraz w przyjemności erotycznej, budując więź między kochankami.”

“Jeśli seks nie byłby najważniejszą rzeczą w życiu, Księga Rodzaju nie rozpoczęłaby się w tym miejscu.”

-Cesare Pavese-

Para w łóżku

Czy miłość jest silniejsza, jeśli uprawiamy seks częściej?

Według niektórych sondaży przeprowadzonych w różnych zachodnich krajach, przeciętna para uprawia seks dwa lub trzy razy tygodniowo. Im zbliżenie jest częstsze i bardziej intensywne, tym silniejsza jest emocjonalna więź oraz zobowiązanie, by zostać razem.

Eksperci wierzą, że seks posiada trzy główne funkcje w relacji romantycznej: reprodukcyjną, erotyczną i komunikacyjną. Nie oznacza to, że miłość jest lepsza z częstszym seksem. Oznacza to, że intymność zwiększa przywiązanie oraz wzmacnia miłość. Stosunki cielesne to nie tylko przyjemność. To również uczucia i emocje, pragnienie bliskości z ukochaną osobą.

“Erotyka jest jednym z podstawowych środków samopoznania; tak niezbędna, jak poezja.”

-Anais Nin-

Jeśli miłość oparta jest wyłącznie na namiętności, związek posiada datę ważności

Wspominaliśmy o korzyściach płynących z częstego oraz satysfakcjonującego seksu. Pomaga wzmocnić emocjonalną więź oraz poświęcenie w stałej relacji. Jednakże sam seks oraz namiętność nie wystarczą do tego, by związek był udany.

Seks jest jednym z fundamentów relacji, jednak to nie wszystko. Wzajemny podziw jest równie ważny. Uznanie jest centralnym elementem ludzkich relacji na każdym poziomie. Jednak w relacji romantycznej jest jednym z jej najważniejszych aspektów.

Miłość

Zdrowa, stymulująca, pełna wdzięczności oraz przyjemności relacja wymaga znaczącej dozy wzajemnego uznania. To uczucie, wraz z intymnością, pomaga stworzyć wyjątkową, autentyczną więź. Ta więź zaspokaja potrzeby i pragnienia, które inne relacje nie potrafią.

Następnym podstawowym filarem związku jest dialog i komunikacja. Dobry dialog z partnerem wymaga szacunku. Musisz praktykować aktywne słuchanie. Ponadto unikaj osobistej krytyki i narzekania. Wartością, która powinna kierować dialogiem jest szczerość. Bądź szczery z samym sobą oraz z partnerem.

Poza tym, to ważne, by umieścić dobro związku ponad osobistym interesem. Jednak musisz to zrobić bez poświęcania swojej tożsamości. Relacje seksualne powinny być częste oraz przynosić satysfakcję. I podobnie, komunikacja i dialog powinny podążać tym samym wzorcem. Kiedy połączysz oba te aspekty, zdobędziesz receptę na zdrową miłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.