Pragnienia - jak je spełniać bez ograniczeń

Pragnienia - jak je spełniać bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2018

Pragnienia – jesteśmy rozdarci między nimi a ograniczeniami nam narzuconymi. Życie nieustannie stawia przed nami wyzwania i musimy zdecydować, które z nich należy zignorować, a którym należy stawić czoła. Jednak w wyjątkowych sytuacjach przechodzimy przez ekstremalne sytuacje. Sytuacje te wystawiają nas na próbę i w wielu przypadkach pokazują nam, że jesteśmy znacznie silniejsi niż myśleliśmy.

W niektórych przypadkach nasze pragnienia nigdy się nie spełniają i nie mamy pojęcia dlaczego. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, jakie są tego powody. Jeśli przeczytasz dalej, odkryjesz, skąd pochodzą te niewytłumaczalne ograniczenia i dlaczego uniemożliwiają nam osiągnięcie tego, na czym nam zależy.

“Nasze pragnienie gardzi i odrzuca to, co mamy, aby uganiać się za tym, czego nam brakuje”

-Michel de Montaigne-

Zaspokojenie naszych pragnień

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nasze pragnienia wynikają z tego, że chcemy osiągnąć coś, czego nie otrzymaliśmy. Czasami jest to po prostu sam fakt, by coś wydarzyło się w określony sposób, lub aby miało miejsce w określonym czasie w naszym życiu. Poza tym czujemy, że cokolwiek to jest, brakuje tego w naszym życiu i czujemy, że jest nam potrzebne, pomimo ograniczeń.

Wypełnienie tej luki oznacza, że ​​musimy wprowadzić w życie jakąś metodologię lub strategię. Jeśli nam się uda, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, gdy zauważamy, że nie dostaliśmy tego, czego oczekiwaliśmy. To, o czym myśleliśmy, że tak bardzo tego pragniemy, nie było takie, jak chcieliśmy.

Ten wynik jest równie frustrujący, jak ciężka praca, aby osiągnąć osobisty cel, którego nie udało się zrealizować. W rzeczywistości bywa, że nigdy nie zaspokajamy pragnień, o które walczymy najmocniej. Chociaż wprowadzamy w życie wszystkie zasoby, którymi dysponujemy i tak nie posuwamy się do przodu. Nasze cele i zadania zawsze wydają się być poza zasięgiem.

To tak, jakby rzeczywistość nalegała, by postępować w odwrotny sposób niż nasza intuicja i nasze rozumowanie. Chociaż długo poszukujemy nigdy nie udaje nam się osiągnąć celu. Co więc tak naprawdę się dzieje? Czym jest ta przeszkoda nie do pokonania, która oznacza, że ​​nie możemy poradzić sobie z naszymi ograniczeniami?

Wiadomości, które zarażają nasze pragnienia

Bardzo często nie jesteśmy pewni, czego naprawdę chcemy. Nie tylko jesteśmy pod wpływem kolektywnych pragnień, wyrażanych np. w reklamie, ale także w komentarzach rodziny i przyjaciół. Prawda jest taka, że ​​chociaż komentarze te mogą być wyrażane z najlepszymi intencjami, być może nie odzwierciedlają naszych rzeczywistych potrzeb.

Niespełnione pragnienia - mężczyzna.

Rodzina jest często jak linia montażowa oczekiwań. Od momentu narodzin przypisuje się nam pewien rodzaj “idealnej osoby”. Jeśli jesteśmy najstarsi w gospodarstwie domowym, to mamy swoje obowiązki. Jeśli jesteśmy najmłodsi, musimy się podporządkować. Tak samo dzieje się w przypadku innych pozycji takich jak płeć czy wygląd. Sytuacja jaka panuje w rodzinie, kiedy przychodzimy na świat, również ma wielki wpływ na nasze życie.

Jeśli się nad tym zastanowić, to jesteśmy rezultatem pragnień innych ludzi. Jest to pragnienie, które uczyniło nasze życie możliwym. Do pewnego stopnia byliśmy oczekiwani i upragnieni – inaczej prawdopodobnie byśmy się nie urodzili. I gdyby to samo pragnienie nie trwało dłużej, nie przeżylibyśmy także tych pierwszych lat.

Jednak pragnienie, które nas stworzyło, nie zawsze jest czymś oczywistym bądź zdrowym.

Mimo to, na początku naszego życia nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko pochylić się nad życzeniami innych. Częścią procesu dorastania jest uwolnienie się od tego jarzma i zrozumienie pragnienia, które uczyniło nasze życie możliwym. A także określenie, w jakim stopniu te oczekiwania pokrywają się z naszymi osobistymi ideałami i ograniczeniami.

Za i przeciw

Żyjemy w świecie, w którym wydaje się, że każdy jest w stanie wydać opinię na temat tego, jakie powinny być nasze życzenia. Oczywiście wszystko zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy i od środowiska, w którym dorastaliśmy. Dobro i zło to, co powinno być przedmiotem pożądania, a co nie do pewnego stopnia jest podjętą już decyzją – jeszcze zanim się urodzimy.

Kobieta i gołębie.

W dzieciństwie przyswajamy sobie rzeczy, które można robić i te, które są zakazane. Niektóre z nich są bardzo jasne. Mówią ci, jaki powinieneś być. Nagradzają cię, gdy dostosowujesz swoje życie do ich standardów i karzą, jeśli tego nie robisz. W ten sposób poznajesz pewne wzorce zachowań, które po jakimś czasie stają się nawykiem. Oprócz tego repertuaru poleceń bezpośrednich, istnieje również cały zestaw ukrytych poleceń, które są trudniejsze do ustalenia.

Podświadome polecenia

Wyobraźcie sobie matkę pocieszającą syna, który czuje się bardzo smutny. Widzisz to i nawet bez żadnego słowa wypowiedzianego przez matkę, czujesz, jakbyś był jej coś winien. Może oczekuje od ciebie pocieszenia, uwolnienia jej od frustracji, samotności lub bólu. Może to właśnie próbuje ci przekazać. I dlatego, nie zdając sobie z tego sprawy, potraktujesz jej oczekiwania jako podświadome polecenie na resztę twego życia.

W ten sam sposób jest prawdopodobne, że ktokolwiek ma taką matkę będzie doświadczać trudności w definiowaniu i spełnianiu własnych pragnień. Będzie czuł, że poszukiwanie własnej niezależności zaszkodzi uczuciom matki. Lub, jeśli czuje się szczęśliwy, to jest to coś w rodzaju zdrady wobec niej. Ale ponieważ wszystko to dzieje się podświadomie, prawdopodobnie nie jest nawet tego świadomy.

To uczucie często znajduje odbicie w podważaniu własnej wartości, niepewności i życiu pozbawionym jakichkolwiek celów.

Wygrana bitwa między pragnieniami a ograniczeniami

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie zdefiniować swoich pragnień, jest bardzo prawdopodobne, że jedno lub więcej z tych podświadomych poleceń zachodzi w twoim życiu. To samo dotyczy sytuacji, w której właściwie zdefiniowaliśmy pragnienie, ale bez względu na to jak długo staramy się je spełnić, i tak nigdy nie jesteśmy w stanie tego dokonać.

Twarz z kwiatami.

Kluczem do zrozumienia, co się z tobą dzieje, może być twoje dzieciństwo. Także w życzeniach i pragnieniach osób wokół ciebie. Być może będziesz w stanie zidentyfikować niektóre oczekiwania, które zostały dla ciebie wykreowane. Być może byłeś w stanie świadomie je odrzucić i oddzielić się od nich.

Aby wygrać bitwę między świadomymi pragnieniami a podświadomymi ograniczeniami narzuconymi wam, musicie najpierw zidentyfikować te ukryte siły działające w waszym życiu. Aby to zrobić, musisz przeprowadzić samokontrolę, umożliwiając w ten sposób pomocy terapeutycznej stanie się cennym sprzymierzeńcem w takich sytuacjach. Zwykle jest to bardzo skuteczny sposób na odkrycie swoich ograniczeń. Możesz wtedy stać się naprawdę ich świadom i ograniczyć ich oddziaływanie w swoim życiu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ammy Judd i F. Infante


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.