Niewierność - 3 powszechne mity z nią związane

Niewierność - 3 powszechne mity z nią związane

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca, 2018

Niewierność – na jej temat istnieje wiele mitów. Jest to oczywiście bardzo poważny problem i może być punktem krytycznym dla wielu par. Ale nasza kultura zaczęła także ożywiać wiele błędnych idei na jej temat. Nadaliśmy niewierności radykalne, monumentalne znaczenie, na które niekoniecznie zasługuje.

W rzeczywistości niewierność może powodować bardzo głębokie rany. Para może już nigdy nie być taka sama. Ale to nie znaczy, że jest to katastrofa, której nie można rozwiązać. Nie musi prowadzić do jakiejkolwiek osobistej traumy lub tragedii.

Wiele mitów o niewierności pojawia się i pozostaje na dłużej, ponieważ ludzie, którzy je rozpowszechniają, noszą w sobie idealistyczną koncepcję miłości i związków. Pamiętajcie, że nic nie jest doskonałe, jeśli chodzi o ludzi, a zwłaszcza gdy w grę wchodzą uczucia. Wszyscy jesteśmy niedoskonali, wszyscy popełniamy błędy i nie zawsze jesteśmy konsekwentni. Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać te błędy i wrócić na właściwą drogę w odpowiednim czasie.

“Przemoc, którą wyświadczamy sobie, aby pozostać wiernymi temu, kogo kochamy, nie jest wcale lepsza od aktu niewierności”.

Francois de la Rochefoucauld

Podarte zdjęcie.

1. Miłość przeminęła – to jeden z mitów na temat niewierności

Jeden z mitów o niewierności mówi, że dzieje się tak tylko wtedy, gdy miłość w związku zanika. Ale to zwyczajnie nieprawda. Podobnie jak w przypadku innych rzeczy, nie możesz zakładać nic z góry, jeśli chcesz zrozumieć, co się stało. Musisz uważnie przyjrzeć się sytuacji i zinterpretować ją spokojnie, szczególnie jeśli chcesz ocalić związek.

Okoliczności, w których doszło do niewierności, powiedzą o tym wiele. To mogło być coś przypadkowego i nieistotnego. Mogło to być również ostrzeżenie, że istnieje nierozwiązany problem w związku lub że nadszedł czas na zmianę. Ale to nie musi oznaczać, że dana osoba już nie jest zainteresowana swoim partnerem.

Jeśli chodzi o mity na temat niewierności najgorsze jest to, że mogą prowadzić do niepotrzebnego cierpienia. Oczywiście nikt nie cieszy się, że jego partner był niewierny. Ale zanim pozwolisz, aby Cię to dręczyło, musisz upewnić się, że rozumiesz, co naprawdę się stało.

2. Życie seksualne jest nieudane

Kiedy w grę w chodzi niewierność, często zdarza się, że ofiara traci poczucie pewności siebie. Czuje coś więcej niż tylko gniew i bezsilność. Jest to coś, czego nie może zmienić. To z kolei zasiewa ziarno wątpliwości co do własnej wartości i jakości życia ze swoim partnerem. “Czy to możliwe, że nie jestem wystarczająco dobry?”.

Jeden z mitów o niewierności mówi, że ludzie szukają nowych partnerów tylko wtedy, gdy życie seksualne z obecnym partnerem jest nieudane. To może być prawda, ale zazwyczaj tak nie jest. Niewierność jest raczej przypadkowa. Innymi słowy, niekoniecznie niesie ona z sobą głębokie przesłanie na temat związku.

Zmartwiony mężczyzna siedzący na łóżku.

Być może partner szuka czegoś nowego. A może po prostu pochlebia mu, że ktoś się nim zainteresował i pragnie tylko wzmocnić w sobie dobre samopoczucie. Możliwe też, że zatracił się w pragnieniu, by kogoś uwodzić. Jednocześnie wciąż czuje się całkowicie pewny swojej miłości i pragnie partnera. To kwestia niedojrzałości i samolubstwa z których nie potrafi zrezygnować.

3. Niewierność – nigdy nie powinieneś jej wybaczyć partnerowi

Kolejny mit o niewierności mówi, że w żadnym wypadku nie powinno się mu tego wybaczać. Takie postępowanie oznaczałoby utratę poczucia szacunku dla samego siebie. Po prostu doprowadziłoby do powtarzania w kółko podobnych zachowań. Ale nic z tego nie jest prawdą, a przynajmniej nie dla większości par.

Oczywiście nie powinieneś popierać niewierności. Ale nie ma też potrzeby doprowadzania jej do poziomu szekspirowskiej tragedii, bez żadnej drogi wyjścia. To, co powinieneś zrobić, to przyjrzeć się okolicznościom tego stanu i jeszcze bardziej skupić się na jakości Twojego związku.

Jedno jest pewne – niewierność będzie tylko tak duża, jak Twoje wyobrażenie na jej temat. Konsekwencje mają również związek z wieloma różnymi zmiennymi, w tym z własną reakcją na takie zachowanie.

Może to być coś, co wymaga uwagi, refleksji i dialogu, pozostawiając w Tobie głębokie rany, które będą potrzebowały długiego czasu, aby się uzdrowić. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że odgrywasz dużą rolę w tym, jak długo to będzie trwało i jak będzie wyglądać blizna.

Jedyne, co naprawdę ważne dla pary, to uczucia do siebie nawzajem i siła ich więzi. Nawet najszczęśliwsze pary mogą przechodzić przez czas kryzysu. Jako istoty ludzkie, wszyscy jesteśmy niejednoznaczni i sprzeczni. Zrozumienie tego i zaakceptowanie jest jedyną drogą do uświadomienia sobie, że życie nie jest czarno-białe i że musimy pozbyć się tych wszystkich okropnych mitów na temat niewierności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.