Cykl odpowiedzi seksualnej - jak wpływa na nasze życie intymne?

Cykl odpowiedzi seksualnej - jak wpływa na nasze życie intymne?
Alejandro Sanfeliciano

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alejandro Sanfeliciano.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jednym z najważniejszych aspektów życia dla większości ludzi jest seks. Jednak niewielu z nas rozumie tak naprawdę, jak funkcjonujemy na poziomie seksualnym. W tym celu ważne jest poznanie bardzo ważnego konceptu: cykl odpowiedzi seksualnej.

Masters i Johnson przeprowadzili pierwsze badania dotyczące ludzkiej reakcji seksualnej. Pomimo kontrowersji, jakie wzbudziły, są one obecnie bardzo ważne. Jednym z ich najważniejszych odkryć był cykl odpowiedzi seksualnej. Dzięki niemu wiemy, przez jakie etapy przechodzi nasze ciało w trakcie aktu seksualnego.

Ważne jest, aby wiedzieć, że każda osoba ma inną odpowiedź seksualną. Dlatego niektórzy ludzie wydają różne odgłosy, podczas gdy inni nie wydają z siebie praktycznie żadnego dźwięku. Niektórzy poruszają się intensywnie, podczas gdy inni ledno się ruszają. Jednak pomimo różnic, reakcja fizjologiczna organizmu w odpowiedzi na podniecenie seksualne jest identyczna.

Cykl odpowiedzi seksualnej – etapy

Teoria cyklu seksualnego pokazuje nam, że badani przechodzą przez 4 etapy odpowiedzi seksualnej: (a) podniecenie, (b) utrzymanie, (c) orgazm i (d) rozwiązanie. Fazy te zawsze występują w tej kolejności, zaczynając od podniecenia i kończąc na okresie rozwiązania. Pogłębmy ten temat.

przytulająca się para

Etap podniecenia seksualnego

Jest to początek zmian fizjologicznych, które sygnalizują odpowiedź organizmu na stymulację seksualną. Bodźce, które powodują początek cyklu, mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Główną funkcją tej fazy jest przygotowanie ciała do współżycia.

Zmiany fizjologiczne, które obserwujemy u kobiet są liczne. Dzięki kontroli układu przywspółczulnego pochwa się nawilża. Również górna część pochwy rozszerza się, aby ułatwić wprowadzenie członka. Powiększa się też łechtaczka i piersi dzięki skurczom naczyń krwionośnych.

Również u mężczyzn znajdujemy różne odpowiedzi fizjologiczne. Ze względu na działanie układu współczulnego i skurczu naczyń pojawia się erekcja wraz ze wzrostem napięcia moszny i uniesieniem jąder. Ponadto w odbytnicy pojawiają się regularne skurcze.

Pojawia się też szereg zmian wspólnych dla obu płci. Na przykład zaczerwienienie, zwiększone tętno i podwyższone ciśnienie krwi.

Etap utrzymania

Drugi etap to utrzymanie stanu podniecenia. Jest centralną i najszerszą częścią odpowiedzi seksualnej. Na tym etapie dochodzi do czynności seksualnych. Występuje znaczny wzrost napięcia seksualnego przy wysokim poziomie skurczu mięśni i naczyń krwionośnych. Funkcją tego etapu jest utrzymanie podniecenia seksualnego aż do kulminacji lub orgazmu.

Fizjologiczne zmiany, które możemy zaobserwować u kobiet w tej fazie to: skurcz ścian pochwy, łechtaczka wycofana do wewnątrz, powiększenie macicy i ciemnienie warg sromowych mniejszych. Zmiany te nazywane są przygotowaniem platformy orgazmicznej. Pojawiają się również mimowolne skurcze w odbytnicy, podobnie jak u mężczyzn w momencie podniecenia.

U mężczyzn penis osiąga maksymalny poziom wzwodu, jądra powiększają się do maksymalnych rozmiarów. Pojawia się również płyn preejakulacyjny na główce penisa, który ma funkcję oczyszczania kanałów nasiennych z zanieczyszczeń. Nadal występują skurcze w odbytnicy.

Ponadto, u obu płci nadal występuje zaczerwienienie, a tętno, ciśnienie krwi i częstotliwość oddechów rosną.

para całująca się

Etap orgazmu

Faza orgazmu lub kulminacji składa się z wysoce satysfakcjonującego rozładowania napięcia nerwowo-mięśniowego. Pojawia się mimowolnie i nagle, gdy stymulacja osiąga maksymalną intensywność. Zakłada zakończenie aktu seksualnego. Z psychologicznego punktu widzenia przyjemne doświadczenie służy jako wzmocnienie zachowania.

W przypadku kobiet platforma orgazmiczna kurczy się co 0,8 sekundy od 5 do 12 razy. Ponadto występują skurcze zwieracza odbytu i innych grup mięśniowych.

U mężczyzn skurcze cewki moczowej i mięśni dna miednicy powodują wytrysk płynu nasiennego. Ten wytrysk jest kontrolowany na poziomie nerwowym przez układ współczulny.

Równolegle u obu płci nadal rosną parametry z poprzednich etapów. Oznacza to, że tętno, ciśnienie krwi i częstotliwość oddechów nadal rosną.

Etap rozwiązania

Polega na stopniowym spadku napięcia seksualnego i stopniowym powrocie organizmu do stanu sprzed etapu podniecenia. Odwrócenie poprzednich procesów trwa zwykle od 15 do 30 minut.

Mężczyźni wchodzą w okres refrakcji, podczas którego bardzo trudno jest uzyskać ponowną erekcję i kolejny orgazm. Czas trwania tego okresu jest zmienny, mogą to być minuty lub godziny, i wzrasta wraz z wiekiem.

U kobiet nie występuje okres refrakcji. Dzięki temu mogą doświadczać wielokrotnych lub powtarzających się orgazmów w krótszym czasie. Inną różnicą w porównaniu z mężczyznami jest też to, że podczas gdy mężczyźni między sobą wykazują cykle podobne w czasie i aktywacji, kobiety wykazują większą zmienność: podczas gdy niektórym szybko udaje się osiągnąć orgazm, inne robią to bardzo powoli i w sposób progresywny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.