Emocje – najlepsze ćwiczenia służące radzeniu sobie z nimi

Emocje i mózg.

Emocje są podstawową częścią rozwoju ludzkich doświadczeń. Są naszym sposobem wyrażania się, a czasami bywają ważniejsze niż słowa.

Jeśli słowa zostaną wypowiedziane z odpowiednimi emocjami, ludzie prawdopodobnie w nie uwierzą. Kiedy wyrażamy coś przy pomocy emocji, zwykle stosujemy odpowiednią mimikę twarzy, tworzymy obrazy, metafory i przybieramy odpowiedni ton głosu.

Emocje pomagają nam zrozumieć i wyrazić znacznie więcej niż same słowa, ale tylko wtedy, gdy mają swoje oparcie w słowach. To jeden z powodów, dla których praca nad emocjami jest niezwykle ważna.

Biologiczna konstrukcja, która dowodzi naszym spektrum emocjonalnym, towarzyszy nam od ponad pięćdziesięciu tysięcy pokoleń. Tak na prawdę przyczyniła się do naszego przetrwania jako gatunku.

Każdy z nas ma w sobie zaprogramowane automatyczne reakcje lub biologiczne predyspozycje do działania. Ale to sytuacje, przez które przechodzimy w życiu, działają jak modele naszych odpowiedzi na bodźce emocjonalne. I właśnie to musimy przezwyciężyć, aby osiągnąć równowagę emocjonalną.

Jeśli zastanowimy się przez chwilę nad tym, jak ważne są nasze emocje, szybko przekonamy się, jaki wpływ wywierają na nasze życie. Wiele razy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Ważne jest, aby rozpoznać, w jaki sposób stan umysłu wpływa na nasze zachowanie oraz zrozumieć nasze umiejętności i słabe punkty. Możemy być zaskoczeni, jak mało wiemy o sobie.

“Ponieważ wszystko w życiu jest nieskończenie piękne, a każda chwila ma swoje niewysłowione emocje”

-Rafael Lasso de la Vega-

Czy nasze emocje nas kontrolują?

Kiedy jesteśmy emocjonalnie inteligentnymi osobami, pozwalamy aby rzeczy wpływały na nas, ale nie kontrolowały. Emocjonalna samokontrola pozwala nam przetwarzać nasze uczucia lub emocje, tak aby nie decydowały za nas.

Nie ma nic dziwnego w złości na naszego partnera, przyjaciół, rodzinę lub współpracowników. Ale jeśli bylibyśmy niewolnikami emocji, ciągle działalibyśmy nieodpowiedzialnie lub impulsywnie.

A później moglibyśmy tego żałować. Jeśli nie wiemy, skąd pochodzą nasze emocje i dlaczego ich doświadczamy, może to być bardzo mylące.Postacie z filmu rysunkowego.

Niektórzy mówią, że nic innego nie sprawia, że ​​czujemy się tak ludzcy jak właśnie nasze emocje. Bardzo ludzcy i bardzo zależni. Kiedy zalewa nas silne uczucie, może ono ogarnąć cały umysł.

Jeśli to uczucie jest niepożądane, istnieje tylko jeden szybki sposób na pozbycie się go z naszych umysłów. Na kolejną emocję, kolejna silniejsza emocja, niekompatybilna z tą, którą próbujemy zastąpić.

Kontrolowanie naszych emocji nie polega na racjonalnych zwycięstwach lub narzucaniu sobie czegoś. Nie oznacza również represji ani kontrolowania samych emocji.

Polega ono na dopasowaniu lub powiązaniu emocji z naszym rozumowaniem. Czyli na uzyskaniu równowagi pomiędzy różnymi procesami mentalnymi.

Ludzie wysoce inteligentni emocjonalnie wiedzą, że przetwarzanie i praca nad emocjami nie oznacza ich represjonowania. Ale wiedzą też, że kiedy jesteśmy z innymi ludźmi, musimy pamiętać, jak interpretują oni to, co próbujemy wyrazić. Równowaga jest kluczem do naszych interakcji.

Tak więc by nasze emocje nie przejęły nad nami kontroli, musimy jasno powiedzieć, że potrzeby ludzkie wykraczają daleko poza fizjologiczne, takie jak jedzenie czy woda. Istnieją też potrzeby emocjonalne.

Obserwowanie tego aspektu naszej własnej psychologii pomoże nam ulepszyć “diagnozy”, jakie podejmujemy w odniesieniu do możliwych konfliktów emocjonalnych.

To dlatego ludzie wysoce inteligentni emocjonalnie zastanawiają się nad tym, co czują. Zazwyczaj pozostają też konsekwentni we wnioskach, które osiągają dzięki tej refleksji.

“Sadzimy nasiona, które przynoszą naszemu życiu kwiaty, więc najlepiej usuń chwasty gniewu, chciwości, zazdrości i wątpliwości. Tak, aby spokój i obfitość mogły się objawić wszystkim”

-Dorothy Day”

Zastosowanie sztuki w celu zmierzenia się z emocjami

Sztuka, podobnie jak wszelkie niewerbalne wypowiedzi, zachęca do eksploracji, ekspresji i komunikacji rzeczy, których nie jesteśmy świadomi. Praca nad naszymi emocjami poprzez terapię sztuką poprawia jakość relacji międzyludzkich, ponieważ skupia się na czynniku emocjonalnym.

Ten czynnik jest niezbędny dla każdej ludzkiej istoty. Pomaga nam być bardziej świadomym mroczniejszych aspektów. W ten sposób ułatwia człowiekowi rozwój.

Niemożliwe jest, abyśmy byli racjonalnie lub liniowo świadomi wszystkich działań lub informacji, które nas otaczają. Na przykład, kiedy prowadzimy samochód większość naszej uwagi jest skierowana na główne zadanie patrzenia przed siebie i kontrolowania samochodu.

Ale jednocześnie, nieświadomie, słuchamy dźwięku silnika, zmieniamy biegi i myślimy o przeszłości i przyszłości.

Aby uprościć świadomą myśl, istnieją trzy podstawowe kreatywne mechanizmy organizowania informacji i doświadczeń.

Są to: filtrowanie, generalizacja i zniekształcanie. Mechanizmy te ograniczają informacje poprzez szeregowanie ich pod względem ważności, wykluczanie i podejmowanie decyzji. Stanowią podstawy uczenia się.

Mechanizmy organizujące informacje są podstawą do zrozumienia, skąd pochodzą nasze emocje. Jeśli tylko filtrujemy negatywne informacje na podstawie tego co nam się przydarza, mechanizmy te prawdopodobnie sprawią, że poczujemy niepokój.

Z drugiej strony, jeśli będziemy dokładniej filtrować i generować mniej uogólnień w sferze osobistej, łatwiej będzie nam odczuwać zdrowe emocje. Zarówno te negatywne, jak i pozytywne.Malowanie obrazu.

Dzięki sztuce możemy nadawać moc naszym niewerbalnym umiejętnościom komunikacyjnym. Sztuka może nam pomóc wyrazić i przekazać uczucia. Ułatwia to odzwierciedlenie, komunikację i ewentualnie zmianę zachowania.

Terapia sztuką wykorzystuje sztukę jako punkt terapeutyczny do poprawy warunków psychicznych. Szczególnie tych związanych z lękiem. Sztuka może być dla niego wspaniałym ujściem.

Ale oprócz terapeutycznego oddziaływania, terapia sztuką jest również techniką rozwoju osobistego. Pomaga nam w samopoznaniu i ekspresji emocjonalnej.

Tak więc nie ma potrzeby występowania żadnych zaburzeń psychicznych. Musisz tylko poczuć potrzebę poznania siebie poprzez sztukę i zacząć pracować nad swoimi emocjami.

Terapia sztuką trenuje i wzmacnia, pozwalając nam na:

  • Wyrażanie uczuć, o których trudno mówić, dzięki czemu stanowi punkt wyjścia do komunikacji.
  • Bardziej przystępnie się wyrażać.
  • Zwiększa naszą samoocenę i pewność siebie.

“Edukacja to umiejętność słuchania niemal wszystkiego, bez utraty temperamentu i pewności siebie”

-Robert Frost-

Jak poprawić naszą inteligencję emocjonalną?

Idea inteligencji emocjonalnej daje nam wgląd w to, jak można ją szkolić poprzez rutynowe zachowania. Jeśli inteligencja emocjonalna stanowi naszą zdolność do skutecznego przetwarzania i pracy poprzez nasze emocje, a my zmienimy sposób ich manifestacji, wykorzystamy to wyzwanie na dobre.

W przeciwieństwie do I.Q., który pozostaje prawie taki sam przez całe nasze życie, inteligencję emocjonalną możemy rozwijać przez cały czas. Możemy i powinniśmy nauczyć się ją rozwijać poprzez techniki jakie oferuje nam psychologia.

Przetwarzanie naszych emocji nie jest łatwym zadaniem. Ale chociaż bywa ciężkie, nie jest jednak niemożliwe. Aby poprawić naszą inteligencję emocjonalną i działać poprzez nasze emocje, musimy być gotowi na doświadczanie ich wszystkich.

Nie hamować żadnej z nich. Jeśli zignorujemy lub stłumimy nasze uczucia, zignorujemy ważne informacje, które mają ogromny wpływ na nasz sposób myślenia i zachowania.

Techniki rozwijania i ulepszania inteligencji emocjonalnej:

  • Obserwowanie reakcji emocjonalnych w ciągu dnia. Łatwo odrzucić uczucia, których doświadczamy z dnia na dzień. Ale poświęcenie czasu na rozpoznanie, jak się czujesz jest niezbędne dla inteligencji emocjonalnej.
  • Zwracaj uwagę na swoje ciało. Zamiast ignorować fizyczne przejawy emocji, zacznij ich słuchać. Nasze umysły i ciała nie są oddzielnymi bytami. Są bardzo blisko z sobą powiązane. Możesz podnieść swoją inteligencję emocjonalną, ucząc się interpretować sygnały, których używa twoje ciało, aby powiedzieć ci o swoich emocjach.
  • Nie oceniaj własnych emocji. Wszystkie nasze emocje są ważne, nawet te negatywne. Jeśli zaczniemy oceniać nasze emocje, powstrzymamy zdolność do pełnego odczuwania różnych rzeczy. To utrudni nam wykorzystywanie emocji w pozytywny sposób. Wszystkie nasze emocje są nowym elementem użytecznych informacji. Bez tego nie mielibyśmy pojęcia, jak właściwie zareagować.Mężczyzna-las, z którego głowy wylatują ptaki.
  • Otwartość idzie w parze z inteligencją emocjonalną. Zamknięty umysł wydaje się być wskaźnikiem niskiej inteligencji emocjonalnej. Kiedy nasze umysły otwierają się poprzez wewnętrzne zrozumienie i refleksję, łatwiej jest stawić czoła konfliktom w spokojny, pewny siebie sposób.
  • Obserwowanie wpływu, jaki wywierasz na innych ludzi. Aby zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną, zrozumienie emocji innych ludzi stanowi połowę sukcesu. Musimy również zrozumieć wpływ, jaki wywieramy na innych ludzi.
  • Obniżenie poziomu stresu poprzez podniesienie naszej inteligencji emocjonalnej. Stres jest szerokim terminem odnoszącymi się do lęku, który odczuwamy z powodu szerokiej gamy emocji. Stres wyzwala ogromną ilość innych zjawisk co może zmienić zwykły problem w duży. Jeśli będziemy mocno zestresowani, będzie nam ciężko zachowywać się tak, jak chcemy.
  • Bycie bardziej aktywnym słuchaczem i zwracanie uwagi na to, co mówią inni, pomoże nam zrozumieć ich uczucia. Kiedy jesteśmy w stanie wykorzystać te informacje do podejmowania decyzji i poprawy naszych relacji, nasza inteligencja emocjonalna jest zdrowa.

Inteligencja emocjonalna to coś więcej niż kontrolowanie uczuć i praca poprzez emocje. Oznacza także możliwość kontrolowania siebie.

“Moi przyjaciele to bohaterowie na całe życie, słodkie emocje, które zastępują okrutną rzeczywistość”

Miguel Abuelo

Bibliografia

Antunes, C. (2004). Juegos para estimular las inteligencias múltiples (Vol. 5). Narcea Ediciones.

Arteterapia, A. P., i para la Inclusión Social, E.A. (2016). Ser, narrar, imaginar. Experiencias Arteterapéuticas en intercición con menores y aportaciones desde la mirada interdisciplinar. Arteterapia, 11, 221-222.

Bassols, M. (2006). La arteterapia, un acompañamiento en la creación y la transformación. Arteterapia. Papeles de arteterapia y educación artística para la inclusión social, 1, 19-25.

Duncan, N. (2007). Trabajar con las Emociones en Arteterapia / Art Therapy i emocje. Arteterapia, 2, 39-49.

Fernández, E. R. (2007). Aplicaciones del Arteterapia en aula como medio de prevención para el desarrollo de la autoestima y el fomento de las relaciones sociales positivas: “Me siento vivo y convivo” / “Zastosowania terapii sztuką w szkole jako środek zapobiegawczy wykorzystujący artystyczne manifestacje dla rozwoju poczucia własnej wartości i wspierania pozytywnych relacji społecznych: “CZUJĘ SIĘ ŻYWY I WSPÓŁŻYWY”. Arteterapia, 2, 275-291.

Gardner, H. (1998). Ramy umysłu: teoria wielu inteligencji. Fontana Press

Goleman, D. (1995). Inteligencja emocjonalna: dlaczego może mieć większe znaczenie niż I.Q. Bantam Books.

Greenberg, L. (2000). Emociones: una guía interna. Ed. Descleé de Brouwer.

Terapia rozwiązywania problemów: Naukowa metoda podejmowania decyzji

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Antunes, C. (2004). Juegos para estimular las inteligencias múltiples (Vol. 5). Narcea Ediciones.
  • Arteterapia, A. P., & para la Inclusión Social, E. A. (2016). Ser, narrar, imaginar. Experiencias Arteterapéuticas en intervención con menores y aportaciones desde la mirada interdisciplinar. Arteterapia11, 221-222.
  • Bassols, M. (2006). La arteterapia, un acompañamiento en la creación y la transformación. Arteterapia. Papeles de arteterapia y educación artística para la inclusión social1, 19-25.
  • Duncan, N. (2007). Trabajar con las Emociones en Arteterapia/Art Therapy and emotions. Arteterapia2, 39-49.
  • Fernández, E. R. (2007). Aplicaciones del Arteterapia en aula como medio de prevención para el desarrollo de la autoestima y el fomento de las relaciones sociales positivas:” Me siento vivo y convivo”/” Art Therapy applications in the classroom as a preventive measure using artistic manifestations for the self esteem development and the fostering of positive social relationships:” I FEEL ALIVE AND CO LIVE”. Arteterapia2, 275-291.
  • Gardner, H. (1998). Inteligencias múltiples. Barcelona: Paidós.
  • Goleman, D. (1999). La práctica de la inteligencia emocional. Editorial Kairós.
  • Greenberg, L. (2000). Emociones: una guía interna. Ed. Descleé de Brouwer.
Scroll to Top