Emocje - to Ty wybierasz, które zwyciężą

Emocje - to Ty wybierasz, które zwyciężą

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2017

W środku nas ciągle toczy się walka emocjonalna. W każdej sytuacji czy okolicznościach życiowych możemy natężyć nasze emocje i skupić się na doświadczaniu gniewu, zazdrości, smutku czy arogancji. Możemy odczuć też szczęście, spokój, miłość, nadzieję, pokorę oraz szczodrość. Ale tylko Ty decydujesz, jakie emocje zwyciężą w tej bitwie.

Emocje objawiają się w sposób bardzo osobisty zmieniając wyraz naszej twarzy. Wpływają na naszą postawę oraz odzwierciedlają się w stanie psychicznym. Wybór, na których emocjach się skoncentrować, wpływa również na sposób, w jaki postrzegamy życie. Praktycznie na wszystko.

W zależności od tego, jak patrzymy na nasze istnienie, myślimy i się zachowujemy albo w sposób proaktywny, albo konfliktowy. Doświadczenie niektórych emocji częściej niż innych może wywrzeć odpowiedni wpływ na stan naszego umysłu i motywacji. Co ciekawe, wpływa również na nasz charakter i zachowanie.

Wybór pozytywnego sposobu traktowania rzeczy, które nam się przytrafiają, spowoduje fizjologiczne reakcje związane z produkcją pewnych hormonów, takich jak noradrenalina i serotonina.

Zdjęcie morza na dłoniach

Czy droga, którą wybierasz, zawsze jest dobra? Najważniejszą rzeczą jest podjąć decyzję nie kierując się sukcesem.

Mózg i nasze emocje

Eksperci z emocji, takie jak Klaus Scherer z Uniwersytetu Genewskiego i już zmarły Richard Lazarus, stwierdzili, że ważnym czynnikiem w modulowaniu emocji są myśli o tym, czego się doświadczamy.

Umiejętności i procesy umysłowe, takie jak uwaga, pamięć, rozumowanie i podejmowanie decyzji są bardzo ważne. Pozwalają nam świadomie tłumaczyć zdarzenia i decydować, w jaki sposób najlepiej zareagować na te sytuacje.

Duże znaczenie mają nasze zdolności poznawcze i zdolności do modulowania emocji. Wpływają na dokonanie nami właściwego wyboru, które emocje są najbardziej odpowiednie dla poszczególnych sytuacji.

Wtedy będziemy mogli eksperymentować z nimi. Emocjonalne modulowanie polega na szeregu strategii poznawczych pomagających kontrolować nasze emocje.

Eksperci znaleźli dowód na to, że możemy nauczyć nasz mózg modulować emocje. Klucz do tego równie dobrze może się znajdować w zdolności mózgu do zmian, w neuroplastyczności. Udowodniono, iż elastyczność tego narządu jest znacznie bardziej rozwinięta niż pierwotnie sądzono.

Emocje - smutna dziewczyna wśród liści

Nasze środowisko, jak też zachowanie, może wywołać reorganizację pewnych funkcji mózgu. Większość ludzi może nauczyć się zmieniania swoich emocji za pomocą pewnych technik oraz praktyk terapeutycznych.

Oznacza to, że jesteśmy w stanie wprowadzać głębokie zmiany. Zmiany na głębokości znacznie większej niż przewidywano jeszcze kilka lat temu. To ty wybierasz swoją drogę, wybierasz swoje przeznaczenie, i jeśli dokonujesz dobrego wyboru, będziesz szczęśliwy.

Sam wybrałeś jak się czuć

Jesteśmy ulepieni ze światła i ciemności. W każdym z nas toczy się walka, w której zwyciężają te emocje, których zdecydujesz się nakarmić. Wszyscy mamy życie, które jest pełne światła i cieni, wzlotów i upadków, jasności i ciemności.

Ale to wszystko jest właśnie tym, co nas tworzy. To, co akceptujemy i co zaprzeczamy, co mówimy na głos i co trzymamy w tajemnicy. Tylko po zaakceptowaniu tego prostego faktu możemy ruszyć drogą postępu. Nauczymy się kochać samych siebie i przewracać ciemne czasy na stronę światła.

Tylko z wewnętrznym światłem uda nam się zabłyszczeć w ciemności, oświetlić innych i zmienić emocje strachu, gniewu, zazdrości i arogancji w emocje miłości, nadziei, pokory, szczęścia i szczodrości, które pozostaną z nami w trakcie całego procesu tej transformacji.

Życie ciągle nam podrzuca szereg rozmaitych emocji. I umiejętność zarządzania nimi, a także rozwijanie uczuć pozytywnych ma fundamentalne znaczenie w tworzeniu strategii modulowania i samoświadomości emocjonalnej. To pozwoli nam rozwinąć pozytywny sposób patrzenia na życie i na samych siebie.

Nie bój się cieni, ponieważ tylko Ty możesz decydować co właściwie jest tą cienią. Nie patrz w ciemność, dostrzegaj światło.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.