Medytacja to sposób na zrelaksowany stan umysłu

Medytacja to sposób na zrelaksowany stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2017

Medytacja to sposób na połączenie się ze swoją duszą. Medytacja to ustalenie ważnego związku, który pomoże Ci uzyskać odpowiedzi pośród wzburzonych wód.

W pewnym momencie życia jedynym Twoim pragnieniem staje się wyłączenie dźwięku we własnej głowie i chęć życia w harmonii z głosem wewnętrznym, który został zaniedbany mając tyle do powiedzenia.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na medytację. Czasem zdarza się to przez zbieg okoliczności. Na przykład ktoś skarży się na ból pleców i lekarz zaleca jogę, która wprowadza tą osobę do tej starożytnej sztuki, mającej tyle różnych szkół myślenia i ciekawych podejść.

“Medytacja to poświęcanie chwili czasu na siebie, aby połączyć się ze sobą w intymny i wyjątkowy sposób.”

Także medytacja nabiera różnych znaczeń w zależności od kontekstu. Chociaż nie jest ściśle powiązana z jakąkolwiek religią, jest to duża część wielu systemów wiary. Ale odsuwając na bok aspekt duchowy, medytacja zawsze budziła duże psychologiczne zainteresowanie z różnych powodów i celów terapeutycznych.

Praktyka ta skupia się głównie na zdolności do “samoregulacji” umysłu i jego procesów, a tym samym na osiągnięciu równowagi pomiędzy myślami i emocjami.

To dość ciekawy proces i wymaga planowanych ćwiczeń w celu uzupełnienia strategii, ukierunkowanych na pewne problemy psychologiczne, takie jak stres, niepokój i depresja.

Medytacja

Medytacja przywróci Ci wewnętrzną równowagę

Dla wielu ludzi medytacja jest synonimem buddyzmu. Ale warto również pamiętać, że druidzi też używali tej techniki, aby połączyć się z naturą i boskością. W tym celu musieli pokonywać szereg przeszkód zwanych czterema smutkami: nostalgia, strata, zazdrość i trudności.

“Modląc się przemawiasz do najgłębszej części Ciebie samego, medytując znajdujesz odpowiedzi.”

Jeżeli posuniesz się trochę dalej w złożony i interesujący świat religii oraz duchowości, zdasz sobie sprawy, iż one trzymają się na tych samych filarach.

Mircea Eliade, znany filozof i historyk, powiedział kiedyś, że gdy ludzie po raz pierwszy podnoszą głowę i patrzą na gwiazdy są zaczarowani ich spokojną, niemal boską magią. Coś się ciągle wydarza gdzieś tam. Coś tak dalekie od trudności i potrzeb ludzkości.

Od czasu, gdy nauczyliśmy się wykorzystywać rozsądek, zawsze pragniemy znaleźć spokój, wewnętrzną równowagę, które pomogłyby nam osiągnąć bardziej intuicyjne zrozumienie wszystkich rzeczy.

Szerszą, barziej głęboką pogodę ducha, która mogłaby pzywołać naszą prawdziwą istotę, pozwolić nam lepiej poznać samych siebie i połączyć się z naszym środowiskiem w inny sposób.

Jeśli już myślisz o tym, pamiętaj, że to jest dość trudne do zrobienia dzisiaj. W tym świecie, gdzie działanie i stres triumfują, nieumyślnie osłabiają nas i całkowicie miażdżą nasze poczucie własnej wartości.

Drzewo nad jeziorem

Przestań być niewolnikiem zewnętrznych okoliczności

Nikt nie jest w stanie na 100% kontrolować to, co się dzieje wokół nich. Ale możesz wybrać sposób, w jako te okoliczności wpływają na Ciebie.

Wierzysz w to czy nie, wszyscy mamy do czynienia z wewnętrznymi demonami, które żyją gdieś tam, nawet jeśli ich nie widzisz. Są jak termity naszego umysłu i musimy nauczyć się, jak radzić sobie z nimi w sposób mądry i sprawny.

Te termity to:

 • Martwienie się.
 • Życie przeszłością.
 • Ocenianie innych.
 • Bycie zbyt krytycznym wobec siebie i innych.
 • Obwinianie się za wszystko, co się wydarza dookoła Ciebie.
 • Dramatyczne myśli.
 • Wątpliwość i niezdecydowanie.

Medytacja to kontemplacyjna podróż, która się zaczyna w momencie, gdy potrafisz zobaczyć te wszystkie kwestie. Ale zamiast patrzeć na nie z pogardą, potraktuj z pogodą ducha kogoś, kto mówi “Nie” ocenianiu i rozumie, że zmiana jest zawsze możliwa. 

Medytacja polega na owijaniu się szacunkiem i miłością, wyjaśnieniu swych celów i wzmacnianiu siebie spokojem oraz równowagą.

Wybierz swój rodzaj medytcaji i zadbaj o włany mózg

Nauka wyjaśniła, iż medytacja wywołuje pozytywne zmiany w strukturze mózgu. Na przykład kora mózgowa, związana z funkcją introspekcji i uwagą, staje się grubsza. W hipokampie i płacie czołowym, które odpowiadają za emocje i podejmowanie decyzji, rozwija się również więcej połączeń.

Aktywność mózgu do i po medytacji

Medytacja jest siebie warta, jeśli w nią wierzysz i potrzebujesz. Wystepuje wiele różnych rodzajów tej praktyki, więc możesz wybrać ten, który Ci najbardziej odpowiada:

 • Buddyjska.
 • Transcedentalna.
 • Vipassana.
 • Zazen.
 • Medytacja Kabałą.
 • Medytacja z mantrą.
 • Suficka.
 • Medytacja Dzgoczen.
 • Medytacja czakry.

Ale nie musisz tego robić jakimś konkretnym podejściem. Medytacja to praktyka, której możesz użyć w celu osiągnięcia stanu świadomości oraz relaksacji i korzystania z szeregu procesów poznawczych i psychologicznych.

Czasami jedyne, co musisz zrobić, by osiągnąć ten stan, to po prostu zwizualizować pozytywne obrazki w czasie, gdy umysłowo przemawiasz serię afirmacji odpowiadających Twoim potrzebom:

 • Mam absolutną wiarę w siebie.
 • Mogę swobodnie podejmować własne decyzje.
 • Słucham swojej intuicji.
 • Nic i nikt nie ma prawa zagrażać mojemu wewnętrznemu spokojowi.
 • Nie jestem mniejszy niż ktokolwiek, i nikt nie jest mniejszy ode mnie.
 • W końcu odważę się zainicjować zmianę i walczyć o własne szczęście.

Podsumowując, czasami w celu utrzymania bądź odzyskania swej witalności w niepewnych i trudnych czasach, musisz dokonać podróży wewnętrznej. Zamiast uciekać, lepiej znowu odnaleźć samego siebie. I aby to zrobić, nie ma nic lepszego niż medytacja.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.