Emily Dickinson – skrócona biografia enigmatycznej poetki

Jedną z najbardziej zagadkowych postaci w poezji amerykańskiej jest bez wątpienia Emily Dickinson. Oczywiste jest, że wielokrotnie przekraczała ona granice swojego pisania. Była też wyjątkową kobietą, której życie stało się przyczynkiem do powstania wielu legend.

Emily Dickinson

Emily Dickinson jest uważana za jedną z największych poetek wszech czasów. Dlatego też fakt, że za życia opublikowała tylko sześć w pełni udanych i ukończonych wierszy, jest naprawdę zaskakujący.

Była kobietą zagadkową do tego stopnia, że uczeni wciąż nie rozumieją wielu aspektów jej życia. Wciąż wokół Emily Dickinson trwa żywa debata i mnóstwo spekulacji.

Jedną z wielkich tajemnic związanych z tą poetką jest to, że napisała ona ponad 300 pełnych namiętności wierszy miłosnych… dla kogoś. Nikt nie wie, kim była ta wielka miłość, zwłaszcza że nigdy nie miała ona oficjalnego partnera. W rzeczywistości Emily Dickinson zmarła jako singielka i prawdopodobnie też dziewica.

„Jeśli przeczytam książkę i całe moje ciało stanie się tak zimne, że żaden ogień mnie nie ogrzeje, wiem, że to była poezja”.
– Emily Dickinson –

Ponadto nie jest jasne, czy niektóre z jej nawyków były dziwactwami, czy też cierpiała ona na poważniejszy problem o podłożu emocjonalnym. Oczywiste jest jednak to, że była ona niezwykłą poetką, która jest teraz porównywana do innych wielkich postaci, takich jak Edgar Allan Poe lub Walt Whitman.

Emily Dickinson i jej naprawdę szczęśliwe dzieciństwo

Jedną z najbardziej zagadkowych postaci w poezji amerykańskiej jest bez wątpienia Emily Dickinson. Oczywiste jest, że wielokrotnie przekraczała ona granice swojego pisania. Była też wyjątkową kobietą, której życie stało się przyczynkiem do powstania wielu legend.

Emily Dickinson urodziła się w bardzo uprzywilejowanej rodzinie w Nowej Anglii. Jej rodzina miała silne protestanckie i purytańskie tradycje, które głęboko wpłynęły na jej życie i poezję. Jednak nigdy nie zdefiniowała całkowicie swojego stylu. Czasami wydawała się klasyczną mistyczką. Innym razem wydawała się typową poganką.

Otwarta książka

Emily pojawiła się na tym świecie 10 grudnia 1830 r. w niewielkim miasteczku Amherst, w stanie Massachusetts. Jej ojciec, podobnie jak inni członkowie rodziny, był ważną postacią w sferach rządowych.

Jej rodzina otworzyła jedną z pierwszych szkół dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. W tamtej epoce naprawdę rzadko zdarzało się, aby kobiety otrzymywały w młodości formalne wykształcenie.

Przyszła poetka uczęszczała do tej właśnie szkoły podstawowej i nauczyła się także w niej podstaw nauk ścisłych. Emily Dickinson brała także lekcje gry na fortepianie od cioci i inne prywatne lekcje. Obejmowały one między innymi ogrodnictwo i zielarstwo, czyli zajęcia, które Emily uwielbiała do ostatniego dnia swego życia. Ponadto była też fanką astronomii.

Bardzo osobliwa młoda kobieta

Po ukończeniu szkoły podstawowej Emily Dickinson wyjechała na studia do seminarium dla młodych ludzi. Pobierała tam dodatkowe nauki, ale jej głównym celem była edukacja misjonarzy religijnych.

Nauczyciele zaproponowali jej, aby poświęciła się temu zajęciu, ale po długich przemyśleniach postanowiła tego nie robić. W ten sposób ukończyła tę szkołę jako „nienawrócona”.

Właściwie opuściła seminarium z powodu problemów zdrowotnych. Badacze jej życia wiedzą dziś, że była ona od najmłodszych lat fanką poezji i uwielbiała w związku z tym wymyślać różne historie dla swoich kolegów z klasy. Po opuszczeniu seminarium wróciła do domu rodziców i pozostała w nim przez resztę życia.

Portret Emily

Co najmniej dwóch mężczyzn wzbudziło w niej wielkie zainteresowanie. Jednym z nich był Benjamin Franklin Newton, bystry i inteligentny człowiek, który pojawił się w jej życiu, polecając jej nowe książki i schlebiając jej inteligencji.

Jednak ten być może potencjalny konkurent do jej ręki chorował na gruźlicę i być może z tego powodu trzymano Emily z daleka od niego. Newton zmarł zresztą niedługo później, co spowodowało u poetki wielki ból.

Drugim mężczyzną w jej życiu był Charles Wadsworth, pastor, który był również pianistą. Był on jednak żonaty i podobno oboje utrzymywali odpowiedni dystans, aby uniknąć „pokusy”. Nie jest to jednak do końca potwierdzona informacja. Emily podziwiała go w skrytości ducha, ale jej kontakty z Charlesem urwały się dość szybko po jego przeprowadzce w 1862 roku.

Ekscentryczność i geniusz poetki

Wielu biografów spekuluje, że swoje wiersze miłosne Emily Dickinson poświęciła tym właśnie mężczyznom. Jednak nieco bardziej prawdopodobną teorią jest to, że jej przedmiotem miłości była Susan Gilbert. Była ona przyjaciółką z dzieciństwa, a także żoną brata. To może wyjaśniać, dlaczego tyle tajemnic otacza jej relacje i uczucia.

Emily Dickinson nie tylko odmówiła opublikowania swoich prac, ale nawet odmówiła udostępnienia ich swoim najbliższym. W rezultacie tylko sześć z jej 1800 wierszy zostało opublikowanych za życia poetki.

Ostatnie 15 lat życia Emily spędziła w odosobnieniu. Najpierw w domu rodziców, a potem już tylko w swoim pokoju. Przyzwyczaiła się również nosić wyłącznie białe ubrania.

W tym czasie wychodziła na zewnątrz tylko na krótkie chwile, aby zająć się swoim ogrodem, spędzając resztę dnia w odosobnieniu. Zmarła na problemy z nerkami 15 maja 1886 r.

Jej młodsza siostra i wierna wielbicielka, Vinnie, znalazła po jej śmierci aż 40 tomów wierszy zapisanych w zeszytach, które Emily skrzętnie ukryła w swoim pokoju. To właśnie Vinnie jest osobą, której zawdzięczamy udostępnienie tych niezwykłych dzieł całemu światu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Chávez, F. E. (2007). El silencio de Dickinson. Lectora: revista de dones i textualitat, (13), 61-68.

Scroll to Top