Przyjaźń z samym sobą: jak rozwijać tę wyjątkową relację

Przyjaźń z samym sobą: jak rozwijać tę wyjątkową relację
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Nie ma nic lepszego niż prawdziwa przyjaźń z samym sobą. Odkryj powody, dla których warto dbać o tę wyjątkową relację!

Przyjaźń z samym sobą to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić. Jest tak, ponieważ osoba, która powinna Cię kochać i chronić Cię najbardziej ze wszystkich, to Ty. Bez względu na wszystko, jesteś jedyną osobą, która będzie z Tobą w najcięższych chwilach Twojego życia.

W naszym świecie niewiele jest tak wspaniałych rzeczy jak przyjaźń. Jeśli zostaniesz swoim najlepszym przyjacielem, staniesz się najszczęśliwszą osobą w historii.

Utrzymywanie pokojowych stosunków z samym sobą jest jedną z najlepszych rzeczy, jakich może doświadczyć człowiek. W dzisiejszych czasach tysiące praktyk, religii i substancji uzależniających obiecuje szczęście i wewnętrzny spokój. Jednak nie mogą się one równać z tym, co daje przyjaźń z samym sobą i bycie dla siebie własnym źródłem nieskończonej satysfakcji.

Co się dzieje, gdy rozwijasz przyjaźń z samym sobą

Kiedyś Hal Hershfield, psycholog i profesor z Uniwersytetu w Kalifornii, zapytał osoby obecne na konferencji, kto jest ich największym wrogiem. Niestety większość publiczności opowiedziała, że oni sami.

Mając to na uwadze, organizacja non-profit KidsHealth napisała artykuł zatytułowany „Understanding Your Emotions” („Zrozumieć emocje”). Zamieściła w nim stwierdzenie co robić, aby radzić sobie z negatywnymi emocjami. Otóż, najlepiej jest zidentyfikować i opisać je słowami, aby znacznie zmniejszyć ich szkodliwy wpływ.

To stwierdzenie jest najbardziej nam znane jako świadomość emocjonalna. Jest to umiejętność, która pozwala nam prowadzić mniej wrogie życie towarzyskie z samym sobą.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż świadomość, że będziesz w stanie ustanowić szczere relacje z samym sobą. I to bez względu na Twoje wady czy błędy, które popełniasz. W rzeczywistości uczciwa rozmowa z samym sobą to rzadkość. Patrzenie sobie w oczy i nieokłamywanie siebie oraz odwaga, by powiedzieć, co naprawdę się czuje, nie jest łatwe. Szczególnie jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni, żeby to robić.

Jeśli odnosisz się do siebie szczerze i w spokojny i wyrozumiały sposób, możesz znaleźć idealną równowagę między swoimi myślami, uczuciami i działaniami. Spójność z tym, co myślisz i czujesz, pomoże Ci osiągnąć wewnętrzny spokój.

Serce i jego odbicie w lustrze

Niektórzy po prostu nie wiedzą, dlaczego dzień w dzień są tak niezadowoleni. Mają wszystko, łącznie z materialnymi rzeczami i uczuciem, ale nie utrzymują pokojowej relacji z samym sobą. Tymczasem ta otwarta i pełna zrozumienia relacja pomaga nawiązać szczerą i prawdziwą przyjaźń z samym sobą. Wtedy wszystko inne płynie jak rzeka.

Rozwijanie przyjaźni z samym sobą nie jest łatwe i nie da się osiągnąć tego z dnia na dzień. Jak wszystkie dobre rzeczy w życiu, wymaga to wysiłku i długoterminowego planowania.

Warto jednak zauważyć, że niektórym ludziom przyjaźń z samym sobą przychodzi łatwiej. Rozumieją oni, że utrzymywanie pokojowych relacji z samym sobą jest jedynym sposobem na pokonanie barier nienawiści, niechęci i niezadowolenia.

Rozwijanie przyjaźni z samym sobą pozwala kochać innych ludzi

Warto wspomnieć, że rozwijanie przyjaźni z samym sobą nie oznacza życia w izolacji. Jest to raczej możliwość pokochania innych tak samo jak siebie. Kiedy pozostajesz w harmonii ze sobą, kochanie osób wokół Ciebie staje się o wiele łatwiejsze.

Naucz się akceptować i kochać siebie. Jeśli tego nie zrobisz, bardzo trudno będzie wszystkim innym zająć miejsce Twojego prawdziwego przyjaciela. Kiedy kochasz siebie i innych wokół siebie, wszystko jest łatwiejsze do zrozumienia i przejścia.

Kobieta na słonecznej łące jest spokojna

Szacunek do własnych uczuć i myśli, które pojawiają się w różnych sytuacjach, jest bardzo ważny. Przyjaźń z samym sobą zapewnia dobre samopoczucie mimo wszelkich możliwych problemów. Życie jest piękne, gdy doświadczasz wewnętrznej miłości i spokoju!

Czy zostaniesz swoim najlepszym przyjacielem?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.