Przyjaźń z samym sobą: jak rozwijać tę wyjątkową relację

Przyjaźń z samym sobą: jak rozwijać tę wyjątkową relację
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Nie ma nic lepszego niż prawdziwa przyjaźń z samym sobą. Odkryj powody, dla których warto dbać o tę wyjątkową relację!

Przyjaźń z samym sobą to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić. Jest tak, ponieważ osoba, która powinna Cię kochać i chronić Cię najbardziej ze wszystkich, to Ty. Bez względu na wszystko, jesteś jedyną osobą, która będzie z Tobą w najcięższych chwilach Twojego życia.

W naszym świecie niewiele jest tak wspaniałych rzeczy jak przyjaźń. Jeśli zostaniesz swoim najlepszym przyjacielem, staniesz się najszczęśliwszą osobą w historii.

Utrzymywanie pokojowych stosunków z samym sobą jest jedną z najlepszych rzeczy, jakich może doświadczyć człowiek. W dzisiejszych czasach tysiące praktyk, religii i substancji uzależniających obiecuje szczęście i wewnętrzny spokój. Jednak nie mogą się one równać z tym, co daje przyjaźń z samym sobą i bycie dla siebie własnym źródłem nieskończonej satysfakcji.

Co się dzieje, gdy rozwijasz przyjaźń z samym sobą

Kiedyś Hal Hershfield, psycholog i profesor z Uniwersytetu w Kalifornii, zapytał osoby obecne na konferencji, kto jest ich największym wrogiem. Niestety większość publiczności opowiedziała, że oni sami.

Mając to na uwadze, organizacja non-profit KidsHealth napisała artykuł zatytułowany „Understanding Your Emotions” („Zrozumieć emocje”). Zamieściła w nim stwierdzenie co robić, aby radzić sobie z negatywnymi emocjami. Otóż, najlepiej jest zidentyfikować i opisać je słowami, aby znacznie zmniejszyć ich szkodliwy wpływ.

To stwierdzenie jest najbardziej nam znane jako świadomość emocjonalna. Jest to umiejętność, która pozwala nam prowadzić mniej wrogie życie towarzyskie z samym sobą.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż świadomość, że będziesz w stanie ustanowić szczere relacje z samym sobą. I to bez względu na Twoje wady czy błędy, które popełniasz. W rzeczywistości uczciwa rozmowa z samym sobą to rzadkość. Patrzenie sobie w oczy i nieokłamywanie siebie oraz odwaga, by powiedzieć, co naprawdę się czuje, nie jest łatwe. Szczególnie jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni, żeby to robić.

Jeśli odnosisz się do siebie szczerze i w spokojny i wyrozumiały sposób, możesz znaleźć idealną równowagę między swoimi myślami, uczuciami i działaniami. Spójność z tym, co myślisz i czujesz, pomoże Ci osiągnąć wewnętrzny spokój.

Serce i jego odbicie w lustrze

Niektórzy po prostu nie wiedzą, dlaczego dzień w dzień są tak niezadowoleni. Mają wszystko, łącznie z materialnymi rzeczami i uczuciem, ale nie utrzymują pokojowej relacji z samym sobą. Tymczasem ta otwarta i pełna zrozumienia relacja pomaga nawiązać szczerą i prawdziwą przyjaźń z samym sobą. Wtedy wszystko inne płynie jak rzeka.

Rozwijanie przyjaźni z samym sobą nie jest łatwe i nie da się osiągnąć tego z dnia na dzień. Jak wszystkie dobre rzeczy w życiu, wymaga to wysiłku i długoterminowego planowania.

Warto jednak zauważyć, że niektórym ludziom przyjaźń z samym sobą przychodzi łatwiej. Rozumieją oni, że utrzymywanie pokojowych relacji z samym sobą jest jedynym sposobem na pokonanie barier nienawiści, niechęci i niezadowolenia.

Rozwijanie przyjaźni z samym sobą pozwala kochać innych ludzi

Warto wspomnieć, że rozwijanie przyjaźni z samym sobą nie oznacza życia w izolacji. Jest to raczej możliwość pokochania innych tak samo jak siebie. Kiedy pozostajesz w harmonii ze sobą, kochanie osób wokół Ciebie staje się o wiele łatwiejsze.

Naucz się akceptować i kochać siebie. Jeśli tego nie zrobisz, bardzo trudno będzie wszystkim innym zająć miejsce Twojego prawdziwego przyjaciela. Kiedy kochasz siebie i innych wokół siebie, wszystko jest łatwiejsze do zrozumienia i przejścia.

Kobieta na słonecznej łące jest spokojna

Szacunek do własnych uczuć i myśli, które pojawiają się w różnych sytuacjach, jest bardzo ważny. Przyjaźń z samym sobą zapewnia dobre samopoczucie mimo wszelkich możliwych problemów. Życie jest piękne, gdy doświadczasz wewnętrznej miłości i spokoju!

Czy zostaniesz swoim najlepszym przyjacielem?

To może Cię zainteresować ...
Aby móc pokochać innych, musisz najpierw polubić siebie
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Aby móc pokochać innych, musisz najpierw polubić siebie

Jeśli nie jesteśmy w stanie pokochać samych siebie, ciężko będzie utrzymywać zdrowe związki, bo nie da się zaoferować innym coś, czego sam nie posi...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.