Mario Benedetti i 7 najlepszych cytatów o miłości

Mario Benedetti i 7 najlepszych cytatów o miłości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Mario Benedetti i jego cytaty o miłości są nadal darem dla serca, hołdem dla wspaniałych utworów, które ten urugwajski pisarz i poeta zostawił nam dzięki swojej ciężkiej pracy, pełnej wartości i społecznego zaangażowania. Nie brakuje także tych, którzy twierdzą, że nikt tak bardzo nie zachęcał do miłości jak on, że jego wiersze to są niczym ody do tego złożonego wszechświata, jakim jest miłość.

Można powiedzieć, i na pewno się nie pomylimy, że jest to niewątpliwie najbardziej uniwersalny temat w świecie literatury, a zwłaszcza w poezji. Wergiliusz powiedział, że miłość jest podbojem wszystkich rzeczy, i to w naszych rękach pozostaje nadanie jej wartości, na jaką zasługuje, ustępując jej miejsca i otwierając przejścia. Coś, co Mario Benedetti osiągnął dzięki swojej pracy, to przypomnieć nam o jej trudnościach, o smakach tej podróży tak pełnej przeszkód, o tych miłościach, które bolą, a nawet unicestwiają kochanków.

Należy pamiętać, że te odważne dzieła Benedettiego karmiły się jednakowo cierpieniem i nadzieją. Benedetti zawsze przejmował się problemami społecznymi swojego kraju, nigdy nie zaniedbywał tej romantycznej części swojej osobowości, części, w której miłość dawała życie, ale mogła też odbierać wszelką nadzieję i unicestwiać.

Dlatego zanurzanie się w zwrotach miłosnych Mario Benedettiego i w muzyce jego wersetów jest sposobem na poruszanie się w tej realistycznej miłości, w miłości bardzo podobnej do tej, którą każdy z nas przeżył lub przeżywa. Miłości autentycznej. Bendetti, podobnie jak wcześniej William Wordsworth, dał bardzo cenny krok w tym temacie. Obydwaj stworzyli ten rodzaj intensywnego, żywego romantyzmu, w którym często pojawiały się bardzo złożone rozczarowania.

figury z sercem

Mario Benedetti i jego cytaty o miłości

W jego książkach “Biografia, by odnaleźć samego siebie”, “Skrzynka pocztowa czasu” lub “Miłość, kobiety i życie” możemy odnaleźć wiele z tych wierszy i zwrotów miłosnych Bendettiego, dzięki którym nadal możemy się ekscytować, ucząc się z nich i ciesząc tymi słodko-gorzkimi przeżyciami, które zawsze możemy znaleźć w związkach.

Zobaczmy poniżej niektóre ze wspaniałych cytatów tego urugwajskiego pisarza.

1. Poza skórą

“Ktoś, kto sprawi, że ​​czujesz rzeczy bez dotykania cię, jest godny podziwu”

Najgłębsze odczucia, te, które pozostają na zawsze w prywatnych zakątkach naszego istnienia, nie pojawiają się przez prosty kontakt ze skórą.

Ktokolwiek sprawia, że ​​odczuwamy najbardziej wysublimowane emocje jedynie dzięki swojej obecności, zręcznymi słowami i spojrzeniem, jest magiem. Ktoś z magią i wystarczająco ważny, by zasłużyć na nasze serce.

2. Miłość i jej uprzywilejowane miejsce w naszej pamięci

“Pięć minut wystarczy, by wyśnić całe życie, więc czas jest pojęciem względnym”

Istnieją momenty z naszego życia, które zostają wyryte na zawsze w naszych wspomnieniach. Wykonane są ze wspaniałego stopu, z tego materiału, w którym zapisane są najważniejsze wspomnienia, jak te, które powstają dzięki miłości, lub z pożądania, które miało przeistoczyć się w coś poważniejszego, ale z jakiegoś powodu tak się nie stało.

Ponieważ czy tego chcemy czy nie, pojawiły się w naszym życiu związki, które dawały nam chwilkę krótkiego, ale intensywnego szczęścia, ulotne momenty, które zapisują się w naszym sercu i trwają, niczym perfumy, które otwieramy od czasu do czasu by znowu poczuć ich zapach.

para patrząca sobie w oczy

3. Każda chwila jest ważna i niepowtarzalna

“Miłość nie jest powtarzaniem. Każdy akt miłości to cykl sam w sobie, zamknięta orbita w swoim własnym rytuale”

Każdy krok, każdy dzień, każde wydarzenie, które przeżywamy w naszych związkach, jest darem, który powinniśmy docenić. Wymaga to przemyślenia, troski i uwagi.

Każde wspólne przeżycie jest częścią tego rytuału, w którym znajdujemy wyłączne poczucie naszego zaangażowania w związek. Dlatego każdy, kto uważa, że ​​każdy związek jest taki sam jak poprzedni lub że “kocham cię” wystarczy, aby uważać kogoś za pewnik, jest w błędzie.

4. Miłość jest projektem, iluzją, o którą należy dbać każdego dnia

“Jeśli serce jest znudzone kochaniem, jest czegoś warte?”

Jest to kolejny z tych najbardziej znanych cytatów miłosnych autorstwa Mario Benedetti. Serce, które zaczyna bić w rytmie monotonii, które nie ma już chęci do życia i które znalazło się w tej rutynie neutralnych smaków, przymusowych zobowiązań i pocałunków bez namiętności, jest bezużyteczne, nieważne… nie daje szczęścia.

5. Miłość bezwarunkowa

“Wiem, że będę cię kochać bez pytań. Wiem, że mnie pokochasz bez odpowiedzi”

Miłość jest tym, czym jest, oddaniem się drugiej i akceptacja siebie takimi, jakimi jesteśmy, gdzie przeszłość się rozmazuje, by stworzyć nową teraźniejszość, bez pytań i odpowiedzi. Po prostu czysta kartka, gdzie stworzymy nową historię, tą naszą.

para trzymająca się za serce

6. Miłość jest dla odważnych

“Za każdym razem, kiedy się zakochasz, nikomu nic nie wyjaśniaj, pozwól miłości przejąć kontrolę bez wchodzenia w szczegóły”

Miłość często wymaga od nas byśmy podjęli ryzyko i dali się ponieść, byśmy odłożyli na bok powściągliwość, lęk, wątpliwości. Jest to kolejny z miłosnych cytatów Mario Benedetti, w którym zachęca nas do bycia panami naszego życia: po co tłumaczyć komukolwiek, co się z nami dzieje? Kogo obchodzi do kogo należy nasze serce?

Musimy być odważni, musimy dać się ponieść.

7. Szczęście dzisiaj to wspomnienia jutro

“Nikt nas nie ostrzegł, że tęsknota jest kosztem pięknych wspomnień”

Tęsknota za kimś nie jest niczym złym. Tęsknota za dawnym szczęściem jest częścią życia, oznacza, że przeżyliśmy piękne chwile, mogliśmy kochać i być kochanymi. Zbudowaliśmy te chwile, które teraz są spuścizną i jest także częścią tego, kim jesteśmy.

Rezygnacja z tego nie ma sensu, więc nawet jeśli boli, nawet jeśli tęskni się za kimś, kogo już z nami nie ma, nie bój się zaakceptować przeszłości i zrozum, że wszystko było tego warte, jeśli sprawiło, że byliśmy szczęśliwi.

gif para

Podsumowując, choć zbiór cytatów o miłości Mario Bendettiego jest dużo obszerniejszy, te które wybraliśmy to jedynie mała próbka. Drobna część tej pracy, do której zawsze możemy powrócić, by zachwyciła nas tekstami, opowieściami i wierszami niezapomnianego pisarza. Warto.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benedetti, M. (2012). Biografía para encontrarme. Penguin Random House.
  • Benedetti, M. (2010). Buzón de tiempo. Penguin Random House.
  • Benedetti, M. (2009). El amor, las mujeres y la vida. Alfaguarra.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.