E-sport: czy wiesz, na czym tak naprawdę polega jego fenomen?

E-sport to nie tylko dzieci grające na komputerze

Istnieje wiele elementów życia codziennego, które wkroczyły w świat wirtualny w tej samej formie, co w świecie realnym lub szukając nowych form. Dzisiaj rozmawiamy o jednym z tych zjawisk, jakim jest e-sport. Lub o tym, jak sieć ukształtowała nowe formy konkursów i zawodów, które mają dzisiaj tysiące fanów.

Psychologia, na jakiej opiera się e-sport jest koncepcją, którą będzie coraz częściej pojawiać się w naszym życiu. Każdego roku sport elektroniczny zyskuje na popularności, dlatego nikogo nie dziwi, że mówi się o nim w prasie i telewizji. Na międzynarodowych turniejach pojawiają się miliony fanów, którzy stają się też doskonałą publicznością dla prezentacji nowych produktów.

Skupimy się na dwóch pytaniach związanych z tym zjawiskiem. Jakie umiejętności powinien mieć dobry gracz i jak powinien się zachowywać? Dlaczego te gry są tak atrakcyjne dla młodych pokoleń?

Przyjrzyjmy się głównym cechom tego zjawiska przy użyciu psychologii. Postęp technologii jest tak wielki, że obecnie gry wideo mogą być problemem, ale także bardzo cennym narzędziem w leczeniu.

E-sport: rozwój gier komputerowych

E-sport nie jest zjawiskiem, które wymyka się globalizacji. Gry wideo znacznie poszerzyły grono klientów. 

Chłopiec grający na komputerze

Wielu rodziców nigdy nie przestało grać, wiele dzieci zaczyna grać teraz, a pokolenia pośrednie opóźniają ten pokoleniowy skok. Obecnie trudno sobie wyobrazić, że wszystko zaczęło się w latach 70-tych, kiedy ludzie spotykali się, by grać w Pac-Mana lub Spacewar.

Internetowa rewolucja

Możliwość używania Internetu i grania online z innymi użytkownikami zrewolucjonizowała rynek w latach 90-tych. Najważniejsi producenci, tacy jak Nintendo czy Sony zostali wciągnięci w ciągłą walkę o zdominowanie sprzedaży.

W tym czasie pojawiła się również potrzeba zrozumienia wymagań użytkowników. Tutaj zaczęto opracowywać podstawy psychologii e-sportu.

Profesjonalizacja e-sportu

Boom jest tak wielki, że wielu graczy traktuje go jako pracę. Obecnie turnieje mają znaczenie międzynarodowe. Masowe turnieje, które narodziły się w Japonii i Korei Południowej rozprzestrzeniły się na cały świat.

Rynek i sponsorzy pozwalają wielu osobom traktować e-sport jako pracę. Możemy podzielić je na różne kategorie:

  • Gry strategiczne odbywające się w czasie rzeczywistym: zazwyczaj są to gry oparte na prawdziwych sportach. Przykładem są turnieje piłkarskie FIFA.
  • Strzelanie w pierwszej osobie: Symulatory wojen i misji z bronią. Najlepszym przykładem jest znana gra „Counter Strike”.
  • Wieloosobowa bitwa w arenie online: Najbardziej popularny tryb, postacie walczą na arenach utrzymanych w stylu fantasy. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest „League of Legends”.

Dlaczego e-sport jest tak popularny?

Śledzenie gameplayów (oglądanie filmów osób grających) jest bardzo popularne na platformach takich jak YouTube, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Dlaczego ta praktyka stała się tak popularna? Psychologia przedstawia następujące powody:

  • Estetyka. Sztuka dobrej gry. Zawodowi gracze zapewniają atrakcyjny i bliski przekaz gry.
  • Dramatyczność. Oglądanie innej osoby podczas gry generuje oczekiwanie. To uczucie rośnie, gdy pojawia się rywalizacja między dwoma lub więcej graczami.
  • Ucieczka od rzeczywistości. Podobnie jak inne środki rozrywki daje nam ona możliwość ucieczki od rzeczywistości.
  • Uczucie przynależności. Fani piłki nożnej identyfikują się jako kibice, zwolennicy e-sportu identyfikują się jako „gracze”. Oznacza to, że zwolennicy e-sportów również identyfikują się z graczem lub drużyną, podobnie jak kibice.

E-sport i psychologia

Gry wideo są obecnie używane z różnych powodów. W szkoleniach pilotażowych, leczeniu w przypadku wykrycia ADHD i także edukacji stając się narzędziem do nauki.

Wiele badań potwierdza, że gry wideo rozwijają zdolności poznawcze. Jednak ich rosnąca złożoność wymaga również następujących umiejętności.

Główne umiejętności psychologiczne niezbędne w e-sporcie

Psychologiczne podejście do e-sportów wskazuje, że istnieją różne „wymagania”, aby być dobrym graczem. Umiejętności poznawcze są rozumiane jako funkcje wykonawcze mózgu w czasie wysokiego zapotrzebowania. Zobaczmy niektóre z najczęściej używanych w e-sportach.

E-sport - sala gier

  • Skupienie: wymagany jest wysoki poziom ciągłego skupienia. Gracze muszą zwracać uwagę na każdy szczegół na ekranie podczas gry, która może trwać wiele godzin.
  • Planowanie: jest to podstawowa zdolność, ponieważ strategia jest filarem e-sportu. Wymaga dużej zdolności integracji największej ilości bodźców i opracowania odpowiedniej odpowiedzi.
  • Stymulowanie pamięci: ta umiejętność polega na wykorzystaniu wszystkich zasobów poznawczych w danym zadaniu. Połączenie między aktualnymi bodźcami a tymi przechowywanymi w pamięci ma zasadnicze znaczenie.
  • Kontrola: cecha, która odnosi się do zdolności kontrolowania impulsów i skupienia uwagi do celu. Istotnym aspektem gry jest nie zwracanie uwagi na rozproszenia, które mogą się pojawić.

Czego szukają sponsorzy?

Wysokie wymagania użytkowników i rozwój zasobów technologicznych powodują ciągłe zmiany w dziedzinie e-sportu. Zmiany te nie umykają analizie psychologicznej i obecnie podążają w określonym kierunku. Dlatego też zarówno gracze, jak i widzowie szukają określonych cech.

  • Zanurzenie. Im większe poczucie bycia „wewnątrz” gry, tym bardziej będzie ona atrakcyjna.
  • Konkurencyjność. Producenci oferują coraz to lepsze scenariusze i warunki niż konkurencja.
  • Historia. Zazwyczaj mają skomplikowaną fabułę, która pomaga w zatraceniu się w grze.
  • Realizm i fantazja. Grafika jest bardzo ważnym aspektem, który nadaje grom pewien stopień realności. Ponadto realizm uzupełniają historie i scenariusze wypełnione fantazją budzącą ciekawość.

Przemysł, w którym nie brakuje problemów

Organizacje e-sportowe zmagają się z problemami, które zwykle widzimy w innych dziedzinach sportowych i które obecnie zagrażają tej modalności. Wśród nich znajdujemy rozpowszechnienie narkotyków i medykamentów, aby poprawić uwagę lub wyniki graczy. Inne problemy to stereotypy dotyczące płci w tej branży oraz możliwe uzależnienia, które mogą pojawiać się u najmłodszych.

Podsumowując, psychologia jest dyscypliną coraz bardziej powiązaną z e-sportem. Tym samym przedstawia cechy, które mogą wyjaśnić popularność tego zjawiska. Niektórzy badacze podważają sportowy charakter tej dziedziny, jednak nie można zaprzeczyć, że by stać się profesjonalistą niezbędna jest seria umiejętności poznawczych. Ponadto badanie psychologiczne tej dziedziny pomaga wykryć komplikacje i możliwe zastosowania terapeutyczne.

Scroll to Top