Temat miłości jest zawsze na czasie. W sposób mistrzowski przedstawia się go w pewnym filmie.
Adele jest nastolatką, która chce znaleźć swoje miejsce na świecie. Przechodząc przez okres dojrzewania i charakterystycznych dla tego etapu porywów poznaje Emmę i popada w nieznaną jej dotąd fascynację. W ten sposób odkrywa swoją pierwszą miłość.
Wraz z nią pojawiają się pierwsze pocałunki, namiętność, pieszczoty. Zaangażowanie, koegzystencja. Ale z czasem pojawiają się także pierwsze kłótnie i walki. Nuda rutyny i pierwsze komplikacje. Dopóki nie nadejdzie to co było nie do uniknięcia: utrata pierwszej miłości.
Film opowiada o dwóch stronach miłości jednocześnie. W bardzo realny sposób, tak prawdziwy jak sposób jedzenia spaghetti przez Adele. Poza byciem filmem mówiącym o uświadamianiu sobie różnorodności seksualnej, jest także pieśnią poświęconą romansowi w każdej z jego odsłon. Uniwersalna miłość, zdolna do najlepszych i najgorszych rzeczy w życiu.
Miłość jako motor napędzający nasze życie, jako zastrzyk energii oraz niekończące się źródło emocji i działań. Podczas oglądania filmu możesz poczuć miłość w jej najczystszej postaci, niemalże poczuć jej zapach.
Emocje wyskakują z ekranu i wpadają nam prosto w oczy, dzięki czemu jesteśmy w stanie poczuć i przypomnieć sobie naszą pierwszą miłość. Przeżyć ponownie, na dobre lub na złe, te uśpione, a może nawet zapomniane emocje.
Główni bohaterowie
Obie aktorki są bardzo majestatyczne i wiarygodne przez cały czas. Ich włosy, sposób, w jaki patrzą na siebie, ich gesty. Obie postacie grają tak fantastycznie, że czasami czujesz się tak, jakbyś szpiegował ich prawdziwe życie. Jak ktoś, kto patrzy na życie przez wizjer.
Z jednej strony jest młoda Adele uczesana w kucyk, lubiącą improwizację i niechlujna. Jest bardzo niedoświadczona – emocjonalna, namiętna, twarda, zmysłowa, niepewna i silna w tym samym stopniu. Z drugiej strony mamy Emmę, z jej krótkimi niebieskimi włosami, które zdają się mówić o kreatywności, oryginalności, intelektualnym i kulturalnym życiu, chłodzie, analizie, spokoju i spójności.
Te dwie połówki zetrą się z sobą. Będą przez chwilę połączone, farbując wszystko na niebiesko, dopóki ponownie się nie rozdzielą. Rozstanie pozostawi w życiu każdej z nich z ślad na zawsze i pociągnie za sobą pewne konsekwencje.
Różne rodzaje miłości. Czym ona jest?
“Miłość jest jedną z najbardziej intensywnych emocji. Ludzie mogą dla niej kłamać, oszukiwać, a nawet zabijać , pragnąc śmierci, gdy ją stracą. Miłość może przytłoczyć każdego, niezależnie od wieku. “
-Robert Sternberg-
Istnieje potężna psychologiczna teoria, która wyjaśnia czym jest miłość, tłumaczy jej pochodzenie, składniki i różnorodne formy. Jest to Trójkątna Teoria Miłości. W swojej książce “Trójkątna teoria miłości: intymność, pasja i zaangażowanie” (The Triangular Theory of Love: Intimacy, Passion and Commitment) Robert Sternberg proponuje, aby zaistniała prawdziwa miłość muszą wystąpić trzy podstawowe elementy:
- Intymność: potrzeba bycia blisko siebie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
- Pasja: silne pożądanie seksualne lub romantyczne.
- Zaangażowanie: chęć utrzymania ustalonej więzi z drugą osobą i odpowiedzialne działania w tym zakresie.
Te trzy elementy pojawiają się w filmie, a my nawet możemy zobaczyć jak eskalują. Z początku Adele odczuwa potrzebę ponownego spotkania z Emmą i lepszego jej poznania. Pojawia się pragnienie bliskości . Po czym, kiedy już pierwsze bariery zostały przekroczone, widzimy namiętność i pożądanie seksualne.
Ta strona związku pomiędzy obydwiema dziewczynami jest silna i bardzo nieprzewidywalna. Odgrywa niesłychanie ważną rolę w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu romantycznego związku. Jesteśmy świadkami, jak zaangażowanie przynosi rzeczywiste komplikacje. A to wystawi na próbę stabilność ich związku.
Według autora tej historii, bardziej prawdopodobne jest, że związek, który łączy te trzy elementy, przetrwa dłużej niż ten, który łączy w sobie tylko dwa lub ma jeden wyizolowany element. Istnieje 7 możliwych kombinacji określających 7 rodzajów miłości, według Sternberga:
- Polubienie: intymność
- Romantyczna miłość: intymność + namiętność
- Zauroczenie: pasja
- Bezmyślna miłość: pasja + zaangażowanie
- Pusta miłość: zaangażowanie
- Miłość towarzyska: intymność + zaangażowanie
- Doskonała Miłość: intymność + pasja + zaangażowanie
Pierwsza miłość
Podążając za tą samą logiką, możemy powiedzieć, że pierwsza miłość po raz pierwszy w historii życia danej osoby sprawia, ze odczuwa ona jeden z wymienionych powyżej typów.
Czymś powszechnym jest, tak jak w przypadku Adele, że przytrafia się ona w okresie dojrzewania. Dlatego kiedy mówimy o pierwszych miłościach, myślimy o tym konkretnym okresie czasu. Chociaż prawdą jest, że nie zawsze dzieje się to na tym ważnym etapie: niektórzy ludzie doświadczają miłości w bardzo młodym wieku, a inni znacznie później.
Z psychologicznego punktu widzenia wydaje się, że pierwsza miłość będzie determinowana przez rodzaj więzi, jaka została utrwalona w okresie dzieciństwie z pierwszą postacią do jakiej się przywiązaliśmy (zazwyczaj jest to matka).
Z kolei nasza pierwsza miłość będzie czynnikiem decydującym o przyszłych relacjach, które zawrzemy. Nigdy nie przestanie być nieskończonym źródłem nowych doświadczeń, z których możemy się wiele nauczyć. Zarówno tego, czego chcemy, jak i czego sobie nie życzymy.
Serce złamane po raz pierwszy
“Miłość jest krótka a zapomnienie długie.”
W końcu widzimy załamaną Adele pełną bólu i pustki, ponieważ cierpi z powodu utraty pierwszej wielkiej miłości. Jakiś czas po zerwaniu spotykają się ponownie. Jest to piękne i pełne rozpaczy spotkanie gdzie Emma zapewnia ją, że już jej nie kocha, ale że czuje do niej nieskończoną czułość.
Jeśli wrócimy do trójkąta Sternberga, możemy rozpoznać tę czułość jako pragnienie bliskości w przypadku braku pasji i zaangażowania. Jednak, pomimo słów Emmy, widzimy, że pasja nadal istnieje i tkwi głęboko w obu dziewczynach. Zdarza się to w przypadku wielu związków, które się rozpadają. Nadal pozostaje pasja lub pożądanie seksualne wobec drugiej osoby.
Kiedy mówimy o złamanym po raz pierwszy sercu, odnosimy się do pierwszej utraty wielkiej miłości. Takiej, w przypadku której cierpisz, czujesz przygnębienie, uczysz się i rozwijasz. Jeśli chodzi o procesy psychologiczne, tę pierwszą stratę można również określić jako proces żałoby. W związku z tym istnieje szereg kroków, które należy przejść przed zaakceptowaniem tej straty.
Ciekawostki i zamknięcie
Film jest adaptacją “Niebieski jest najcieplejszym kolorem”, powieści graficznej Julie Maroh, utrzymanej w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Dlatego w samym filmie wszystko wydaje się zabarwione na właśnie ten kolor – od włosów Emmy po ubrania Adele.
Ta obróbka koloru przypomina nieco cudowną trylogię Trzy kolory (Three Colors) Kieślowskiego. Szczególnie część “Niebieski “ z Juliette Binoche, gdzie kolor niebieski nie oznacza miłości, ale wolność.
Wydaje się, że w oryginalnym tytule w języku francuskim zawierał on również “Część 1 i 2”. To pozostawiło drzwi otwarte dla kolejnych rozdziałów o życiu tych młodych osób. Rozdziałów, na które z niecierpliwością czekamy. Nie tylko dlatego, by sprawdzić , co dzieje się w życiu Adele, ale także po to by zobaczyć artystyczny rozwój Adele Exarchopoulos, wspaniałej aktorki, która tę rolę odgrywa.