Jak unikać wpływu toksycznego znajomego

Jak unikać wpływu toksycznego znajomego

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2018

Psycholog Rafael Santandreu głosi, że “odłączenie się od niedojrzałych ludzi, którzy stosują przeinaczony system wartości jest dobrym pomysłem. Jest to sposób na zwalczanie w naszym społeczeństwie fałszywych wartości oraz ich wpływu na nasze otoczenie.” Czy unikanie wpływu toksycznego znajomego jest takie proste?

Na czym polega wpływ toksycznego znajomego i w jaki sposób możemy się od niego uwolnić?

To jasne, że przeciwstawienie się wpływom toksycznego znajomego nie jest łatwe. Jednakże nie jest to niemożliwe. Musimy jednak wiedzieć jak to zrobić oraz mieć odpowiednio dużo motywacji. Jeśli wykonamy to zadanie, zyska na tym nasze zdrowie psychiczne.

Nie możemy również zapominać, że zdolność unikania toksycznego znajomego – czy to w pracy, na uczelni, nawet spośród swoich współlokatorów – odbije się pozytywnym echem na naszej motywacji, poczuciu humoru, krótko mówiąc na naszym codziennym życiu.

“Szkodliwe emocje i toksyczne relacje oznaczone zostały jako czynniki ryzyka powodujące różne choroby.”

Daniel Goleman

Identyfikowanie toksycznego znajomego

Być może masz dobrą pracę, ale nie potrafisz dostatecznie się zmotywować. W efekcie nie odczuwasz komfortu niezbędnego do osiągnięcia odpowiedniej produktywności i dobrego samopoczucia. Zauważasz, że coś jest nie tak, mimo to nie dostrzegasz niczego szczególnego, co mogłoby być powodem takiego stanu rzeczy. To całkiem prawdopodobne, że masz toksycznego towarzysza.

Toksyczni towarzysze charakteryzują się stwarzaniem złej atmosfery wokół siebie, gdziekolwiek się znajdują. Może być to otoczenie osobiste, bądź środowisko pracy. Wszystko wokół siebie przepełniają negatywnym myśleniem. Jeśli doświadczasz podobnej sytuacji najważniejszą kwestią jest zidentyfikowanie odpowiedzialnej za to osoby. W tym celu dokładnie obserwuj swoje otoczenie w poszukiwaniu następujących cech:

  • Nadmiernie plotkujących ludzi, którzy najbardziej interesują się tym, co robią inni. Toksyczni znajomi mają tendencję do unikania kompromisów i brakuje im właściwych, istotnych celów.
  • Zwróć uwagę, czy wokół ciebie nie znajduje się ktoś, kto podburza sukcesy innych osób i szuka jedynie własnych korzyści. Często droga do nich wiedzie na skróty, które nie są godne pochwały. Wówczas masz do czynienia z toksyczną osobą.

“Nie zwracaj uwagi na opinię toksycznych ludzi. Bądź wolny od ich krytyki, a uwolnisz się od wszelkich ich słów i działań. Nie idealizuj. Od nikogo niczego nie oczekuj.”

-Bernardo Stamateas-

Toksyczne słowa i myśli
  • Robienie z siebie ofiary oraz brak zdolności brania na siebie odpowiedzialności to kolejne jawne przykłady zachowania toksycznej osoby. Uciekaj przed teoriami spisku.
  • Nadmierna kontrola nad inną osobą ukazuje osobowość zdolną do manipulacji, która często poszukuje ludzi z niską samooceną, którymi wyręcza się w nadarzających się sytuacjach.
  • Jeśli napotkasz osobę, która zawsze na wszystko narzeka i ciągle usiłuje przenieść swoją negatywność na innych ludzi, to musisz postarać się od niej zdystansować.
  • Arogancja to kolejna istotna cecha osobowości toksycznego znajomego. Ich samoocena jest sztucznie napompowana, po to by skryć własne słabości. Ludzie ci stale udają, że nie przejmują się niczym, jednocześnie wskazując na braki innych.

Jak unikać toksycznego znajomego

Kiedy jesteśmy już zdolni do zidentyfikowania toksycznego znajomego, czeka nas ta trudniejsza część. Nie są to bowiem osoby, od których łatwo jest się oddzielić. Nie możemy zapominać, że toksyczni znajomi karmią się słabościami otaczających ich ludzi. W ten sposób usiłują błędnie pokonywać swoje lęki i brak pewności siebie.

Ustal granice

Odpowiednio do osobowości toksycznego znajomego musisz zidentyfikować jego strategię i zdezaktywować ją, tak by ustalić pewne granice. Arogancki znajomy będzie usiłował zdobyć nad tobą przewagę, ofiara będzie opowiadać ci o niepowodzeniach swojego życia, a zazdrośnik podminowywać osiągnięcia wszystkich w swoim otoczeniu…

Człowiek z długim nosem

Ogranicz kontakt

Przebywanie z toksycznymi znajomymi oznacza, że wpadasz na nich częściej niż raz dziennie. Jeśli jesteście studentami, współpracownikami, współlokatorami itd. ciężko będzie uniknąć spotykania się od czasu do czasu.

Możesz jednak ograniczyć kontakt do niezbędnego minimum, którymi są na przykład spotkania biznesowe, zajęcia, czy przebywanie w tych samych pomieszczeniach. Nie pozwól, aby wasz kontakt wyszedł poza tę granicę.

Poproś o pomoc

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie ograniczyć kontakt z toksyczną osobą na własną rękę. Zdarzają się sytuacje, w których musimy prosić o pomoc. Dobry znajomy, czy też mediator może rzucić obiektywne światło na daną sytuację i pomóc ci znaleźć odpowiednie strategie.

Lepiej jest być samemu niż w złym towarzystwie

Stojąc w obliczy toksycznego znajomego nigdy nie zapominaj o tym, że zawsze lepiej jest spędzać czas samemu niż w złym towarzystwie. Jeśli osoba nie przynosi ci żadnych korzyści i nie ma najmniejszej ochoty na poprawę swojego nastawienia, unikaj kontaktu z nimi za wszelką cenę.

Toksyczny znajomy to zjawisko, które pojawia się częściej niż mogłoby się wydawać. Mimo to tego rodzaju osoby występują niemal w każdym środowisku. Jednakże im bardziej przejrzyste i pozytywne jest nasze nastawienie, tym łatwiej będzie nam ich zidentyfikować i unikać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.