Istotne wartości - 5 poruszających filmów, które przypominają nam o nich

Istotne wartości - 5 poruszających filmów, które przypominają nam o nich

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2017

Filmy są niewyczerpanym źródłem inspiracji zarówno dla ich miłośników, jak i dla tych, którzy zazwyczaj wola przebywać z daleka od dużego ekranu. Filozof Jose Ortega y Gasset zwykł mawiać: “Powiedz mi, na co zwracasz uwagę, a powiem ci kim jesteś”. Tak więc, te istotne wartości, które możemy zobaczyć, powąchać, poczuć i zastosować, mówią dużo o nas samych.

Kiedy oglądamy filmy, które opowiadają o nich, zaczynamy rozumieć – dzięki bohaterom – emocje, które powstają, gdy bronimy tych wartości. To może być niesamowite uczucie. Tak jakby część nas była na dużym ekranie. Oglądanie fikcji ma w sobie wiele prawdy. Dzięki niej możemy również zacząć zauważać, poza scenariuszami i kamerami, że są ludzie, którzy zasługują na miano bohaterów. Dla których na uwagę zasługują istotne wartości.

Istnieje wiele filmów, które przemawiają do szlachetnych wartości. Są to filmy powstałe w oparciu o zasady osobistego spełnienia, jakie można osiągnąć dzięki poświęceniu i miłości.

Billy Elliot

Rozpoczęliśmy nasz przewodnik od filmów odwołujących się do szlachetnych wartości, koncentrując się na filmie pod tytułem Billy Elliot, autorstwa Stephena Daldry’ego. Film przedstawia historię brytyjskiego chłopca ze slumsów, który marzy o zostaniu wielkim tancerzem.

Billy Elliot.

Poza marzycielską i kreatywną postawą chłopca oraz jego przekonaniem, że jest w stanie zrobić wszystko, by spełnić swoje pragnienie, warto zwrócić także uwagę na postać jego ojca, Jackie Elliota, mistrzowsko granego przez Gary’ego Lewisa. Jest górnikiem bez wykształcenia, który jest w stanie przezwyciężyć własną ideologię, aby pomóc dziecku osiągnąć swój pełen potencjał.

Nie jest w stanie zrozumieć własnego syna ani jego zamiłowania do tańca w całkowicie wrogim środowisku. Jednak akceptuje go i robi wszystko, co w jego mocy, by spełnić marzenie swojego synka.

Charlie i fabryka czekolady

Kolejny genialny film, który porusza istotne wartości to Charlie i fabryka czekolady Tima Burtona. Znajdujemy w nim naprawdę wzruszającą i piękną historię ukrytą wśród wielu efektów specjalnych i sardonicznego poczucia humoru.

Charlie i fabryka czekolady.

Co jest piękniejszego niż widok skromnej rodziny, która pozbywa się wszystkich swoich dóbr materialnych by ich synek mógł zobaczyć słynną fabrykę czekolady Willy’ego Wonki? Każdy z członków rodziny – rodzice i dziadkowie oddają swój niewielki majątek, aby uczynić swoje dobre, pracowite i wdzięczne dziecko szczęśliwym.

Język motyli

Kilka lat temu wielki reżyser José Luis Cuerda zaadaptował dzieło utalentowanego pisarza Manuela Rivasa w cudownym filmie, który poruszył serca niezliczonych miłośników kina – Języku Motyli.

Ponownie przyglądamy się historii starego profesora, Fernando Fernana Gomeza, miłośnika edukacji, oddającego wszystko, co posiada w zamian za szczęście swoich młodych uczniów. Aż do ostatniej chwili swego trudnego do zrozumienia życia, nawet gdy wie, że to już koniec, pozostanie wierny swoim zasadom i uczuciu żywionemu wobec chłopców. Chociaż jego przesłanie o dobroci i solidarności robi wrażenie tylko na jednym z nich.

“Wolność pobudza ducha silnych mężczyzn”

-Język Motyli-

Język motyli.

Amelia

Jean-Pierre Jeunet wyreżyserował kilka lat temu jeden z największych klejnotów światowego kina, pod tytułem Amelia. Zachwycający film, który broni szlachetnych wartości z niesłychanym poczuciem humoru i wyjątkową wrażliwością.

Amélie Poulain to nie tylko zwyczajna dziewczyna. Odkąd zmarła jej matka, ojciec poświęcił wszystkie swoje uczucia krasnalowi ogrodowemu w swoim domu w Montmartre, gdzie dziewczyna dorastała i gdzie pracuje jako kelnerka w barze. Jej życie jest bardzo proste. Lubi rzucać kamieniami do rzeki, jeść maliny, obserwować ludzi, a przede wszystkim pozwalać swojej wyobraźni działać swobodnie.

W wieku 22 lat odkrywa, że ​​jej powołaniem jest pomaganie innym i praca nad tym, ale bez żadnych specjalnych poświęceń ze swojej strony. Po prostu ze zwykłym zamiarem cieszenia się tym. Rozpoczyna niesamowitą podróż, a my, oglądając ten wspaniały film mamy okazję podążać jej śladem i cieszyć się z tego.

Istotne wartości – Hotel Marigold

Reżyser John Madden zaoferował nam już dwie części wspaniałego Hotelu Marigold. Rozpadającego się budynku Indiach, w którym starsi ludzie mogą przejść na emeryturę i szczęśliwie przeżyć swoje ostatnie dni.

Jednak hotel okazuje się czymś znacznie więcej. Ludzie odnajdują w nim siebie samych, pomagają i współpracują ze sobą. Zakochują się i wracają (w drugiej części), aby cieszyć się drugą szansą na to, by poczuć się wyjątkowymi i zjednoczonymi. Pozbyć się uczucia samotności i bezradności.

“W końcu wszystko będzie dobrze, a jeśli to nie zadziała, to wciąż jeszcze nie jest koniec”

– Hotel Marigold-

Hotel Marigold.

Przedstawiają istotne wartości, malują radosny uśmiech na naszej twarzy, gdy je oglądamy. Teraz wystarczy przenieść te historie do naszej codziennej rzeczywistości. Czy będziemy w stanie stworzyć lepszy świat dla siebie i naszych bliskich?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.