Spokój - znalazłam go po wielu sztormach

Spokój - znalazłam go po wielu sztormach

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2017

W końcu znalazłam spokój, ale musiałam przejść przez wiele burz, aby go odnaleźć. Ponieważ czasami nie wystarczy przewrócić stronę lub rozpocząć nową książkę. Prawdziwa mądrość polega na reinterpretowaniu tego, co zostało już napisane, a także zrozumieniu, że kiedy masz w sobie wewnętrzny spokój, przeciwności są tylko niewielką częścią scenerii.

Wszyscy przechodzimy przez chaotyczne chwile, skomplikowane dni i naprawdę trudne kryzysy egzystencjalne. Mimo że umysł domaga się ciszy i spokoju, mózg zanurza się w inny rodzaj dyskursu. Aktywacja neurochemiczna wywołana stresem i lękiem zaburza tę subtelną równowagę. Nie pozwala nam znaleźć harmonii, której potrzebujemy, aby nie poddać się naciskom jakie wywiera na nas otoczenie.

“W obliczu niesprawiedliwości i przeciwności życia… Spokój.”

-Mahatma Gandhi-

Ważne jest, aby wyjaśnić, że kiedy mówimy o spokoju, nie mówimy o poddaniu się. Wybór spokojnej postawy wobec trudności życiowych to nie to samo co rezygnacja. Przeciwnie, polega ona na znalezieniu wewnętrznej harmonii, gdzie myśli, pragnienia i zdolności są zgodne z mądrością.

Znalezienie wewnętrznego spokoju to sztuka. Zapraszamy cię do odkrycia jej razem z nami.

Kwiaty na łące.

Znalezienie spokoju w świecie pełnym nieustającego hałasu

Znalezienie spokoju w świecie pełnym nieustannego hałasu nie jest możliwe z dnia na dzień, szczególnie jeśli pozwolisz, by zgiełk cie wypełniał. Żyjemy w chaotycznym świecie, w którym cały czas docierają do nas różne bodźce ze strony wszystkiego co nas otacza. Musimy być dobrymi obywatelami, produktywnymi pracownikami, dobrymi dziećmi, doskonałymi rodzicami i wyjątkowymi przyjaciółmi.

Wyrażenie “musimy być”, które społeczeństwo nam narzuca, może sprawić, że nasze prawdziwe ja zniknie. Jules Evans, dyrektor Centrum Historii Emocji na Uniwersytecie w Londynie w swoich esejach dotyczących lęku i depresji wyjaśnia, że w naszym szybkim świecie często ograniczamy się do improwizacji i tracimy kontrolę nad naszymi emocjami. Tracimy poczucie wewnętrznej równowagi i oddalamy się od korzeni, które nas karmią.

Wewnętrzny spokój i równowaga są bardzo cenne. Nie mówimy o duchowości- mówimy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Ludzie pozbawieni wewnętrznego spokoju utknęli na wyspie nieustannego hałasu, gdzie nie są w stanie podjąć właściwych decyzji. Niespokojny umysł może stać się najgorszym wrogiem, prowadzić do bezradności, braku kontroli, a może nawet depresji.

Musimy przejąć kontrolę.

Bose nogi.

Znajdź spokój stosując filozofię samurajów

Jedną z książek, która jest zarówno interesująca, jak i wzbogacająca, jest Szkolenie Umysłu Samurajów (Training the Samurai Mind): tekst źródłowy Bushido autorstwa historyka Thomasa Cleary’ego. Obrazowo wyjaśnia techniki stosowane przez każdego wojownika w celu uspokojenia umysłu i lepszego zrozumienia swoich przeciwników.

“Jutrzejszą bitwę wygrywa się dzięki dzisiejszej praktyce.”

-maksyma Samurajów –

Oczywiście nie toczymy fizycznych walk w naszym codziennym życiu. Nie mamy wrogów do zabicia, ale istnieją przeciwnicy, którym należy stawić czoło, sprawować nad nimi kontrolę a nawet obalić. Tymi wrogami są oczywiście strach, stres, zmartwienia oraz – dlaczego by nie powiedzieć tego na głos – obecność lub postawy pewnych ludzi.

Poniżej wyjaśnimy kilka strategii zaczerpniętych z buddyzmu, które mogą pomóc ci znaleźć wewnętrzny spokój.

Spokój samuraja.

Jak znaleźć spokój w pędzącym przed siebie świecie

Ważne jest, aby zrozumieć, że naszym najlepszym sprzymierzeńcem w znalezieniu spokoju i równowagi jest umysł. Czasami jednak nasze myśli przekraczają pewną granicę i stają się bezproduktywne. Musimy spojrzeć za siebie i wznieść się ponad nasze troski. Jeśli tego nie zrobimy, zniewolą nas.

Aby to zrobić, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Bądź lojalny wobec siebie. Posiadasz zestaw wartości, które dają ci tożsamość. Broń ich.
  • Twoje emocje nie osłabiają cię. Przeciwnie, są bronią, która pomoże ci znaleźć zachętę, tchnąć życie w twoją istotę, zalety i odporną duszę, która już przetrwała wiele bitw w przeszłości.
  • Zaakceptuj przeciwności. Tak jak samuraje godzą się z tym, że prędzej czy później będą musieli oddać swoje życie, czego wymaga Bushido i ty musisz zaakceptować, że przeciwności istnieją. Nie oznacza to, że masz mieć obsesję na punkcie nieszczęść, ale raczej że akceptujesz je bez lęku. To pomoże ci przyjąć to, co dobrego ma do zaoferowania życie, kiedy najmniej się tego spodziewasz.
  • Możesz nauczyć się jak zachować spokój. Każdego dnia musisz pracować nad wewnętrznym spokojem. Nie ma nic lepszego niż znalezienie godziny lub dwóch każdego dnia na milczenie i odnalezienie równowagi. Medytuj jeśli chcesz, lub idź na spacer jeśli wolisz. Ale cokolwiek robisz, poświęć czas dla siebie, a twoje zdrowie się poprawi.
  • Pracuj nad swoim poczuciem kontroli każdego dnia. Powinieneś być w stanie skoncentrować się na tym, co możesz kontrolować. Możesz i powinieneś podejmować własne decyzje, ustalać limity, a przede wszystkim być asertywnym w tym, czego chcesz i czego nie chcesz.

Wszystkie te pomysły oferują ci psychologiczne strategie, których potrzebujesz, by przejść przez codzienne pole bitwy z większą odwagą. Ponieważ spokoju się nie znajduje, trzeba go OSIĄGNĄĆ.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.