Czyń dobro, a znajdziesz szczęście. Efekt bumerangu lub “teoria działania” mówi nam, że “każda przyczyna ma swój skutek, a każdy efekt ma swoją przyczynę”. Dlatego pozytywne myśli, uczucia i działania wracają do nas w korzystny sposób. Kiedy są negatywne, dzieje się odwrotnie.
Kiedy staramy się zrobić coś dobrego dla naszych sąsiadów, czy to przez myśl, uczucie, czy czyn, automatycznie torujemy drogę dla własnego szczęścia.
Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na sposób, w jaki myślimy, czujemy i działamy. Musimy pamiętać, że to, co robimy, ma moc, by zmienić konsekwencje, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w przyszłości.
Podanie szklanki wody w zamian za szklankę wody tylko “spełnia” prawo wzajemności. Prawdziwa wielkoduszność składa się z powracających działań, które są warte o wiele więcej.
Wszystko, co robimy dla innych, robimy w jakiś sposób także dla siebie. Kluczem jest, aby nasze dobre uczynki wynikały same z siebie, a nie z tego, co otrzymujemy w zamian, lub tego, co otrzymaliśmy w przeszłości.
Większość ludzi, którzy spełniają dobre uczynki, robi to pomimo okoliczności. Inspirują się energią, która pochodzi z tego, co robią, a nie z tego, co otrzymują w zamian.
Czyń dobro, a znajdziesz szczęście.
“Czyń dobro dla tak wielu ludzi, jak to tylko możliwe, a często odnajdziesz siebie pośród tych, którzy napełnią cię radością.”
-Alessandro Manzoni-
Czyń dobro? Zagłaszcz kota na śmierć
Mówią, że jedna osoba może być impulsem do wielkich zmian. Choć świat wydaje się czasem wrogi, możemy podjąć małe działania, które sprawią, że stanie się on bardziej przyjazny.
Wszyscy słyszeliśmy popularny zwrot: “Nie pozwól, aby twoja prawa ręka wiedziała, co robi lewa”. Oznacza to, że powinniśmy robić różne rzeczy, ponieważ uważamy je za właściwe, nie dbając o to, kto na tym skorzysta.
To powiedzenie uczy nas, że nie potrzebujemy aprobaty ani porównań, aby zrobić to, co słuszne. Kiedy spojrzymy na to w tym świetle, dobro idzie w parze z bezinteresownym sposobem bycia. Właśnie w tym, wierzcie lub nie, znajdziemy swoją nagrodę.
Życzenie innym ludziom źle odbija się negatywnie na nas. Powoduje urazę i niepokój. Nikt nie jest całkowicie szczęśliwy, jeśli chce, aby inni byli nieszczęśliwi. Ogólnie rzecz biorąc, ktoś, kto czuje się źle, chce, aby druga osoba poczuła się gorzej.
“Potrzebujesz tylko chwili, by zostać bohaterem, ale potrzebujesz całego życia, aby być dobrym człowiekiem”
-Paul Brulat-
Idee dobra i zła
Filozofią, która bada ludzkie działania i klasyfikuje je jako dobre lub złe, jest etyka. Etyka dotyczy czynienia dobra, ale nie wszyscy filozofowie mają na ten temat taki sam pogląd. W etyce dobro jest pożądane i jest przeciwieństwem zła, które z kolei jest czymś niepożądanym.
Relatywizm kulturowy przyjmuje, że istnieją różne koncepcje tego, co dobre. Etnocentryzm jest mniej liberalny w tym temacie.
Niezależnie od przypadku, istnieją działania, które są z natury dobre lub złe, ponieważ każdy uzna je za moralnie dopuszczalne lub obraźliwe. Pomaganie innym jest najwyższą formą dobroci, a atakowanie i szkodzenie innym dla przyjemności jest jednym z najwyższych przejawów zła.
Spór o dobro i zło pokazuje nam, że etyka jest polem bitwy. Ale uświadamia nam także, że nie jest całkowicie względna, że pewne zachowania są lepsze od innych. Mówimy tu o dobru absolutnym, nie lepszym dla niektórych lub w stosunku do norm kulturowych.
Nie powinniśmy się martwić kilkoma mordercami lub terrorystami. Dobro przewyższa zło, ale nie zauważamy tego tak bardzo, ponieważ działa w ciszy.
Zakończmy słowami Facundo Cabrala: “Bomba jest głośniejsza od pieszczoty, ale na każdą bombę, która nas niszczy, istnieją miliony pieszczot, które pielęgnują życie”.
“Przekonasz się, że nieszczęśni ludzie są przyczyną swego własnego cierpienia – nie widzą, ani nie słyszą dobra, które jest blisko nich”.
-Pitagoras z Samos-