Przyjaźń - 6 przysłów, które pobudzają do refleksji

Przyjaźń - 6 przysłów, które pobudzają do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Czasami uważamy jakąś relację za przyjaźń, kiedy tak naprawdę nią nie jest. To osoby, które wykorzystują nas, aby coś od nas otrzymać. Później, kiedy ich potrzebujemy, nie ma ich przy nas. Szukamy sposobów na usprawiedliwienie ich zachowania, ponieważ tak bardzo nam na nich zależy.

Jednak przysłowia i cytaty, które opisują przyjaźń mogą posłużyć nam jako przypomnienie, aby pozbyć się złudzeń.

Przyjaciele są błogosławieństwem, jednak powinieneś wiedzieć jak rozróżnić “przyjaciół” od “znajomych”. Nie każdy zasługuje na naszą troskę czy nasz czas. Bycie miłym i hojnym wobec innych to świetna cecha, jednak nie powinniśmy pozwalać wchodzić ludziom na głowę.

Prawdziwy przyjaciel nigdy nie przysporzy nam tego typu zmartwień. Oczywiście możesz poczuć się poirytowany niektórymi zachowaniami. Czasami może Cię rozzłościć lub wszcząć niepotrzebną kłótnię. Jednak kiedy naprawdę go potrzebujesz, będzie przy Tobie.

Na dobre i na złe, nawet jeśli istnieją lepsze rzeczy do roboty, prawdziwy przyjaciel kocha Cię i zawsze to okazuje. W końcu to, co ma znaczenie to czyny, a nie słodkie słowa.

Pozostawiamy Cię z tymi 6 wspaniałymi cytatami, które opisują przyjaźń, abyś mógł się nad nią zastanowić…

Przyjaźń – 6 przysłów, które pobudzą Cię do refleksji

“Ten, kto szuka przyjaciela bez wad, pozostanie bez żadnych przyjaciół”

To tureckie przysłowie skłania nas do zastanowienia się nad tym czego oczekujemy od innych w porównaniu z tym, czego wymagamy od nas samych.

Nikt nie jest idealny, ponieważ my wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Jak wszyscy posiadamy wady, które nasi najbliżsi szanują (a może nawet i doceniają).

Odrzucanie kogoś, ponieważ nie podobają nam się jego defekty mówi wiele o naszym poczuciu własnej wartości. Jeśli Twoi przyjaciele są dobrzy, lojalni oraz szlachetni, wszystko inne nie powinno mieć większego znaczenia. Skoncentruj się na wspaniałych rzeczach, które ta przyjaźń wnosi do Twojego życia, a nie na jej drobnych wadach.

młodość

“Przyjaźń pomnaża radość oraz dzieli smutek”

To cytat znanego filozofa Sir Francisa Bacona. Jak dobrze wiedział, szczęście, które jest dzielone, jest podwójnie przeżywane. Człowiek jest zwierzęciem społecznym, nieważne jak bardzo próbowałby się izolować. Dlatego niema lepszego uczucia niż bycie zrozumianym i wspieranym przez przyjaciół zarówno w dobrych, jak i złych momentach.

Szczęście jest dwa razy większe, natomiast smutek umniejszany przez przyjaźń. Dobry przyjaciel zawsze wie kiedy  Cię wysłuchać lub rozśmieszyć.

“Przyjaciele są jak dobre książki: nie jest ważne ile ich masz, ale czy są dobrzy”

Przysłowia opisujące przyjaźń często są anonimowe, jak to powyższe. Wiele osób mierzy swoją osobistą wartość ilością przyjaciół, jakich posiadają. Jest to jednakże błąd.

Ilość nie oznacza to samo co jakość. Pamiętaj, że prawdziwych przyjaciół można policzyć na palcach jednej ręki.

Ci, którzy przechwalają się posiadaniem przyjaciół na całym świecie, często nie posiadają żadnych autentycznych przyjaciół. W obecności przyjaciela nie musisz udawać kogoś kim nie jesteś, ponieważ posiadacie wyjątkową relację.

“Przyjaciel to ktoś, kto wie o tobie wszystko, a mimo to nadal cię kocha.”

-Elbert Hubbard-

przyjaźń

“Fałszywy przyjaciel jest jak cień, który nas prześladuje, kiedy świeci słońce”

Włoski pisarz Carlo Dosis przestrzega nas przed tymi, którzy nazywają się naszymi przyjaciółmi, lecz w rzeczywistości nimi nie są. Są przy Tobie tylko wtedy, kiedy Ci się powodzi. Kiedy świat się do Ciebie uśmiecha. Troszczą się o Ciebie tylko dlatego, że masz wpływ na innych, a nie dlatego, że naprawdę pragną Twojej przyjaźni.

Nie przejmuj się, jeśli na początku trudno Ci będzie odróżnić prawdziwych przyjaciół od fałszywych. Kiedy przechodzisz przez trudny okres w życiu, zauważysz brak pewnych “przyjaciół”. Doceniaj tych, którzy przy Tobie pozostaną, a nie tych, którzy Cię rozczarowali.

“Oddal się od przyjaciela, dla którego oznaczasz środek, a nie cel”

Ta wskazówka pochodzi od Santiago Ramon y Cajal. Jeśli zauważysz, że ktoś Cię wykorzystuje, oddal się od niego. Nie potrzebujesz takich ludzi w swoim życiu. Prawdziwy przyjaciel będzie zawsze z Tobą szczery i nigdy nie wykorzysta Cię wyłącznie dla swojego zysku.

Jeśli nie chcesz z nim czegoś przedyskutować lub sprowokować konfrontacji, najlepiej stopniowo się wycofać. Rób to subtelnie, a jesli poprosi o wyjaśnienia, przedstaw mu je. W przeciwieństwie do niego przynajmniej będziesz szczery.

“Jeśli chcesz kogoś poznać, zobacz jakich ma przyjaciół”

Francuski pisarz i teolog Fenelon jest autorem tej sentencji. To jedno z najbardziej właściwych zdań, które opisują czym jest przyjaźń i przyjaciele, nieprawdaż? Jeżeli chcesz wiedzieć jaki ktoś jest, uważnie przyjrzyj się ludziom, którzy tej osobie towarzyszą. Zwykle przyjaźń wiele mówi o wartościach i charakterze danej osoby.

To prawda, że czasami popełniamy błędy w przyjaźni. Jednakże porady jakie znajdujemy w tych cytatach są ponadczasowe.

Przyjaciele są jak rodzina, którą możemy wybrać, dlatego dbanie o nich jest niezwykle ważne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.