Jak się nie zgadzać skutecznie i elegancko - 4 rady

Jak się nie zgadzać skutecznie i elegancko - 4 rady

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2018

Wiedza, jak się nie zgadzać bez wątpienia jest przydatna. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych debat. Mądre prowadzenie rozmowy to klucz do uniknięcia konfliktów i eleganckiego określenia swojej pozycji. Można to wszystko osiągnąć bez obraźliwych stwierdzeń czy bez rzucania obelg. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak się nie zgadzać skutecznie i taktownie.

Spójrzmy prawdzie w oczy – wielu z nas nie wie, jak się nie zgadzać ani jak odmawiać. Co więcej, do dnia dzisiejszego wciąż wiele osób myli pewne pojęcia, myśląc, że odmowa w rzeczywistości jest równoznaczna walce. Jest to błędne przekonanie. Dlatego musimy wyjaśnić jedną kluczową kwestię. Odmowa oznacza, że ​​nie zgadzasz się z ideą lub opinią i nie musi to stanowić zagrożenia ani równać się krytyce wobec kogokolwiek.

„Lepiej omówić problem i go nie rozwiązać, niż rozwiązać problem bez omawiania go”
Joseph Joubert

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że brak zgodności w niektórych aspektach określa indywidualność każdej ze stron. Daje to możliwość posiadania własnej opinii, a nie tylko obrony swoich przekonań. Trzeba inteligentnie argumentować, aby wzbogacić proces komunikacji i samą relację.

W dzisiejszych czasach niezgadzanie się z czymś nagle oznacza tworzenie polaryzacji, w której obie osoby wierzą, że znają prawdę absolutną. Niedługo potem ich komentarze zaczynają być pozbawione trafnych argumentów i, niemal niepostrzeżenie, rozpoczyna się spór, w którym nikt nie wygrywa, a wszyscy przegrywają.

Często widać to w sieciach społecznościowych, a także w wielu sytuacjach na scenie politycznej. Warto nauczyć się, jak się nie zgadzać skutecznie i elegancko, aby uniknąć tych niepotrzebnych sporów. Spójrzmy na 4 strategie, które pomogą to osiągnąć.

Dwoje współpracowników nie wie, jak się nie zgadzać

1. Jak się nie zgadzać, czyli sztuka spokojnego umysłu

Ludzie, którzy wiedzą, jak się nie zgadzać znają bardzo prosty sekret. Aby zręcznie odmówić, trzeba zachować spokój. Musisz uważnie słuchać rozmówcy i zrozumieć, że nic, co mówi nie powinno być przez Ciebie odbierane osobiście.

W momencie, w którym przyjmujesz, że to, co ktoś mówi jest zagrożeniem, zaczyna się kłótnia, która jest z góry przegrana. Na przykład wtedy, gdy ktoś mówi Ci, że najpiękniejszy kolor na świecie to zielony, wcale nie musisz wszczynać kłótni tylko dlatego, że uważasz, że najpiękniejszy jest żółty.

Dlatego dobrym podejściem jest zachowanie otwartego i zrelaksowanego umysłu. Nie przyjmuj argumentów drugiej osoby na poziomie emocjonalnym. Pamiętaj również, że aby się nie zgodzić, nie musisz grozić ani lekceważyć opinii drugiej osoby.

2. Niezgodność jako ćwiczenie

W codziennym życiu nadarza się mnóstwo sytuacji, w których warto wiedzieć, jak się nie zgadzać. Ludzie są przyzwyczajeni do patrzenia na świat z własnego punktu widzenia. Próba zrozumienia czyjegoś punktu widzenia może być zadaniem niemożliwym. Dlatego czasami, z powodu zmęczenia lub aby nie tracić czasu, mówimy sobie, że lepiej milczeć i zgodzić się, niż bez zastanowienia powiedzieć „nie zgadzam się z tym”.

Śmiało można powiedzieć, że wiedza, jak się nie zgadzać przynosi dodatkowe korzyści. Po pierwsze pozwoli Ci potwierdzić Twoją tożsamość, poczucie własnej wartości i opinie. Po drugie ułatwi Ci bycie towarzyskim. Wzbogaci Twoje relacje i pozwoli Ci zachować spójność z tym, co czujesz, mówisz i robisz.

W rzeczywistości w świecie organizacji i pracy często mówi się, że jeśli na spotkaniu jest 10 osób i wszyscy się zgadzają, jest tam o 9 osób więcej niż to konieczne. Oznacza to, że „szef” niekoniecznie musi mieć rację. Nieporozumienia generują pomysły – ogromne bogactwo pomysłów – generują kapitał ludzki…

Dwie osoby ciągną dwa przeciwne końce wielkiego węzła


3. Kontroluj nie tylko swoje słowa, ale i swój ton

Gdy rozmawiamy i nie zgadzamy się z jakimś faktem, koncepcją lub ideą, często nasz ton głosu naturalnie się zmienia. Podnosimy głos. W tym momencie nasze argumenty przestaną mieć znaczenie, ponieważ groźny ton sugeruje rozpoczęcie dyskusji i w efekcie wywołuje napięcie.

Aby tego uniknąć, najlepiej jest pracować nad sposobem radzenia sobie z emocjami. Po raz kolejny trzeba sobie uświadomić, że gdy się z czymś nie zgadzamy, nie powinno być to postrzegane jako obraza. Obserwujmy nasze emocje i słuchajmy naszego tonu głosu.

„Nie przekonasz nikogo, zmuszając go do milczenia”
-Joseph Morley-

4. Hipoteza Paula Grahama

Paul Graham jest brytyjskim informatykiem i eseistą, który zyskał znaczną sławę po tym, jak jego praca zatytułowana „Jak się nie zgadzać” została opublikowana w 2008 roku. W swojej pracy Graham wyjaśnił, że aby nauczyć się, jak się nie zgadzać, musimy zrozumieć, że są pewne korzystniejsze poziomy dyskusji. Z drugiej strony istnieją poziomy, na których dialog może prowadzić do najmniej pożytecznego scenariusza, czyli do obelg i krzywdy.

Dlatego, aby nauczyć się, jak się nie zgadzać skutecznie i elegancko, musimy pozostać na najwyższym poziomie dialogu. Ten doskonały poziom da się opanować z biegiem czasu

Idealnie byłoby, gdyby w każdej rozmowie, podczas której pojawia się potrzeba odmowy, udało Ci się zachowywać następująco:

  • Podaj konstruktywne i użyteczne argumenty na temat głównego punktu, wokół którego powstają rozbieżności.
  • Spraw, aby druga osoba rozumiała Twój punkt widzenia dzięki kontrastowym argumentom i powodom, dla których uważasz, że nie ma racji lub dlaczego to, czego broni uważasz za błędne. Musisz umieć kontrargumentować elastycznie i trafnie.
  • Spraw, aby druga osoba dostrzegła, że ​​na to, co myśli lub czego broni nie ma konkretnych i wiarygodnych dowodów. Jest to bardzo przydatne, gdy na przykład ktoś mówi nam, że „to prawda, ponieważ każdy myśli, że tak właśnie jest”.

Podsumowując, dodamy tylko jeden szczegół warty uwagi. Wszyscy wiemy, że uczenie się, jak się nie zgadzać nie zawsze jest łatwe. Wiele razy podejmujemy tę próbę na poziomie emocjonalnym i to właśnie tam tracimy wszelką kontrolę.

Dlatego pamiętajmy, że różnica zdań nie jest powodem do wojny. W rzeczywistości jest doskonałą okazją do znalezienia wspólnej płaszczyzny, uczenia się od innych i zdobywania wielkich osiągnięć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.